خوشخوان: بعد از قضاوت مظفری زاده اشک شوق ریختم

حمید خوشخوان یکی از داوران قدیمی فوتبال ایران نحوه قضاوت سعید مظفری‌زاده داور ایرانی را در کسب نتیجه دربی بی‌تاثیر می داند و از سرمربی تیم بازنده پس از بیان برخی اظهارنظرها انتقاد می‌کند.
خوشخوان، دراین مورد می‌گوید: «معمولا برخی مربیان تیم‌های بازنده بعد از باخت تیم‌شان در مورد داوری اظهارنظر می‌کنند، موردی که صمد مرفاوی هم پس از باخت تیمش آن را اجرا کرد.در هیچ کجای دنیا از مربیان تیم‌ها نمی‌پرسند که باید چه داوری را برای یک مسابقه تعیین کنند و مسلما انتخاب داور نیز در صلاحیت کمیته داوران است. کمیته داوران براساس آمادگی و شایستگی داورانش یکی از آنها را برای دربی تعیین می‌کند موضوعی که کمیته داوران ما به درستی آن را لحاظ کرد و سعید مظفری‌زاده را به دلیل آمادگی بالا و تجربیات خوبش برای دربی ۶۸ انتخاب کرد. از سوی دیگر از سرمربی تیمی نمی‌پرسند کدام داور در سطح دربی است که ما آن را برای دربی انتخاب کنیم.»
خوشخوان با انتقاد از اظهارات سرمربی استقلال گفت: «اظهارنظر سرمربی استقلال در مورد داوری دربی، حرف یک مربی بزرگ نیست. مظفری‌زاده به خوبی دربی را قضاوت کرد و هیچ تاثیری نیز در نتیجه بازی نداشت و در واقع این تیم‌ها بودند که سرنوشت و نتیجه بازی را در پایان ۹۰ دقیقه رقم زدند. داور دربی با آرامش دربی را سوت زد و ضعف مشهودی در قضاوت او به چشم نیامد.»
داور پیشکسوت فوتبال ایران در قیاس با اظهارنظر مرفاوی با میشل پلاتینی اسطوره فوتبال فرانسه می‌گوید: «میشل پلاتینی در سال ۱۹۹۴ بر اثر اشتباه داوری در دیدار با بلغارستان نتوانست موفقیتی کسب کند و به جام جهانی برود اما با این وجود وقتی در پایان دیدار فرانسه و بلغارستان از پلاتینی در مورد داوری پرسیدند به صراحت پاسخ داد که داوری در تخصص من نیست و در رابطه با این وضوعحرف نمی‌زنم.»
خوشخوان تصریح کرد: «برای حرف‌های مرفاوی تاسف خوردم. شاید باور کنید در پایان بازی به خاطر قضاوت موفق یک داور ایران در دربی که برای سومین بار صورت می‌گرفت اشک شوق ریختم. از این بابت که حالا فوتبال ما با حضور داوران ایرانی می‌تواند دربی‌هایش را به خوبی برگزار کند و نیاز به داور خارجی در دربی‌هایش ندارد.»
داور قدیمی فوتبال ایران در پایان خاطرنشان ساخت: «داوری شغلی تخصصی است. ۶۰ درصد قوانین داوری را مردم عادی و ۸۰ درصد آن را مربیان و بازیکنان می دانند اما ۲۰ درصد باقیمانده و قوانین کامل آن تنها در تخصص داوران است. به همین دلیل این داور است که می‌تواند مسائل حساس و تخصصی داوری را به خوبی سوت بزند. برخلاف اظهارنظر سرمربی استقلال اتفاقا سعید مظفری‌زاده کاملا در حد دربی بود.»

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.