عنایت: کامرانی فر باعث افتخار جامعه داوری ایران است

مسعود عنایت رئیس کمیته داوران با تقدیر از حسن کامرانی فر کمک داور ایرانی حاضر در جام جهانی ۲۰۱۰ در گفتگو با سایت رسمی فدراسیون فوتبال انتخاب مجدد تیم داوری آسیایی را برای قضاوت دیدار حساس شیلی و سوئیس و حضور کامرانی فر به عنوان کمک داور این بازی را افتخار جامعه داوری ایران دانست.

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال درباره قضاوت تیم داوری آسیایی که حسن کامرانی فر در آن قرار دارد گفت: علاوه بر صحنه ای که کامرانی فر به درستی آن را آفساید اعلام نکرد ، پنالتی که به سود مکزیک هم گرفته شد شاهکار کامرانی فر بود و این کمک داور ایرانی بود که پرچم پنالتی را بالا برد . کامرانی فر حسابی مورد توجه کمیته داوران فیفا قرار گرفته و این می تواند مایه افتخار باشد.

عنایت ادامه داد: برخلاف اینکه برخی کارشناسان عنوان می کنند که امیدواریم کامرانی فر تا فینال برود باید بگویم که دیگر مثل آن دوره نیست که فنایی تا فینال جام جهانی ۹۴ امریکا انتخاب شود حالا کمک داوران به داوران وسط وصل هستند و اگر خلیل جلال الغندی عربستانی برای فینال انتخاب شود آن وقت کامرانی فر هم برای پرچم زدن دیدار نهایی انتخاب خواهد شد.

رئیس کمیته داوران در توضیح سیستم تریو گفت: در جام جهانی ۲۰۰۲ داوران به شدت ضعیف قضاوت کردند به همین دلیل سپ بلاتر به شدت عصبانی شد . رئیس کمیته داوران فیفا در آن زمان به دلیل قضاوت ضعیف داوران در جام جهانی ۲۰۰۲ برکنار شد. در جام جهانی ۲۰۰۶ سیستم کوپل (جفت) از بین رفت و داوران با سیستم تریو (تیم سه نفره) برای قضاوت ها انتخاب می شود یعنی عملکرد همه با یکدیگر مرتبط است این در حالی است که در گذشته انتخاب داوران از سیستم انتخابی و کمابیش ۲ داوره تبعیت می کرد.

عنایت درباره انتخاب داوران برای حساس روز سوم رقابت ها و تکلیف تیم های صعود کننده به مرحله یک هشتم مشخص می شود گفت: کمیته داوران فیفا فاکتورهای مهمی را برای انتخاب داوران در نظر می گیرد که می توان به نوع ملیت داوران ، همسایگی کشور مطبوع ، سابقه قضاوت برای این کشور و حتی مسائل سیاسی هم مورد توجه قرار می گیرد البته در مراحل پایانی حضور کشورهای که در جمع ۴ تیم قرار می گیرد باعث می شود که داوران این ۴ کشور به صورت خودکار محل برگزاری را ترک کنند. به عنوان مثال الیزندو داور آرژانتینی دیدار افتتاحیه و فینال جام جهانی ۲۰۰۶ به این دلیل فینال را قضاوت کرد که آرژانتین جزو ۴ تیم نبود یا همین طور کولینای ایتالیایی که فینال ۲۰۰۲ را قضاوت کرد در کل منافع داور با منافع تیم ملی کشورش کاملا متضاد است و شاید برخی از داوران نامدار جهان بخواهند که تیم ملی کشورشان ببازد که در نیمه نهایی و فینال قضاوت کنند.

عنایت در پایان درباره اظهارنظر برخی از کارشناسان که گفته اند برخی کارشناسان درباره توطئه فیفا در جام جهانی صحبت می کنند و حتی من شنیده ام که گفته شده فیفا از کانال داوران تیم های معروف و بزرگ را به مراحل بعد می رساند تا بازیهای جذاب تر شود حتی در مورد حق پخش و فروش بلیط چنین اظهارنظرهایی شده است باید بگویم فیفا حق پخش را به کشورهای خریدار فروخته و بلیط ها را هم می فروشد و هیچ نگرانی از این بابت ندارد. این درست نیست که توهم توطئه داشته باشیم و با اظهارنظرهای غیرمسئولانه فیفا را متهم به لابی های پشت پرده و توطئه کنیم. شما نگاه کنید کشورهایی مثل انگلستان، آلمان ، ایتالیا و آمریکا که در مدیریت فیفا نقش مهمی دارند از اشتباهات داوری ضربه خورده اند اما تیم های مقابل آنها زیاد هم نامدار بودند توانستند نتیجه بگیرند و صعود تیم های نامدار به مرحله یک هشتم در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.