کفاشیان: هجمه علیه داوری باید از بین برود

رئیس فدراسیون فوتبال در نشست با اعضای کمیته داوران تاکید کرد: باید تمهیداتی در نظر گرفته شود تا هجمه و توهین به داوران فوتبال کشور از بین برود و با خاطیان قاطعانه برخورد شود.

علی کفاشیان که درنخستین نشست اعضای کمیته داوران فدراسیون فوتبال که با حضور مسعود عنایت، منوچهر نظری، حمید خوشخوان، غلامرضا بهروان، خانم سهرابیان و همچنین سراجیان دبیر کمیته داوران سخن می گفت با تشکر از تلاش اعضای این کمیته و همچنین جامعه داوری در سال ۸۸ ، سال ۸۹ را به جامعه داوری تبریک گفت و آرزو کرد سال موفقیت آمیزی پیشروی داوری فوتبال کشور باشد.

کفاشیان در ادامه گفت: با توجه به بازیهای حساس هفته های آخر لیگ برتر و دسته یک و همچنین جام حذفی، کمیته داوران در انتخاب و چینش داوران و ناظران بازیها دقت کند و بهترین و با تجربه ترین داوران به این مسابقات روانه شوند .

کفاشیان با اشاره به اینکه باید به راهکارهایی اندیشید که هجمه علیه داوران از بین برود گفت: علاوه بر کمیته داوران، کمیته های فرهنگی ، انضباطی ، مسابقات و سازمان لیگ و همچنین کمیته بانوان درگیر مسابقات هستند و باید دستورالعملی تهیه کرد که از فصل آینده در تشویق و تنبیه داوری تمهیداتی در نظر گرفته شود تا اهانت به داوران کاهش پیدا کند و قاطعیت بیشتری در این باره در نظر گرفته شود تا علیه داوران هتاکی از سوی هیچکس انجام نشود.

کفاشیان در پایان گفت: باید رئوس این دستورالعمل هر چه سریعتر تدوین شود تا در جلسه آینده به تصویب هیات رئیسه فدراسیون برسد تا با خاطیانی که علیه داوران جوسازی می کنند برخورد لازم انجام شود.

در ادامه جلسه مسعود عنایت رئیس کمیته داوران ضمن تشکر از رئیس فدراسیون با ارائه کارنامه عملکرد کمیته داوران در سال ۸۸ ، آرزو کرد که سال ۸۹ سال بهتری برای داوران باشد .

وی از فدراسیون فوتبال خواست با همراهی کمیته انضباطی قاطع تر با اهانت کنندگان و هتاکان به داوران برخورد کند چون کمیته داوران به تنهایی نمی تواند در این باره کار فرهنگی کند و این کار همانطور که رئیس فدراسیون گفته است یک کار جمعی و تیمی با کمیته های فرهنگی، انضباطی، مسابقات و سازمان لیگ و همچنین کمیته بانوان است که براساس دستورالعمل جدید و موردنظر رئیس فدراسیون تنظیم خواهد شد و به زودی به هیات رئیسه ارائه می شود.

عنایت در ادامه گفت: این مسئله باید در فوتبال ایران جا بیافتد که داوری در همه جای دنیا اشتباه دارد که جزو بازی است و باید همه تلاش کنند که اشتباهات داوری کمتر و کمتر شود.

رئیس کمیته داوران با اشاره به اینکه در هیچ کجای دنیا بازیکن خاطی که با داور درگیر شده فحاشی کرده و مقابل دوربین ها و چشم های تماشاگران و ناظران بازی عمل زشتی در قبال داور مرتکب شده است به کمیته انضباطی احضار نمی کنند گفت: گزارش ناظر بازی و داور حجت است و رای کمیته انضباطی براساس آن صادر می شود و ضور بازیکن در کمیته انضباطی هیچ توجیهی ندارد زیرا آن وقت گزارش ناظر و داور بی ارزش جلوه داده می شود و بازیکن می تواند بی جهت می تواند از خودش دفاع کند. امیدوارم فدراسیون محکمتر با کسانی که به داوران توهین می کند برخورد کند و بازیکنی که به داور فحاشی می کند به جای یک جلسه براساس آئین نامه انضباطی بیشتر از یک جلسه و حتی تا ۳ ماه است محروم شود.

عنایت در پایان گفت: کمیته داوران رسالت خود را در برگزاری کلاس های آموزشی و ارتقاء سطح داوری کشور می داند و تلاش می کند که اشتباهات داوران کمتر شود. ضمن اینکه کمیته داوران یک کمیته مستقل است و هیچ وقت تیمها حق اعتراض به انتخاب کمیته داوران و تعیین تکلیف کردن در قالب انتخاب داور ندارد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.