داود رفعتی: AFC به بیژن حیدری اجازه قضاوت در آسیا را نداد

داود رفعتی

داود رفعتی در گفت و گو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: با توجه به شیوع کرونا همه ما مجبور شدیم برای مقابله با این بیماری در خانه بمانیم و برخلاف میل مان به سفر نرویم. اکنون من هم در خانه مشغول مطالعه و تمرین روی تردمیل هستم و داوران عزیز هم باید درخانه تمرین کنند تا آمادگی بدنی شان را حفظ کنند. داوری در سال ۹۸ خوب بود که تا تیرماه که من به همراه اصفهانیان و سهرابی حضور داشتیم تقریبا به ثباتی رسیده بودیم .هر ماه یک کلاس یک روزه در تهران برگزار می کردیم ،داوران به تهران می آمدند و آمادگی بدنی شان را می سنجیدیم و هم اشکالات را به آنها گوشزد می کردیم. از نیم فصل دوم دو سه بازی داشتیم که داوران در آن اشتباهات تاثیرگذاری داشتند.

وی افزود: نمی توان گفت که اشتباهات داوری به صفر می رسد زیرا انسان قضاوت می کند ولی تعداد اشتباهات داوری تاثیرگذار در نیم فصل دوم گذشته کم بود. با ارتباطاتی هم که با فیفا داشتیم برای اولین بار درتاریخ داوری کشورمان در کلاس داوری شروع فصل مان به وسیله فیفا برگزار شد و مدرس اعزام کرد و تجهیزات و لباس داوری فرستاد برای برگزاری کلاس تا به بهترین شکل کلاس داوری برگزار شود اما با تغییر و تحولی که در کمیته داوران رخ داد و رئیس جدیدی برای کمیته داوران آمد که یک سری تغییرات ایجاد شد و داوران زیادی به این کلاس داوری دعوت شدند. داورانی که باید در لیگ های دسته اول و دوم تجربه کسب می کردند. متاسفانه از هفته اول لیگ نوزدهم شاهد اشتباهات داوری بودیم و حتی برخی از داوران باتجربه ما هم مرتکب اشتباه های تاثیرگذار شدند که نمی توان گفت آنها قانون فوتبال را بلد نبودند ولی وقتی داوری برای یک بازی بزرگ انتخاب می شود که در حد آن مسابقه نیست و یا گاهی داور هر هفته قضاوت می کند در حالیکه مرتکب اشتباهاتی هم می شوند. خیلی از داوران بزرگ ما دچار بی انگیزگی شده بودند. یک سری از داوران پشت دروازه تجربه کافی نداشتند و کارایی لازم را نداشتند.

رفعتی تصریح کرد: بخشی از اشتباهات محصول کم تجربگی در مدیریت داوری فوتبال بود. ظاهرا رئیس کمیته سابق کمیته داوران بیشتر به دنبال رئیس شدن در فدراسیون فوتبال بود. اوج اشتباهات داوری ما زمانی بودکه یک داور اشتباه بزرگ مرتکب می شود و مدافع در دیوار دفاعی قرار می گیرد و با همین اشتباه هم یک تیم بازنده می شود یعنی اینکه آن داور انگیزه و تمرکز لازم را نداشت که دلیل اصلی را می توان کم تجربگی در مدیریت داوری فوتبال کشورمان بود.

رئیس سابق دپارتمان داوری فوتبال با اشاره به فاصله زیاد علیرضا فغانی با نفر دوم فهرست بین المللی فوتبال کشورمان گفت: متاسفانه یک چیز دیگری که وجود دارد اینکه در این سال ها نتوانستیم یکی مثل فغانی تربیت کنیم. او توانایی های فردی زیادی دارد و بازیکن فوتبال بوده و داور با هوشی است و در طول تاریخ مان چنین داوری نداشته ایم. زمانی که من به دپارتمان داوری آمدم نفر دوم فهرست داوران بین المللی ما در AFC CUP  قضاوت می کرد و با ارتباطاتی که داشتیم نفر دوم را هم به لیگ قهرمانان فرستادیم تا قضاوت کند. یعنی داوری را از الیت C و B به الیت A آوردیم. خیلی تلاش کردیم دکتر بیژن حیدری در لیگ قهرمانان قضاوت کند اما ایشان به دلیل بالا بودن سن شان مورد موافقت AFC قرار نگرفت که در لیگ قهرمانان قضاوت کند. می خواستیم پیام حیدری را برای قضاوت به لیگ قهرمانان اضافه کنیم که متاسفانه به عمر مدیریتی کمیته و دپارتمان این مساله قد نداد. در نهایت کنفدراسیون فوتبال آسیا اجازه افزایش داوران را به ما نداد.در این بحث ما ضعیف هستیم. زمانی از ۷ داور بین المللی ما ۶ داور الیت A بودند و مسابقات مهم قاره آسیا را قضاوت می کردند. زمانی هم که خودم در فهرست کمک داوران بین المللی بودم هر ۹ کمک دوران در رده A بودند اما متاسفانه در حال حاضر فقط ۴ کمک داور بین المللی ما در لیگ قهرمانان قضاوت می کنند.

وی ادامه داد: بعد از تغییر و تحول ایجاد شده در کمیته داوران که با اقدام شجاعانه حیدر بهاروند سرپرست محترم فدراسیون و اعضای هیات رئیسه این مساله رخ داد. صفیری سکاندار داوری فوتبال ما شد که زبان انگلیسی قوی دارند و از داوران با تجربه و قدیمی فوتبال ما هستند و ناظران کنفدراسیون فوتبال آسیا هم هست وضعیت داوری بهبود پیدا کرد.

رفعتی با انتقاد از بحث قومیت گرایی در  داوری فوتبال کشورمان عنوان کرد: نباید چنین بحثی در داوری فوتبال کشورمان مطرح شود و بگوییم این داور تهرانی است و آن داور شهرستانی همه داوران فوتبال متعلق به کشورمان هستند و همه ایرانی هستیم و باید از همه سرمایه و نیروهایمان استفاده کنیم. این روش بسیار غلطی است که بخواهیم از بحث قومیت گرایی در داوری کشورمان استفاده کنیم. قضاوت در لیگ برتر هم بسیار مهم است ولی نباید داوری از لیگ دسته دوم و یک قضاوت در لیگ دسته اول یکباره به لیگ برتر بیاید و داور پشت دروازه قرار بگیرند. برخی داوران کم تجربه هستند برای قضاوت در لیگ برتر داشتن ۸۰ داور و کمک داور می توان به راحتی داوری لیگ برتر را انجام داد.  تمام برنامه ریزی ما برای داوری بهم ریخت می خواستیم در نیم فصل دوم لیگ نوزدهم از VAR  استفاده کنیم قطعا با حضور مدیری مثل اسماعیل صفیری شرایط داوری مان خیلی بهتر خواهد شد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.