حاجی‎پور: شاید از داوری فوتبال خداحافظی کنم

البرز حاجی پور داور فوتبال

البرز حاجی پور درباره اینکه برای بار دوم در تست‌های آمادگی جسمانی داوران رد شده است، اظهار داشت: داورانی که در تست‌ها شرکت می‌کنند، تمرینات سختی را پشت سر می‌گذارند، اما مسائل دیگری وجود دارد که به امر پزشکی بازمی‌گردد. این نکته‌ای است که متولیان داوری آن را نمی‌دانند. من متخصص ورزش هستم و می‌دانم چه مشکلاتی برای برخی از داوران وجود دارد. این مشکل بیشتر برای داورانی است که در جنوب کشور زندگی می‌کنند.

وی افزود: هفتاد درصد تست‌های امسال روانی و تنها ۳۰ درصد آن جسمانی بود، چون بیشتر آیتم‌ها تغییر کرده بود. این تست‌ها بیشتر برای داورانی بود که در سطح جام جهانی قرار دارند. فیفا اعلام کرده که سطح تست‌های داوری برای قضاوت در لیگ‌های داخلی تفاوت دارد. داورانی که در جنوب یا شمال زندگی می‌کنند، به خاطر ارتفاع از دریا، نمی‌توانند به خوبی در تهران در تست‌ها شرکت کنند. چطور امکان دارد تست‌ها را در استان خودم انجام می‌دهم، ولی در تهران نمی‌توانم قبول شوم؟

داور فوتبال کشورمان خاطرنشان کرد: مسئله بعدی به داوران بازمی‌گردد. داورانی مانند یدالله جهانبازی زحمت می‌کشند و تمرینات سخت را می‌گذرانند تا در تست‌ها موفق شوند، اما با مصدومیت مواجه می‌شوند. اعتقاد من این است که رفتار صحیحی با داوران نمی‌شود. یعنی آن چیزی که به داوران داده می‌شود، کمتر از چیزی است که از آنها خواسته شده است.

حاجی‌پور بار دیگر با اشاره به داورانی که در جنوب زندگی می‌کنند، تصریح کرد: فکر می‌کنید چرا عمر داوران خوزستانی پایین است؟ ۱۳،۱۴ سال است در لیگ برتر قضاوت کرده و در ۹ سال مشکلی نداشتم، اما پس از بالا رفتن سن، مشکلات آغاز شده و دیگر نمی‌توانم در تست‌ها قبول شوم. از طرفی، به خاطر ریزگردهایی که در جنوب وجود دارد، عملا ۱۰۰ روز از تمرینات را از دست می‌دهیم. وقتی هواشناسی اعلام می‌کند که از منازل خود بیرون نیایید، چه تمرینی می‌توان انجام داد؟ بنابراین ما در شرایط نابرابر در تست‌های آمادگی جسمانی شرکت می‌کنیم. به خاطر شرایط آب‌وهوایی هنگام تمرین کردن املاح زیادی از دست می‌دهیم و ۴۸ ساعت نمی‌توان ریکاوری انجام داد. امسال به غیر از دو داور، همه داوران خوزستانی در تست‌ها رد شدند. یکی از داورانی که قبول شد، حسن ظهیری بود که یک داور بین‌المللی است، اما مطمئنم دو سال دیگر نمی‌تواند در تست‌ها قبول شود.

وی در خصوص اینکه حضورش در شورای شهر باعث شده در این چند سال به دلیل رد شدن در تست‌های آمادگی جسمانی در نیم فصل اول غیبت داشته باشد، گفت: خیلی وقت است که شورای شهر را رها کرده‌ام. به جرات می‌توانم بگویم که حضور در شورای شهر، بین‌المللی شدن من را گرفت. کسی مانع من نشد، بلکه خودم باعث شدم که بین‌المللی نشوم. من در سطح بالای داوری قرار داشتم، اما با رفتن به شورای شهر به پایم وزنه بستم.

داور کشورمان تصریح کرد: حرف‌هایی که مطرح کردم، به سود خودم نبود. اینها را برای داورانی گفتم که شرایط من را دارند. اگر ۱۳ سال در سطح اول فوتبال بودم به خاطر این بود که در گذشته فوتبال بازی می‌کردم. داوران فعلی بیشتر‌شان فوتبال بازی نکرده‌اند. اگر شرایط همینطور پیش برود، داوران جنوبی آسیب خواهند دید. تست‌های داوری باید منطقه‌ای شود، نه اینکه در شرایط نابرابر با داور تهرانی و تبریزی رقابت کنیم.

حاجی‌پور در پایان گفت: هر لحظه با خودم کلنجار می‌روم که از دنیای داوری خداحافظی کنم یا اینکه در نیم فصل دوم بار دیگر در سطح اول حضور داشته باشم. هنوز یک سال دیگر از عمر داوری من باقیمانده، اما شاید از داوری خداحافظی کنم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.