در انتخاب داور تنها فدراسیون تصمیم نمی‌گیرد

علی خسروی

علی خسروی در رابطه با انتخاب داور دربی نظرات خود را اینگونه بیان می‌کند.
ما هیچ وقت آن طرف میز نبودیم

هر کدام از ما به عنوان کارشناس و غیره نظر خودمان را داریم و به سهم خودم حرف می‌زنیم اما واقعیت این است هیچ موقع آن طرف میز نبودیم و دوستانی که تصمیم‌گیری می‌کنند دلایل متعددی برای انتخابشان دارند و من معتقدم انتخاب محسن ترکی به دلایل متعددی اتفاق افتاده است که هر کدام از آنها می‌تواند منطقی باشد.
۵ داور را پیشنهاد داده بودم

خود من هفته پیش ۵ داور به نام شاهین حاج بابایی، حسین زرگر، اشکان خورشیدی، تورج حق‌وردی و احمد صالحی را به عنوان داور دربی پیشنهاد کرده بودم، داورانی که بعضی از آنها ملی و برخی دیگر بین‌المللی هستند. نوع عملکرد من هرجایی که بودم به همین ترتیب بوده در شهرداری هم با چند جوان کارم را راه می‌اندازم و دلایل خودم را برای خطر کردن دارم.
در ایران فقط فدراسیون تصمیم نمی‌گیرد

اما واقعیت این است که در ایران سازمان‌ها و ارگان‌های مختلفی در انتخاب داور دربی سهیم هستند و تنها فدراسیون فوتبال نیست که تصمیم می‌گیرد. سازمان‌هایی همچون تامین استان، حراست، شهرداری، اتوبوسرانی، نیروی انتظامی و … به دلیل بزرگ بودن این بازی و حساسیت آن در انتخاب داور نظر دارند و تصمیم‌گیری می‌کنند. حالا همه این نظرات پس از جمع شدن رای به حضور محسن ترکی داد که به عقیده من انتخاب معقولی است.
بین گزینه‌های موجود ترکی باتجربه‌ترین بود

آقای اسدی از مالزی با آقای اصفهانیان و عنایت به دلیل حساسیت بالای این بازی به این نتیجه می‌رسند که محسن ترکی داور این بازی باشد چراکه در حال حاضر باتجربه‌ترین داوری که می‌توانست این بازی را قضاوت کند، اوست. فغانی در سیمنار داوران جام‌جهانی حضور دارد و تا شنبه نمی‌آید، محسن قهرمانی خداحافظی کرده، یدالله جهانبازی نیز به دلیل قضاوت بازی پرسپولیس و ذوب‌آهن و مشکلاتی که پیش آمده بود عاقلانه‌تر بود که این بازی را سوت نزند. بنابراین این دوستان نیز پس از بررسی گزینه‌ها به ترکی رسیدند. بهرحال باید قبول کنیم که این دربی شش امتیازی است و حساسیت ویژه ای دارد که می تواند روی به قهرمانی رسیدن تیم ها تاثیر بگذارد.
این انتخاب از نظر مدیریتی صحیح است

بعضی از دوستان همچون آقای نصیرزاده عنوان می‌کنند دیدار بزرگ همچون دربی آزمون داوری نیست که بخواهیم داوران کم تجربه را در آن بیازماییم. از نظر مدیریتی من این نظر را قبول دارم و معتقدم که صحیح است اما اگر من مسئول این اتفاق بودم، ایشان را انتخاب نمی‌کردم. اما چون دوستان انتخاب‌کننده را می‌شناسم و از برنامه آنها آگاهی دارم معتقدم انتخاب درستی بود.
فدراسیون نمی‌خواهد مشکلاتش را بیشتر کند

این روزها عدم حضور عربستان در تهران، مشکلات مربوط به کی‌روش نداشتن پول، انتخابات فدراسیون، صلاحیت نامزدها، عدم تایید اساسنامه در دولت قبلی و … مشکلاتی هستند که به فدراسیون فوتبال فشار بیاورد طبیعی است که آنها نمی‌خواهند بر مشکلات بیافزایند و به همین دلیل به دنبال حضور باتجربه‌ترین داور خود هستند که به این گزینه می‌رسند.
به هیچ داوری ابلاغ نکرده بودند

گمان می‌کنم این‌بار گزینه دیگری مدنظر دوستان برای داوری بود اما در نهایت به ترکی رسیدند. البته هیچ اعلامی در این‌ مورد به هیچ داوری نداشتند. یادم می‌آید اولین دربی که قرار بود مجددا داور ایرانی قضاوت کند، به سعید مظفری‌زاده اعلام کرده بود اما در نهایت روز چهارشنبه به این نتیجه رسیدند که ترکی قضاوت کند. در دیدار برگشت همان سال نیز قرار بود مسعود مرادی بازی را قضاوت کند اما باز هم به ترکی دادند البته همانطور که گفتم این‌بار به هیچ داوری ابلاغی نکردند.
تنها اصفهانیان چیدمان شده است

در مورد کمک ها و داور چهارم و البته کمک داور ذخیره باید بگویم هنوز چیدمانی انجام نشده و فقط می توان گفت تنها کسی که چیدمان شده است خود آقای اصفهان است چرا که روز جمعه در شهرهای تبریز، همدان و رشت دیداری برگزار نمی شود، البته گمان می کنم آقای سخندان و ابوالفضلی کمک های این بازی باشند.
باید از ترکی حمایت کرد

شاید ما به عملکرد بعضی از دوستان انتقاد داشته باشیم اما قرار نیست از داوران حمایت نکنیم، به نظر من اکنون باید از محسن ترکی حمایت شود تا او بتواند بهترین قضاوت خود را داشته باشد، ما کارشناسان هم نباید پیش داوری کنیم تا تعداد پیامک های یک برنامه را بیشتر کنیم.
همیشه از دروغ متنفر بودم

متاسفانه این روزها کمی از بعضی از دوستان دلگیر هستم، من همیشه از دروغ متنفر بودم اما نمی دانم چرا بعضی ها به این راحتی به کار می برند، شبکه های ورزش، تهران، جام جم، استانی باران، بوشهر، خوزستان، رادیو ورزش، رادیو جوان، واحد خبر رادیو ایران و … با من مشکلی ندارند و مجوز حضور را دارم اما نمی دانم چرا تنها یک شبکه می گوید ما مشکل داریم و به دلایلی نمی توانیم از شما استفاده کنیم و این عدم شفافیت و صداقت چیزی است که من از آن تنفر دارم و امیدوارم روزی نرسد تا بخواهم بعضی چیزها را بگویم و هت تریک را تعریف کنم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.