اصفهانیان: کفاشیان قول داده امسال تمامی مطالبات داوران پرداخت شود

اصفهانیان رئیس کمیته داوران ایرانرییس کمیته داوران فدراسیون فوتبال از “قول علی کفاشیان” برای پرداخت طلب داوران و کمک داوران در فصل پیش‌رو خبر داد.

به گزارش سایت داوران ایران و به نقل از ایسنا فریدون اصفهانیان در فاصله چند روز مانده به شروع فصل پانزدهم لیگ برتر فوتبال ایران وضعیت داوران و کمک داوران لیگ برتری را بسیار خوب توصیف کرد و گفت: خوشبختانه تمام داوران از آمادگی جسمانی خوبی برخوردارند و از جمع ۱۰۱ داور و کمک‌داوری که در تست آمادگی جسمانی شرکت کردند تنها دو کمک‌داور نتوانستند موفق شوند.

وی افزود: خوشبختانه علیرضا فغانی، محسن ترکی و محسن قهرمانی تست خود را به خوبی پشت سر گذاشتند و هر جا که نیاز باشد از حضور آن‌ها استفاده می‌کنیم. ضمن اینکه علاوه بر فغانی، ترکی و بنیادی‌فر که هم‌اکنون داور الیت هستند، پیام حیدری و حسن اکرمی هم شانس بسیار زیادی برای الیت شدن دارند.

وضعیت مالی داوران باید تغییر کند

اصفهانیان در ادامه درباره حق‌الزحمه داوران و مطالبات معوقه آن‌ها گفت: شرایط برای داوران بسیار سخت است. ما معتقدیم با وجود این همه پول که در فوتبال رد و بدل می‌شود، تقسیم پول عادلانه نیست و آنچه به داوری می‌رسد بسیار کم است. داوران هم مثل بازیکنان نیاز به مربی، فیزیوتراپ، تغذیه خوب و رفاه دارند. این چیزها باید به چشم بیاید.

وی افزود: بیشترین هجمه‌ها در فوتبال علیه داوران است ولی آن‌ها با جان و دل کار می‌کنند و نباید حق‌شان تضییع شود. مسئولان فوتبال از جمله کفاشیان، تاج و اسدی باید فکری به حال داوران کنند. هرچند گاهی شرایط به گونه‌ای می‌شود که از دست این‌ها هم خارج است اما کفاشیان گفته که وقتی پول‌های بلوکه شده فدراسیون را بدهند، صددرصد طلب داوران را پرداخت می‌کند.

عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال در ادامه درباره قرارداد حق پخش تلویزیونی مسابقه‌های فوتبال نیز گفت: متاسفانه حق پخش آن طور که باید پرداخت نشده و پرداخت حق تبلیغات محیطی هم به دلیل آنکه چند بازی پخش مستقیم نشد، با مشکل همراه بود. باشگاه‌ها انتظار دارند که از حق پخش و تبلیغات محیطی نفع ببرند.

اصفهانیان ادامه داد: فدراسیون باید در بودجه خود بخش داوران را در نظر داشته باشد. چه از محل حق پخش یا جای دیگر. به هر حال مشخص است که چند بازی برگزار می‌شود و حق‌الزحمه داوران و ایاب و ذهاب آن‌ها چقدر هزینه دارد.

وی در ادامه مجموع مطالبات داوران در تمام لیگ‌های فوتبال ایران از جمله لیگ برتر، لیگ یک، جوانان، امید و… را حدود ۴ میلیارد تومان اعلام و بار دیگر تاکید کرد که رییس فدراسیون فوتبال قول داده امسال این مطالبات پرداخت می‌شود.

اصفهانیان همچنین درباره عقد قرارداد با اسپانسر برای تهیه لباس داوران به ایسنا گفت: این اسپانسر که قراردادش به تازگی منعقد شده، تنها لباس داوران را تامین می‌کند و پولی پرداخت نمی‌کند. قرار است مانند پارسال با اسپانسر دیگری وارد مذاکره شویم که مبلغی را نیز پرداخت کند. اسپانسر پارسال داوران حدود یک میلیارد تومان پول پرداخت کرده بود.

او همچنین درباره تجهیز داوران به دستگاه‌های جدید گفت: فدراسیون فوتبال ۱۰ دست گوشی مخصوص داوران را تهیه کرده که در مسابقه‌های لیگ برتر از آن‌ها استفاده می‌کنیم. این گوشی‌ها مانند همان‌هایی است که فغانی در مسابقه‌های بین‌المللی‌اش استفاده کرده و امتحانشان را پس داده‌اند.

حق‌الزحمه یک داور در هر بازی چقدر است؟

فریدون اصفهانیان در ادامه مبلغ حق‌الزحمه داوران را برای هر بازی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و برای هر کمک داور ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تومان اعلام کرد که این رقم بدون احتساب ایاب و ذهابی است که به داوران پرداخت می‌شود.

بهترین داور ایران کیست؟

رییس کمیته داوران در ادامه با اشاره به صحبت‌هایش در مراسم انتخاب برترین‌های لیگ‌ برتر فوتبال درباره داوری گفت: همان طور که آن روز گفتم داوران پیچ و مهره‌ای هستند که واگن‌های قطار فوتبال را به هم وصل می‌کنند و با اینکه دیده نمی‌شوند، اما اگر نباشند، نه فوتبالی هست، نه باشگاهی و نه هیات فوتبالی.

اصفهانیان درباره انتخاب برترین داور و کمک‌داور فصل نیز گفت: از نظر ما بهترین داور علیرضا فغانی است. البته قرار بود که از فغانی، سخندان و ابوالفضلی که فینال جام ملت‌ها را سوت زده بودند در مراسمی پس از آخرین بازی لیگ به طور ویژه تجلیل کنیم اما آن اتفاقات در دیدار تراکتورسازی و نفت رخ داد و نشد که این برنامه را اجرا کنیم.

وی افزود: این سه نفر از نظر ما بهترین داور و کمک‌داوران ایران هستند اما در انتخاب بهترین داور و کمک داور فصل آن‌ها را مورد ارزیابی قرار ندادیم چون می‌خواستیم به طور ویژه از ایشان تقدیر کنیم. همین طور محسن ترکی که از نیم فصل دوم به داوری بازگشت را در ارزیابی‌ها قرار ندادیم وگرنه می‌توانست او هم گزینه برترین داور باشد.

اختلافات داوری با حضور عنایت، کم می‌شود

اصفهانیان در پایان درباره حضور مسعود عنایت در دپارتمان داوری فدراسیون فوتبال گفت: عنایت با تجربه است و سال‌ها کمک داور بین‌المللی و رییس کمیته داوران بوده و می‌تواند نقطه قوتی برای داوری ما باشد. آن طور که گفته می‌شد، با عسگری اختلافی نداشتیم و تنها حاشیه‌های زیادی که ایجاد شد به داوری لطمه زد. خوشبختانه مانند عسگری با عنایت هم مشکلی ندارم و کارها به خوبی پیش می‌رود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.