عنایت: داوران هندی روزی ۸۰۰ دلار می‌گیرند

مسعود عنایت رئیس کمیته داوران

مسعود عنایت در مورد استفاده از داوران عمانی در بازی ایران و ژاپن گفت: ما به فدراسیون عمان ایمیل زده‌ایم و از آنها خواستیم یک داور وسط و ۲ کمک‌داور الیت خود را که در لیگ قهرمانان آسیا قضاوت کرده‌اند برای روز سه‌شنبه به ایران بفرستند که بلیت رفت و برگشت هم برای آنها گرفته‌ایم و این داوران به ایران خواهند آمد.

وی در مورد دستمزد این داوران برای قضاوت بازی دوستانه گفت: طبق عرف بین‌المللی هر داوری که در لیگ قهرمانان آسیا سوت می‌زند روزی ۲۰۰ دلار دستمزد می‌گیرد که برای یک بازی باشگاهی در لیگ قهرمانان داوران ۴ روز وقت خود را صرف می‌کنند و به این ترتیب به هر داور و کمک داور ۸۰۰ دلار برای هر مسابقه پرداخت می‌کند اما این داوران عمانی فقط ۳ روز در اختیار ما هستند. یک روز می‌آیند یک روز مسابقه است و روز دیگر می‌روند. به این ترتیب باید به هر داور ۶۰۰ دلار دستمزد بدهیم.

وی ادامه داد: به هر داور هم باید ۱۰۰ دلار بابت هزینه‌های متفرقه مثل دریافت ویزا و ترانسفر فرودگاهی پرداخت شود. در واقع این سه داور عمانی ۲ هزار و ۱۰۰ دلار برای ما هزینه دارند. ضمن  اینکه بلیت رفت و برگشت آنها را ما تهیه کرده بودیم.

رئیس دپارتمان داوری در مورد اینکه دستمزد این داوران در مقایسه با دستمزد داوران ایرانی مبلغ زیادی نیست، گفت: تازه این رقمی نمی‌شود و این داوران ارزان‌ترین داوران فوتبال جهان هستند. برای هر بازی در بوندس‌لیگا به داوران ۶ هزار دلار دستمزد پرداخت می‌شود. در واقع یک داور و دو کمک داور در آلمان ۱۸ هزار دلار برای یک مسابقه دستمزد می‌گیرند.

مسعود عنایت با اشاره به اینکه دستمزد برخی داوران آسیایی هم بسیار زیاد است،‌گفت: دستمزد ۶۰۰ دلاری مثل داوران ژاپنی رقم زیادی محسوب نمی‌شود اکنون در لیگ حرفه‌ای هندوستان که اکثر بازی‌های آنها را داوران خارجی سوت می‌زنند برای هر روز داوری به داوران ۸۰۰ دلار پرداخت می‌شود. به همین دلیل است که داورانی مثل روشن ایرماتوف ازبکستانی برای قضاوت به لیگ هند می‌رود. در فوتبال ایران دستمزد داوران به طور نقدی هم پرداخت نمی‌شود و بعد از مدتی به آنها پول می‌دهیم.

وی در مورد فهرست بین‌المللی داوران فوتبال ایران گفت: در فهرست بین‌المللی داوران ما ۷ داور وسط و ۹ کمک داور وجود دارد که ما به همراه ژاپن، کره جنوبی، عربستان و چین بیشترین داور بین‌المللی را داریم. البته تعداد داوران الیت ما کم است و فقط علیرضا فغانی،‌محسن ترکی و موعود بنیادی‌فر داوران الیت ما هستند که امکان دارد حسن اکرمی هم در روزهای آینده به جمع داوران الیت ما اضافه شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.