غیاثی: مدت‌هاست در AFC قدرتی نداریم

رضا غیاثی

کارشناس داوری می‌گوید بعضی کج سلیقه‌گی‌ها در کمیته‌ و دپارتمان داوران کشورمان از جمله رسانه‌ای کردن محرومیت داورها در تصمیم AFC برای تغییر داور الاهلی و الهلال تاثیر داشته است.

رضا غیاثی در گفت‌و‌گو با خبرنگار‌ ورزشی ایسنا، درباره تغییر داور بازی الهلال و الاهلی توسط AFC، اظها‌ر کرد: AFC با این تصمیم نشان داد که در ساختارش چقدر ضعف وجود دارد و چقدر وابسته به دلارها و پول‌های حوزه جنوب خلیج فارس است. کشورهایی که به جای این که خودشان توانایی، سواد، تدبیر و درایت داشته باشند و تصمیم درست بگیرند بیشتر به دنبال این هستند که پول خرج کنند و اسپانسر کلاس‌های AFC شوند تا این که برای خودشان نفوذی پیدا کنند.

وی ا‌دا‌مه‌ داد: من معتقدم AFC در این باره کار بسیار زشتی کرد و نشان داد که بدون کار کارشناسی تصمیم گیری می‌کند. اگر اینها وقتی می‌خواستند علیرضا فغانی را انتخاب کنند کار کارشناسی کرده بودند و به این نتیجه‌ رسیده بودند که فغانی واقعا شخصی است که آنها نیازش دارند و می‌خواهند از او استفاده کنند. دیگر دلیلی ندارد که با یک حرف ناحساب او را بر کنار کنند پس معلوم است که در انتخاب فغانی کار کارشناسی نکرده بودند و این داور را باری به هر جهت انتخاب کرده بودند.

این کارشناس داوری با بیان این که امارات از سیاست‌های عربستان حمایت می‌کند، ا‌ضافه‌ کرد‌: البته برای این که یک طرفه به قاضی نروم می گویم که شاید در پس پرده این تصمیم AFC موضوعاتی وجود داشته است، در جریان یمن و در فاجعه منا می‌بینیم که امارات پشت سر عربستان ایستاده و حتی وزیر خارجه‌اش اعلام کرد که ایرانی‌ها حق ندارند که در مورد اتفاق منا اظهار نظری کنند یعنی کشورهای کوچک حوزه خلیج فارس همه نوکر عربستان هستند، در نتیجه‌ می‌خواهم بگویم آنها از امارات هم که تیم دیگر این مسابقه بوده نامه گرفته‌اند و اماراتی‌ها هم گفته‌اند که داوری فغانی را قبول نداریم و چون هر دو تیم این درخواست را داشته‌اند AFC زیر بار رفته است.

غیاثی افزود: متاسفانه مدت زیادی است که AFC به دست عرب ها افتاده و آنها فعلا تصمیم گیرنده هستند. علاوه بر این ساختار AFC غلط است چون حدودا ۴۷ کشور عضو کنفدراسیون فو‌تبا‌ل آسیا هستند. قبلا در انتخابات همه این کشورها در رای گیری شرکت می‌کرد‌ند، ولی حالا منطقه بندی کرده‌اند و هر کس برای منطقه خود رای می‌دهد. در حال‌ حاضر ما پز می‌دهیم که کفاشیان، نایب رییس AFC است. این موضوع که پز دادن ندارد، چون ایشان آرا شش کشور را نمایندگی می‌کند و نایب رییس ۴۷ کشور نیست کلا شش کشور به او رای داده‌اند که یکی از این کشورها، کشور خودمان بود و در نتیجه‌ چندان قدرتی در AFC نداریم. با خنده کفاشیان در AFC قدرت کسب نمی‌کنیم. معتقدم در AFC مدت‌هاست که قدرتی نداریم.

وی ا‌دا‌مه‌ داد: ما قبلا تدبیر خنده دار و اشتباهی داشتیم و با معرفی سه نفر در یک پست برای عضویت در کمیته‌ داوران AFC باعث شدیم عسگری که عضو کمیته‌ داوران AFC بود این پست را از دست بدهد. آن سه نفر مسعود عنایت و مسعود مرادی و عسگری بودند. این تدبیر سراسر اشتباه به این علت اتخاذ شد که در ایران جرات نداشتیم به مسعود مرادی و مسعود عنایت بگوییم که شما برای کارهای دیگر و پست‌های دیگر بسیار خوب هستید، ولی آنجا عسگری از ایران سمت دارد و بگذارید ادامه دهد.

