عسگری: به بهانه جوانگرایی داوران با تجربه را مجبور به استعفا کردند

عسگری

به گزارش سایت داوران، حسین عسگری در مورد ارزیابی‌اش از عملکرد داوران در ۵ هفته لیگ برتر گفت: داوران تلاش خودشان را کردند تا بهترین قضاوت‌ها را انجام بدهند اما به هر حال شاهد اشتباهات تأثیرگذار هم در این مسابقات بودیم. قطعاً هرچه اشتباهات داوران کمتر باشد مشکلات تیم‌ها هم کمتر خواهد شد. رسانه‌ها معمولاً فقط به اشتباهات داوران در مورد ۲-۳ تیم پرطرفدار می‌پردازند اما واقعیت آن است که برخی از تیم‌هایی که تماشاگر کمتری هم داشتند از اشتباهات تاثیرگذار داوری هم ضربه دیدند.

وی افزود: علت اصلی اشتباهات داوری را باید در خود داوران جست‌وجو کرد، البته برخی از آن هم به تشکیلات داوری مربوط می‌شود. با این حال هر فردی که ادعا کند با حضورش در رأس مدیریت داوری کشور می‌تواند اشتباهات داوری را پاک کند و از بین ببرد حرف درستی نزده است. طبق شرایط عادی اگر در ۱۰ تا ۱۵ درصد از مسابقات شاهد اشتباهات تأثیرگذار داوران باشیم عملکرد داوران را می‌توان طبیعی ارزیابی کرد. در ۵ هفته اول لیگ هم شاهد حدود ۱۵ درصد اشتباه تأثیرگذار در مسابقات بودیم که خیلی آمار فاجعه‌باری نیست. البته داوران باید برای اینکه قضاوت بهتری انجام بدهند تلاش بیشتری کنند. در بازی پرسپولیس و سیاه‌جامگان و استقلال با استقلال خوزستان و همچنین پارس جنوبی جم با پیکان شاهد اشتباهات تأثیرگذاری از داوری بودیم.

عسگری با انتقاد از شعار جوانگرایی که در یکسال اخیر در داوری داده شده است، گفت: تا امروز در این مورد حرفی نزدم اما در یک سال گذشته مدام شعار جوانگرایی در داوری را داده‌اند، من از شما می‌پرسم کدام داور جوان را تربیت کرده‌اند؟ تمام داورانی که اکنون شما می‌بینید همان نفراتی هستند که در زمان ریاست من به آنها میدان داده شد، از حاج ملک و مهدوی گرفته تا حسن اکرمی و کمیل غلامی، ضمن اینکه تمامی رؤسای دپارتمان‌های قبلی داوری هم برای جوانگرایی تلاش کرده‌اند اما در یک سال گذشته مدام در مورد جوانگرایی در داوری بزرگنمایی شد و شعارهای زیادی داده شد.

رئیس سابق دپارتمان داوری فوتبال تصریح کرد: اگر در گذشته جوانگرایی در داوری صورت نمی‌گرفت اکنون دیگر شاهد حضور داوران خوب در مسابقات نبودیم ضمن اینکه به بهانه جوانگرایی برخی از داوران با تجربه را خیلی راحت کنار گذاشتند و به قول معروف آن‌ها را مجبور به استعفا کردند در حالیکه اگر آن داوران که در اوج پختگی و تجربه بودند حفظ می‌شدند قطعاً مشکلات کمتری را در داوری شاهد بودیم همانطور که یک تیم فوتبال نمی‌تواند ۱۱ بازیکن مثل مسی داشته باشد در داوری هم نمی‌توانید ۲۰ داور مثل فغانی داشته باشید. بنابراین داورانی که در سطح فغانی هستند را نباید خیلی راحت و به بهانه جوانگرایی کنار گذاشت.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.