غیاثی: AFC بی‌جهت داور انتخاب نمی‌کند

سیدرضا غیاثی

رضا غیاثی کارشناس مسائل داوری در مورد انتخاب علیرضا فغانی به عنوان داور دیدار برگشت الهلال عربستان و الاهلی امارات و اینکه تیم عربستانی اعتراض زیادی به این مسئله کرده است، تصریح کرد: در فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا انتخاب داور مثل کمیته داوران و دپارتمان فوتبال ایران نیست که داور‌ها به هر جهت قضاوت بگیرند یا اینکه داور هیأت فوتبالی فشار بیاورد و برای اینکه رأی او را داشته باشیم به حرفش گوش دهیم و داوری که در سطح لیگ دو است را به لیگ برتر بیاوریم.

وی افزود: در ‌آسیا و فیفا چیزی به نام قضاوت نوبتی نداریم با این حال بر اساس شایستگی افراد و نمراتی که در دیدارهای قبل دریافت کردم قضاوت می‌گیرم. به توانایی شخص نگاه می‌شود نه برخی مسائل دیگر. آنها وقتی فغانی را برگزیدند دیگر به سایر مسائل توجه نمی‌کنند و از انتخاب خود عقب‌نشینی نمی‌کنند.

کارشناس مسائل داوری در فوتبال ایران در مورد اینکه جو منفی داوری‌ها در فوتبال ایران و انتقاداتی که به سوی داوران روانه می‌شود آیا این جرأت را به عربستانی‌ها نداده و داور ایران اعتراض کنند، گفت: جو خاصی در داخل کشور وجود ندارد بلکه این عملکرد داوران است که فرصت اشتباه را به کارشناسان و اهالی فوتبال می‌دهد. بنده آبرویم را از سر راه نیاوردم که وقتی در مورد قضاوت از من سؤال می‌کنند به دروغ بگویم عملکرد داور خوب بوده است. به طور مثال تیمی مثل پرسپولیس وقتی در ۴ بازی نتیجه را به خاطر داوری از دست می‌دهد زبان به انتقاد می‌گشاید این انتقادات از روی جو نیست بلکه عملکرد داوران و انتخاب‌های غلط کمیته داوران این جو را به وجود آورده است.

وی در مورد اینکه دلیل این اشتباهات چه چیزی است خاطرنشان کرد: متأسفانه مسئولان داوری و برخی از داور‌ها دچار مشکل هستند. تست مناسبی در ابتدای فصل گرفته نشده و متأسفانه تست داوران خانم را از آقایان گرفتند. چیدمان‌های غلط و غیراصولی هم در این انتخاب‌ها بی‌تأثیر نیست و متأسفانه همه این مسائل دست به دست هم داده تا این مسائل به وجود آید.

غیاثی در پایان گفت: آرزو می‌کنم داوران قدر خود را بیشتر بدانند و به طور مرتب مسائل روز داوری و فیلم‌های آموزش داوری متعلق به فیفا مثل نحوه دادن اخطار و اینکه کدام خطاها با چه جرایمی باید روبرو شوند را مشاهده کنند. از داورانی هم که دیدشان مشکل دارد می‌خواهم بدون رسانه‌ای کردن این مسائل به چشم‌پزشکی مراجعه کنند و اگر دیدشان از حد استاندارد پایین‌تر است خودشان داوری را رها کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.