برای نخستین بار داوران مورد ارزیابی روانشناسی قرار گرفتند

لیگ یک توجیهی 94

رییس کمیته پزشکی تمهیدات پزشکی انجام شده توسط این کمیته در کلاس توجیهی نیم فصل داوری لیگ دسته یک را تشریح کرد.
به گزارش سایت داوران ایران و به نقل از سایت فدراسیون فوتبال، توحید سیف‌برقی درخصوص فعالیت های پزشکی در کلاس توجیهی نیم فصل داوران و کمک داوران لیگ دسته یک فوتبال کشور اظهار داشت: در دنیای فوتبال داوران از ارکان اصلی برگزاری یک مسابقه هستند و یکی از دشوارترین وظایف را برعهده دارند بطوری که یک قضاوت نامناسب نه تنها از ارزش مسابقه کم می کند بلکه لذت تماشای بازی را از تماشاگران می گیرد.
وی ادامه داد: قضاوت در داخل زمین مسابقه علاوه بر چالشی که دارد، بسیار مهیج و با ارزش است که به عواملی مانند توانایی جسمانی یک داور شامل بدنسازی، تکنیک داوری، مکانیک داوری و همینطور مهارت های بصری و عوامل دیگری را نیازمند است. در کنار همه این عوامل نقش بسیار زیاد آمادگی ذهنی مانند تمرکز،کنترل هیجان، اطمینان، کنترل استرس، اعتماد به نفس، قاطعیت، یکنواختی در قضاوت، تعادل روانی، تصویرسازی ذهنی و خونسردی در قضاوت های یک داور به اثبات رسیده است و در واقع رابطه مستقیمی بین مهارت های جسمانی و آمادگی ذهنی در امر قضاوت وجود دارد.
رییس کمیته پزشکی افزود: به همین منظور کمیته پزشکی فدراسیون با همکاری کمیته و دپارتمان داوری و با مشارکت خسرو حمزه، روانشناس ورزشی، روز گذشته در جریان کلاس توجیهی نیم فصل داوران و کمک داوران لیگ دسته یک برای نخستین بار در کشور ارزیابی روانشناسی از داوران فوتبال به صورت آکادمیک را بعمل آورد.
سیف‌برقی تاکید کرد: بر اساس پاسخ هایی که از این ارزیابی بدست می آید کارگاه های آموزشی جهت افزایش آمادگی ذهنی داورانی که در یک یا چند موارد ضعیف هستند برگزار خواهد شد تا با افزایش سطح توانایی خود، در امر قضاوت موفق تر عمل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.