مجید جلالی: می‌توان به داوران کمک کرد

دلیل اصلی فیفا برای آنکه به بحث ورود تکنولوژی به فوتبال حساسیت نشان می‌دهد، عامل نیروی انسانی است. فیفا روی این مبحث حساسیت زیادی دارد و در سمینارهای مختلف که اعضای اصلی فیفا و هیات اجرایی در آن حضور دارند، این مورد را مطرح کرده که نمی‌خواهد محوریت نیروی انسانی در ورزش فوتبال خدشه‌دار شود.

تئوری اصلی که فیفا حامی اصلی آن محسوب می‌شود، پایین نیامدن نقش نیروی انسانی در چارچوب زمین فوتبال است و به نظر نمی‌رسد این حساسیت، بیهوده باشد.

با آنکه دقت نظر فیفا برای آنکه نقش عامل انسانی را در فوتبال و تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌های آن حفظ کند، نکته با اهیمتی است؛ اما شاید راه‌های دیگری هم برای بهبود اوضاع وجود داشته باشد.

فیفا برای اتفاقاتی از جمله دو اتفاق بزرگ روز یکشنبه، می‌تواند راه مناسب‌تری پیدا کند. برای آنکه داور در فوتبال تصمیم گیرنده نهایی باشد، می‌توان داور پنجمی انتخاب کرد که با عوامل بیرونی در ارتباط باشد تا فقط در چنین مواقعی بتواند به داور وسط کمک کند. او فقط در مواردی این چنین که حساسیت بازی همه چیز را فلج می‌کند، می‌تواند به کمک تیم داوری بیاید تا داور تصمیمی درست بگیرد. به این ترتیب می‌توان با حفظ محوریت داور در فوتبال، در صحنه‌هایی که به سرنوشت بازی بستگی دارد، از تکنولوژی در فوتبال استفاده کرد. به این صورت تمام مسوولیت‌ها مانند شرایط حال، کاملا متعلق به داور است و تصمیم نهایی را هم او گرفته است.

با همه این احوال باید پذیرفت فیفا برای این طرز تفکر دلایلی قانه ‌کننده دارد. فوتبال به عنوان ورزشی که توانسته در دنیا ۷ هزار عنوان شغلی ایجاد کند، ورزش اول دنیاست و فیفا نمی‌‌خواهد فوتبال این جایگاهش ار از دست بدهد. صدها میلیون نفر انسان در دنیا درگیر همین عناوین شغلی فوتبال هستند و ورود تکنولوژی به فوتبال شاید این مشاغل را به مخاطره بیندازد و فیفا مخالف این موضوع است. به نظر می‌رسد در کنار تمامی این وسواس‌ها و حساسیت‌ها که فیفا برای همه آنها دلیل دارد، می‌توان به راهی مناسب فکر کرد که حق تیم‌ها در تورنمنت‌های بزرگی مثل جام جهانی از بین نرود. به هر حال حضور مکزیک یا انگلیس در مرحله یک چهارم نهایی جام جهانی برای هر دو تیم اهمیت زیادی داشت و فیفا می‌توانست با استفاده نامحسوس از تکنولوژی به کمک این دو تیم بیاید با این حال شرایط روز فوتبال در دنیا همین چیزی است که همه می‌بینند و نمی‌توان دخل و تصرفی در آن داشت. مکزیک و انگلیس، هردو حذف شده جام جهانی امسال هستند و بازبینی هزارباره فیلم‌بازیها هم نمی‌تواند مشکلی از دو تیم حل کند.

فیفا در این موقعیت، به دنبال این است که نقش نیروی انسانی را در فوتبال پررنگ کند و گویا تلاش برای آنکه تکنولوژی به کمک داوران بیاید، تلاشی مفید نخواهد بود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.