افشاریان: در شکست های فوتبال دیوار داوری زودتر از همه تخریب می شود

داور فوتبال کشورمان معتقد است که داوران، امروز از قضاوت‌ و داوری لذت نمی‌برند و تیم داوری مظلوم‌ترین تیمی است که در کشور در حال دست و پا زدن هستند. خداداد افشاریان به خبرنگار ایلنا در یاسوج گفت: زحمت‌کش ترین، سخت کوش ‌ترین، پراسترس‌ترین و کم‌درآمدترین گروه ورزشی در ایران گروه داوران هستند.
وی با طرح این سئوال که به نظر شما آیا داوران اکنون می‌بایست از قضاوت وداوری لذت ببرند؟ اظهار داشت: با شکست هر تیمی، دیوار داوری تخریب می شود و اولین قربانی داور است.
رئیس کمیته داوران فوتبال کهکیلویه و بویراحمد افزود: متاسفانه برخی داوران را از مجموعه فوتبال جدا فرض می‌کنند و این ضعف بزرگ فرهنگی ورزش ما و عیب بزرگ فوتبال است.
افشاریان تاکید کرد: اگر داوران دارای آرامش و بدون استرس با امنیت جانی و مالی مناسب باشند می‌توانند به نحو شایسته‌ای به امر قضاوت بپردازند.
وی با مقایسه چگونگی برخورد با اشتباهات داوری در کشورهای اروپایی و ایران یادآور شد:‌در جام جهانی ۲۰۰۲ به دلیل اشتباه کمک داور، انگلستان از جام جهانی حذف می‌شود و خداحافظی می‌کند، بعد از بازی با آن کمک داور برخورد نمی شود اما در ایران در ورزشگاه تصمیم گرفته می‌شود و رای صادر می‌گردد ‏،آیا این انصاف است؟
وی گفت:‌در بحث مالی نیز داوران کشور با مشکلات متعددی روبرو هستند و من افشاریان به عنوان پرکارترین داور کشور در سه سال گذشته هفت میلیون تومان هم دریافت نکرده‌ام.
داور ملی و بین‌المللی فوتبال ایران با بیان این موضوع که داوران فوتبال برای حضور در میادین ورزشی دارای هزینه‌های جانبی هستند، خاطر نشان کرد:‌اگر انصاف را رعایت کنیم باید بگوئیم که داوران مجانی قضاوت می‌کنند.
افشاریان افزود:‌این در حالی است که یک بازیکن یا یک مربی برای یک فصل، ۷۰۰ میلیون تومان از بیت‌المال پول دریافت می‌کند حتی اگر یک بازی هم محروم شود یک ریال از او کم نمی کنند.
این داور فوتبال کشور با ذکر این مطلب که تا عدالت نباشد نمی‌توان شاهد رفع مشکلات موجود داوری بود ادامه داد: مشکل کنونی ما شخص رئیس هیات داوران نیست، مشکل ما بافت فرهنگی و برخورد با داوران است.
افشاریان گفت: سیاستمدارانی که وارد ورزش کشور شدند این مشکلات را ایجاد کرده اند و مدیریت سیاسی و اجرایی مهم‌ترین عامل این امر هستند. وی افزود: مدیریت سیاسی فوتبال نمی‌خواهد داوران ارتقاء یابند هر چند که لیگ ما حرفه‌ای شده اما این حرفه‌ شدن در بحث داوری وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.