این کارشناس داوری با بیان این که حق فدراسیون فو‌تبا‌ل این است که در مورد علت تغییر داور ایرانی بازی الاهلی، الهلال نامه‌ای به AFC بزند، اظها‌ر کرد: باید هم این نامه نوشته می‌شد و گفته می‌شد که اگر شما روز اول کارشناسی کرده‌اید و فغانی را انتخاب کردید امروز دلیلی ندارد که او را بردارید. البته من بعضی اوقات گفته‌ام که در داخل کشور هم چیدمان داوری غلط است. برای این که همه مسائل را نمی‌سنجیم در حال‌ حاضر چون مسئول چیدمان داوری در AFC ژاپنی است و ژاپنی‌ها افرادی بی غل و غش‌ هستند و به دنبال حقه و کلک نیستند این جا هم به توانایی‌های فغانی فکر کرده و گفته او می‌تواند قضاوت خوبی داشته باشد و موضوع‌های سیاسی پشت پرده را نسجنیده است.

غیاثی در پاسخ به این سوال که آیا فکر نمی کنید اگر فغانی بازی الاهلی – الهلال را سوت می‌زد و به بهترین وجه هم داوری می‌کرد باز هم احتمال داشت سعودی‌ها اعتراضاتی کنند و برای روحیه فغانی خوب نبود، توضیح داد: در داوری همیشه این حرف‌ها است و هیچ کس دیواری را کوتاه تر از دیوار داوری سراغ ندارد. هر کس می‌برد می‌گوید بازی خوانی کرده، خوب بازی کرده و روی تصمیم‌های درست مربی برنده شده است، ولی اگر ببازد می‌گوید این داور بی همه چیز باعث باخت ما شد.

وی با یادی از حسین فکری، سرمربی سابق تیم ‌ملی فو‌تبا‌ل ایران، اظها‌ر کرد: حسین فکری داور هم بود و در سال هفتم و هشتم دبیرستان، معلم من بود. او از بزرگان نسل گذشته فو‌تبا‌ل ما بوده و با او تیم ‌ملی به المپیک توکیو رفت. فکری تعریف می‌کرد که منزلشان پشت مجلس فعلی در سه راه ژاله سابق و مجاهدین فعلی بود و در همان جاها در زمین خاکی فو‌تبا‌ل بازی می‌کرد و وقتی بازی می‌کردند نیز د‌ر‌وازه‌ چوبی داشتند. او می‌گفت ظهرهای جمعه که بازی تمام می‌شد و ما این چوب‌ها را بر می داشتیم و به خانه می‌آمدیم. وقتی به خانه که می‌رسید مادرش از قیافه‌اش می‌خواند که برنده‌اند یا باخته‌اند وقتی متوجه می‌شد که باخته‌ایم، برای این که جلوی صحبت‌های اضافه او را بگیرد می‌گفت “آره حسین جان می‌دانم که داور حق‌تان را خورده است” حالا هم همین است و هر کس ببازد همین حرف را می‌زند و در صورتی که فغانی بازی الاهلی و الهلال را سوت می‌زد باز هم حرف‌هایی درباره داوری او می‌زدند، ولی در کل AFC با این تغییر هیچ گونه لطمه‌ای به توانایی‌ها و نام فغانی نزد،‌ بلکه فقط آبروی خود را برد و نشان داد که چقدر بی تدبیر است و تحت تاثیر کشورهای عربی حوزه جنوبی خلیج فارس است.

این کارشناس داوری با بیان این که کج سلیقه‌گی‌های کمیته‌ و دپارتمان داوری ایران هم در این تصمیم AFC تاثیر داشته، عنوان کرد: بعضی کج سلیقه‌گی‌های کمیته‌ داوران و دپارتمان هم در این تصمیم AFC دخیل بوده است. من هم سابقا مدت‌ها رییس کمیته‌ داوران بودم و ما هم وقتی داورها اشتباه می‌کرد‌ند چند هفته‌ آنها را محروم می کردیم، ولی هیچ وقت اعلام نکردیم که داورمان محروم شده متاسفانه امسال چند بار اعلام کرده‌اند که داور محروم شده و در این دنیای ارتباطات بلافاصله کشورهای دیگر و AFC هم متوجه می‌شود و AFC حتما می‌گوید که به طور مثال علیرضا فغانی که در کشور خودش چند هفته‌ محروم شده است اصلا توانایی داوری ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.