تحلیل انتخاب مظفری زاده به عنوان داور دربی به قلم نصیرزاده

بالاخره پس از کش ‌و قوس‌های فراوان کمیته داوران فدراسیون داور داربی شصت‌وهشتم را معرفی کرد. به حکم کمیته داوران این بار قرعه به نام سعید مظفری‌زاده افتاد. هوشنگ نصیرزاده، کارشناس داوری فوتبال کشورمان این انتخاب را یکی از بهترین انتخاب‌های فدراسیون فوتبال و متعاقب آن کمیته داوران می‌داند و مطمئن است که این داور جوان می‌تواند به خوبی از پس این بازی بربیاید. تحلیل این اتفاق را به قلم هوشنگ نصیرزاده بخوانید.
نقطه قوت
مظفری‌زاده از امتیاز محبوبیت بین تمام فوتبالیست‌ها و تیم‌ها برخوردار است و این مساله به او در امر قضات خیلی کمک می‌کند علاوه بر اینها او از امتیاز معروفیت هم برخوردار است و همین مساله به اضافه محبوبیت باعث می‌شود بازیکنان به او احترام خاصی بگذارند. مظفری‌زاده علاوه بر اینها همیشه حضور به موقعی در تمام صحنه‌ها در طول بازی دارد که این مساله به قضاوت‌های خوب او کمک می‌کند.
نقطه ضعف
شاید تنها نقطه ضعف و ایرادی که بتوان از مظفری‌زاده گرفت، خست او در محوطه جریمه برای گرفتن پنالتی است. او به ندرت شده در قضاوت‌هایش پنالتی بگیرد و باید اذعان کرد که خیلی در این موضوع سختگیر است. اما در یک دیدار حساس مثل داربی که ممکن است فقط یک پنالتی رخ دهد و نتیجه بازی عوض شود این مساله قابل قبول نیست و او باید خیلی در این خصوص دقت کند.
ترکی کار سختی نداشت
این دیدار باعث افزایش اعتبار او در داوری می‌شود البته این داربی با دو داربی دیگر خیلی فرق دارد زیرا معتقدم اگر در آن دو بازی قبلی داور روی ویلچر هم می‌نشست می‌توانست بازی را قضاوت کند، اما در این بازی حس تمام بازیکنان معطوف به پیروزی است و شرایط خیلی سخت‌تر می‌شود برای همین پس از قضاوت در این دیدار او خیلی در جامعه داوری و میان تیم‌ها معتبرتر از حال حاضر می‌شود.
پیشداوری نکند
معتقدم یکی از خطرات داوری و چیزی که شاید اعتبار آنها را خدشه‌دار کند این است که قبل از هر بازی در خصوص بازیکنان پیشداوری داشته باشند و مسلما در طول بازی روی قضاوت آنها تاثیرگذار است پس اصلا نباید به این مساله توجه کند.
توصیه
توصیه‌ای که برای او دارم این است که از اول مسابقه پی‌درپی سوت بزند و اجازه ندهد مسابقه به سوی ناهنجاری برود اصولا شیوه اداره بازی‌های داربی همین است و داوران نباید بگذارند خشونت روی بازی تاثیر بگذارد و اگر بخواهم بهتر گفته باشم این است که باید خشونت را در نطفه خفه کند. مظفری‌زاده با سوت‌های خودش می‌تواند کنترل بازی را در دست بگیرد.
بهترین انتخاب
معتقدم که انتخاب مظفری‌زاده به عنوان داور داربی بهترین انتخاب کمیته داوران بوده است البته در دو دیدار قبلی محسن ترکی گزینه اول قضاوت نبوده است. در داربی ۶۶ قرار بود مظفری‌زاده سوت بزند که در دقیقه آخر به دلیل اعتراض استقلالی‌ها، ترکی جایگزین او شد سپس در داربی ۶۷ قرار بود مسعود مرادی قاضی باشد که به دلیل اعتراض پرسپولیسی‌ها دوباره در دقایق آخر ترکی عهده‌دار قضاوت شد. ولی این بار کمیته داوران و فدراسیون با قاطعیت و به خوبی بهترین گزینه را انتخاب کردند.
همه داوران ایرانی می‌توانند
تمام داوران ایرانی می‌توانند این دیدار را قضاوت کنند چون همه قابلیت قضاوت این بازی را دارند و فرق نمی‌کند ترکی باشد یا مرادی یا هر داور دیگری و به همین جهت فکر نمی‌کنم دیگر این بازی را به داوران خارجی بسپارند. حتی در صورتی که داوران ایرانی به مشکل برخورد کنند هر چند که مطمئن هستم داوران ایرانی کمتر در این بازی به مشکل خواهند خورد.
مظفری‌زاده استقلالی است بالاخره داوران هم مثل هواداران معمولی هستند و فوتبال یک تیم را می‌پسندند اما اینکه هوادار دوآتشه یک تیم باشند را قبول ندارم. اما اینکه می‌گویند مظفری‌زاده در یک مصاحبه گفته پرسپولیسی هستم باید بگویم این مساله برای او مشکلی درست نمی‌کند چرا که نه استقلالی‌ها را دوست دارد نه پرسپولیسی‌ها را و اگر قرار است طرفدار یک تیم باشد آن تیم استقلال یزد است چون او در این تیم بازی کرده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.