پیشنهاد کمیته انضباطی به کفاشیان برای برکناری داوران فاقد مهارت

مجتبی شریفی، در مورد اظهار نظر سازمان لیگ مبنی بر برخورد با متخلفان دربی و سایر مسابقات تصریح کرد: مسلما وظیفه برخورد با متخلفان بر عهده کمیته انضباطی است و اظهار نظر در مورد شدت یا عدم شدت برخورد نیز فقط بر عهده کمیته انضباطی خواهد بود. پاسخگویی سایر افراد در این زمینه منطبق بر آئین‌نامه انضباطی نبوده و موجب حواشی در فوتبال می‌شود.

وی در مورد اظهار نظر برخی اهالی فوتبال مبنی بر کثیف بودن این رشته اظهار داشت: به کار بردن عبارت کلی در مورد فوتبال امر درستی نیست. در فوتبال نیز مانند سایر مشاغل انسان جایزالخطا و کثیرالخطا است و این خطاها نیز گاهی موجب آزردگی می‌شود. با این حال این خطاها اجتناب‌ناپذیر است اما نباید کلی‌گویی کرده و مجموعه فوتبال را با یک وصف توصیف کنیم. بدون آنکه مصداقی اعلام کنیم چنین کلی‌گویی بار منفی دارد.

شریفی تاکید کرد: این کلی‌گویی موجب اهانت و اتهام به عام است اما اگر با لفظ برخی یا استفاده از مصادیق صحبت کنیم نه تنها در فوتبال در هیچ حرفه‌ای این مسئله قابل کتمان و انکار نیست. ما به دنبال عصمت در فوتبال نیستیم. مسلما فوتبال نیز مشکلات و کاستی‌هایی مانند سایر حرفه‌ها دارد. باید واقع‌بین بود و به دنبال این باشیم که با انتقاد سالم و صحیح و آوردن دلایل لازم و با روش‌های حقوقی و مقبول این مشکلات را پیگیری و برطرف کنیم تا آزردگی‌ها کم شود. وی گفت: ادعای پاک بودن و یا ناپاک بودن فوتبال ایران به طور کلی درست نیست باید برخی ناپاکی‌ها را با دلیل ثابت کرد تا با آنها برخورد جدی شود.

رئیس کمیته انضباطی در مورد اینکه اکثر چنین اظهارنظرهایی مربوط به اشتباهات داوری است و نباید فقط با مربیان و بازیکنان و سرپرستان تیم‌ها برخورد یکطرفه شود، به خبرنگار فارس گفت: باید به طور منطقی و منصفانه به این مسئله ورود کنیم. باید پذیرفت که داوری هم نورمی دارد و یک نورم ایده‌آل برایش تعیین کنیم. اینکه بگوییم اشتباهات داوری جزیی از فوتبال است، درست نیست. باید گفت اشتباهات داوری عارضه فوتبال است. یعنی بیماری است و باید آن را مداوا کرد.

شریفی یادآور شد: اگر بگوییم اشتباه داوری جزیی از فوتبال است در موضع انفعال قرار می‌گیریم و باید بپذیریم که هیچ کاری نمی‌توانیم انجام دهیم اما وقتی قبول کنیم داوری عارضه فوتبال است، در موضع فعال هستیم و می‌توانیم برای رفع این بیماری کار کنیم. اشتباه داوری جزیی از فوتبال نیست زیرا اگر اینگونه بود در صورت برداشتن اشتباه داوری فوتبال ناقص می‌شد. این اشتباهات عارضه فوتبال است و باید درمان شود.

رئیس کمیته انضباطی درادامه گفت‌وگو با فارس از ارائه یک پیشنهاد حقوقی به رئیس فدراسیون فوتبال خبر داد و گفت: قصد داریم این پیشنهاد را به صورت مکتوب به علی کفاشیان ارائه دهیم. براین اساس می‌خواهیم با نظر کمیته نظارت معیارهایی برای قضاوت تعیین کنیم. می‌دانیم اثبات این مسئله که تصمیمات یک داور شبهه‌ناک بوده است، انجام شدنی نیست. بنابراین می‌خواهیم بر اساس معیاری که کمیته نظارت برای داوری تعیین می‌کند، عمل کنیم.

شریفی عنوان کرد: داوری در فوتبال یک شغل عدالت‌محور نیست بلکه مهارت‌محور است. یعنی شخص داور مهارت‌هایی را کسب کرده و بر اساس قبولی در آزمون داور فوتبال شده است نه بر اساس عدالتش‌. می‌خواهیم معیار سوت زدن را تعیین کنیم. اینکه یک داور بتواند با مهارت و مدیریت خودش شرایط بحرانی مسابقه را اداره کند. اگر یک داور به طور مکرر در طول یک فصل دچار اشتباه شد و این اشتباه از نظر اهالی فن و کارشناسان اشتباهی بدیهی بود، داور نباید با یک عذرخواهی ماجرا را تمام شده بداند.

شریفی افزود: می‌خواهیم به علی کفاشیان پیشنهاد دهیم بر اساس معیارهای مهارت و مدیریت داوران و تعیین معیار، سقف و حد نصابی برای اشتباهات داوری تعیین کنیم و بگوییم اگر یک داور در طول یک فصل در ۵ مسابقه دچار اشتباه بدیهی بود و این اشتباهات قابل توجیه نبود، به دلیل فقدان مهارت از سوی کمیته داوران کنار گذاشته شود. نتیجه تصویب چنین پیشنهادی این است که اگر داوری اشتباهات مسلم داشت بر اساس فقدان مدیریت و مهارت کنار گذاشته می‌شود و اگر خدای ناکرده تصمیماتش شبهه‌انگیز بود بدون آنکه او را متهم کنیم این داور را به دلیل سلب صلاحیت مهارتی کنار زده‌ایم.

1 thought on “پیشنهاد کمیته انضباطی به کفاشیان برای برکناری داوران فاقد مهارت

  1. کمیته داوران کشور فاقد برنامه بلند وکوتاه مدت واستراتژیک شفاف در حوزه داوری کشور نمی باشد وتا ما در مدیریت صحیح منابع انسانی فاقد برنامه باشیم داوری فوتبال در ایران روی هوا خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.