ماجرای فاکتورهای تجهیزات داوری چیست؟

اسپری داوری

شروع لیگ پانزدهم با اتفاقات عجیبی برای داوران به همراه بوده است تا جایی که هرگز شاهد این حجم  اعتراض‌ها به آنها نبوده‌ایم. البته به نظر می‌رسد کسانی که نسبت به داوری‌ها اعتراض دارند هم چندان اشتباه نمی‌کنند چراکه حداقل عملکرد داوران نشان می‌دهد که آنها تا بدین جای کار نمایش خوبی نداشته اند. جالب است در حالی که ۶ هفته از شروع لیگ برتر می گذرد تقریبا تمام مربی‌های لیگ برتری نسبت به داوری اعتراض کرده اند. هرچند که داوران هم به اندازه کافی برای عملکرد ضعیف‌شان دلیل دارند.

آنها ادعا می‌کنند که سازمان لیگ با افزایش دستمزدشان موافقت نکرده و با این درآمد ناچیز نمی‌توانند تمام تمرکز خود را روی داوری بگذارند. اما گله جدی‌تر آنها این است که فدراسیون فوتبال هنوز دستگاه‌های رادویی را در اختیار داوران قرار نداده است و به همین دلیل هم آنها از امکانات کامل برای قضاوت کردن بی‌بهره هستند. این مسائل باعث شد که در جلسه هم‌اندیشی داوران که حدود ۲ هفته قبل برگزار شد، بحث بین داوران حاضر در جلسه به علیرضا اسدی بالا بگیرد. اتفاقی که رئیس کمیته داوران آن را تکذیب می‌کند و تنها آن را در حد اختلاف نظر می‌داند.

چقدر بحث درگیری داوران و اسدی جدی بوده است؟
دبیرکل فدراسیون فوتبال در این روزها با تنش‌های زیادی روبه رو شده است، موضوع اصلی این روزهای وی، بحث داوری است. فدراسیون فوتبال هنوز نتوانسته است برای داوران تجهیزات مورد نیازشان را تهیه کند و همه این ماجرا را از چشم اسدی می‌بینند. این ماجرا تا حدی پیش رفته است که گفته می شود در جلسه هم اندیشی که حدود ۲ هفته قبل برگزار شد کار به درگیری لفظی هم کشیده است. هرچند که فریدون اصفهانیان رئیس کمیته داوران در گفتگو با «نسیم» تمام این مسائل را تکذیب می کند: اصلا چنین چیزی صحت ندارد. آقای اسدی به درخواست من به جلسه آمدند و من هم از ایشان تشکر می‌کنم. به هرحال ایشان تمام حرف داوران را شنیدند و فکر می‌کنم به نتایج خوبی هم رسیدیم.
او ادامه داد: من خودم در جلسه حضور داشتم و هیچ درگیری ندیدم. هرگز کسی برخور بدی با آقای اسدی نداشت. البته تایید می‌کنم که در جلسه در مورد مسائل مالی بحث‌هایی شد و اختلاف نظرهایی هم وجود داشت اما هرگز بحثی بالا نگرفت.

ماجرای فاکتورهای تجهیزات داوری چیست؟
در حالی که ۶ هفته از شروع لیگ برتر می گذرد داوران هنوز به تجهیزات رادویی مجهز نشده‌اند. این موضوعی است که در زمان دبیر کلی مهدی نبی به تصویب رسیده بود. از فدراسیون فوتبال خبر می رسد که دلیل این موضوع این است که فاکتور خرید تجهیزات داوری به نام شخص صادر شده است و طبق قانون فدراسیون فوتبال نمی‌تواند هزینه آن را پرداخت کند.
این موضوعی است که فریدون اصفهانیان هم آن را تایید می کند: این صحبت درست است. تجهیزات داوری آماده تحویل است اما متاسفانه فاکتور آن به نام شخص  صادر شده است که طبق قانون فدراسیون فوتبال نمی‌تواند هزینه آن را پرداخت کند. به همین دلیل هم ما منتظر هستیم تا این فاکتورها به نام فدراسیون فوتبال صادر شود تا ما بتوانیم هزینه آن را پرداخت کنیم.
او در پاسخ به این سوال که این تجهیزات تا چه زمانی در اختیار داوران قرار می‌گیرد هم گفت: به زودی این اتفاق خواهد افتاد و من فکر می‌کنم ظرف چند هفته آینده داوران کشور ما می‌توانند از این وسیله استفاده کنند.

انتقاد غیر مستقیم اصفهانیان به عنایت
مسعود عنایت از شروع فصل رویه عجیبی در پیش گرفته است و خیلی راحت محرومیت داوران را رسانه‌ای می کند. او هم محرومیت فغانی و هم محرومیت احمد صالحی را رسانه‌ای کرد، این در حالی است که طبق آیین نامه هیچ کس حق ندارد محرومیت داوران را در رسانه‌ها اعلام کند.
فریدون اصفهانیان در این باره هم می‌گوید: من در مورد شخص خاصی صحبت نمی‌کنم اما در تمام  دنیا اعلام محرومیت داور خلاف قانون است و نباید اتفاق بیفتد. کمیته داوران آیین نامه دارد و ما طبق آیین نامه رفتار خواهیم کرد. دلیل ندارد احکام  خود را رسانه‌ای کنیم.
او در مورد اعتراض‌های زیاد مربی‌ها به داوری‌ها هم گفت: من نمی‌گویم اعتراض نشود ولی این اعتراض‌ها باید به شکل حرفه‌ای خود باشد. کسانی که اعتراض می‌کنند باید به جای حضور در رسانه‌ها به ما اعتراض کنند تا رسیدگی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.