خسروی: داوران جوان انگیزه زیادی دارند

علی خسرویکارشناس داوری فوتبال ایران می گوید کمیته داوران نمی تواند افتخار معرفی داوران جدید را به نام خود بزند و اتفاقا باید خیلی زودتر از این ها به داوران جوان و جدید میدان می داد.

به گزارش سایت داوران ایران و به نقل از “ورزش سه”، علی خسروی در رابطه با شرایط داوری فوتبال ایران، پس از اعتراض هایی که در هفته های اخیر از سوی باشگاه ها صورت گرفته بود گفت:

کاری کردند بعضی داوران زودتر تعطیل کنند

در داوری فوتبال ایران، داورانی بودند که متاسفانه به تنگ نظری بعضی از دوستان زودتر از سن معمول این کار، قضاوت را کنار گذاشته اند. پزشک هایی داشتیم همچون دکتر کاظم مرادی و یا دکتر علی مطلبی، اساتید دانشگاه و مهندس هایی داشتیم همچون سعید مظفری زاده، فرهاد رستمی، روح اله ارشادی و … که بعضی از آنها حتی قبل از ۳۵ سالگی عطای این کار را به لقایش بخشیدند و از این کار رفتند.

برای رای بیشتر استان ها را سهمیه بندی کردند

از سال ۸۹ به بعد، کارشناس ها هرچه داد زدند و خواستند حرف شان را به گوش تصمیم گیرنده ها برسانند کسی محل نگذاشت، دوستان آمدند هیات ها و استان ها را سهمیه بندی کردند و برای اینکه رای بیاورند سعی کردند با تقسیم کردن داوری بین استان ها کارشان را راه بیندازند.

از راه رسیده ها توپ پری دارند

روح اله شریفی از یاسوج، حمید حاج ملک از گیلان، رضا مهدوی از کرمان و یاسر همرنگ از تهران چهارداوری بودند که این هفته در لیگ برتر سوت زدند برای اولین و دومین بار بود که این کار را انجام می دادند. باید بگویم که از راه رسیده ها توپ پری دارند، ۲۷ سال در سطح اول داوری این مملکت هستم و می دانم اگر این جوان ها میدان ببینند کولاک به پا می کنند.

این ها در اوج شادابی هستند

ما در این دو روز با باشگاه های مختلفی صحبت کردیم، تمام تیم ها راضی بودند، راه آهنی ها می گفتند که وقتی ما دیدیم یک داور جوان را برای ما گذاشتند گفتیم قرار است موش آزمایشگاهی شویم اما وقتی یاسر همرنگ بدون مشکل قضاوت کرد خوشحال شدیم که داوری در بازی ما ایرادی نداشت. چهارداوری که این هفته آمدند در اوج جوانی و شادابی هستند، تحصیلکرده هستند و زبان بدن را به خوبی می شناسند.

داور خوب را سلاخی کردید تا جوان ها نیایند

به دوستان مان باید بگویم آقایان شما با تصمیم گیری و یا حتی تصمیم نگرفتن های تان در این چند اتفاقات ناخوشایند بسیاری را رقم زدید، بسیاری از داوران را افسرده کردید، حتی باعث اختلافات خانوادگی شدید، ترکی را مصدوم کردید، فغانی را به انزوا فرستادید، امثال زرگر و صالحی را سلاخی کردید اما توجه به تمام این شرایط اجازه ندادید جوان ها بیایند.

۱۶ سال لیسانسه بودم اما در بین دیپلمه ها بودم

این ها را که می بینم یاد خودم می افتم، سال ۷۶ و در بازی تیم های فجرسپاسی شیراز و استقلال اهواز برای اولین بار بود که من به عنوان داور وسط قضاوت کردم، این اتفاق زمانی افتاد که من ۱۶ سال بود پرچم می زدم و در ۳۶ سالگی تازه به من گفتند تو که خوب قضاوت می کنی بیا و قضاوت کن! تا آن موقع من به دلیل حفظ سهمیه کشورم در صحنه های بین المللی به کمک داوری می پرداختم وگرنه می توانستم خیلی راحت وقتی می بینم نمی گذارند داوری کنم کنار بروم. انحصارطلبی و خودبزرگ بینی کمیته داوران مانع از این کار می شد، در حقیقت من ۱۶ سال لیسانسه ای بودم که در بین دیپلمه ها می نشستم.

به هرنیتی آوردید لااقل ادامه دهید

در حال حاضر هم اعضای کمیته داوران باد بله غبغب نیندازند که داوران جوان را برای رفع معضل داوری وارد کردند، این پیشنهاد را کارشناسان سال هاست که می دهند، البته آنها آدم شجاعی مانند عنایت را در بین خودشان دارند که می تواند تصمیم های درستی بگیرد. حالا می توانم بگویم به هر نیتی که این چهار جوان را فرستادید کار بسیار ارزشمندی است حالا که خوب قضاوت کردند در هفته آینده نیز به آنها داوری بدهید چرا که آنها اگر ممتد قضاوت نکنند ممکن است از این آمادگی دور شوند.

علاوه بر این ها نفرات دیگر هم هستند

هفته سیزدهم لیگ برتر، هفته آقایی داوران کشور بود، چه ترکی، چه فغانی، چه جهانبازی و چه این چهار جوان توانستند بهترین قضاوت ها را بکنند. ده هزار داور ایرانی این هفته خوشحال بودند و امیدوارم اینکه این دوستان جوان را فقط درگیر لیگ یک می کنند تمام شود، علاوه بر این ها وحید کاظمی از مازندران، کمیل غلامی از گیلان، جواد محمدی از اصفهان، سعید شمس از تهران و سعید رحیمی مقدم از آذربایجان شرقی داورانی هستند که می توانند با حضور در لیگ برتر به داوری ایران کمک کنند.

تلویزیون به داوری کمک کرد

همه اتفاقات خوبی که این هفته برای داوری افتاد را می توان از چشم تلویزیون دانست، صدا و سیما در ماه های اخیر بسیار به بهبود داوری ایران کمک کردند، علاوه بر آنها معاون وزیر و کارشناسان را می توان در این امر دخیل دانست.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.