آیا ایران می‌تواند به انتخاب “ویلیامز” اعتراض کند؟

محمد فنایی

کارلوس کی‌روش پس از بازگشت به ایران از انتخاب بنجامین ویلیامز داور استرالیایی که قضاوت بحث برانگیزی را دیدار ایران و عراق در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت‌های آسیا داشت برای دیدار با ازبکستان خبر داد و خواستار اعتراض فدراسیون فوتبال ایران به این موضوع شد.

محمد فنایی، کارشناس داوری فوتبال ایران، درباره اینکه آیا ایران می‌تواند با اعتراض به انتخاب داور استرالیایی، مانع از قضاوت او در دیدار با ازبکستان شود، اظهار داشت: این اعتراضات و صحبت‌ها کاملا بی نتیجه است. موضوع مهم‌تر این است که آیا واقعا ویلیامز در دیدار با عراق قضاوت اشتباهی را داشت؟ این ما نیستیم که درباره قضاوت ویلیامز نظر می‌دهیم. دوما برگزاری این مسابقات بر عهده فیفا است و آن‌ها اهمیتی به این گونه اعتراض‌ها نمی‌دهند.

او اضافه کرد: مسئولان برگزاری بازی ها با بررسی همه جوانب این داور را انتخاب کرده‌اند. از طرفی استرالیا در گروه ایران و ازبکستان نیست و به همین دلیل او را انتخاب کردند. ضمن اینکه معتقدم انتخاب ویلیامز به نفع ماست چرا که او اگر یک بار در حق ایران اشتباه کرده باشد، این بار می آید که اشتباه دوم را نکند.

این ناظر داوری در واکنش به اینکه ویلیامز دو سال پیش برای قضاوت دیدار فولاد در لیگ قهرمانان آسیا به ایران نیامد اما چرا ایران نمی تواند به این موضوع اعتراض کند، گفت: چون آن موقع زمان زیادی از بازی ایران و عراق نگذشته بود و همه گرم بودند. حتی بارها در صفحات مجازی به این داور توهین شد. به نظرم هر عکس‌العملی به ضرر ما خواهد بود. ما در این بازی مهمان هستیم و میزبان نیستیم.

فنایی تاکید کرد: مهم ترین مساله برای فیفا و AFC سلامت داوران است و وقتی احساس کنند این موضوع در خطر است داور دیگری را انتخاب می کنند. این‌گونه هم نیست که ویلیامز آن موقع با دستور AFC مخالفت کرده باشد بلکه او درخواستش را می‌دهد و ادله خود را می‌گوید و آن ها هم پس از بررسی پاسخ می‌دهند.

او درباره اینکه آیا علی کفاشیان به عنوان عضوی از هیات رییسه AFC می تواند برای انتخاب نشدن این داور لابی کند؟، گفت: ممکن است لابی کند اما AFC یا فیفا کاری نمی‌کنند که این رفتارها به بدعت تبدیل شود. در لیگ ایران هم مدیران به انتخاب یک داور اعتراض می‌کنند اما باز هم کمیته داوران کار خود را می کند. در هر حال AFC و فیفا فقط به سلامت داور اهمیت می‌دهند و با توجه به اینکه بازی در ازبکستان برگزار می‌شود اعتراض ایران بی فایده است و ما نمی توانیم از قضاوت او جلوگیری کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.