محمد فنایی: هیچ وقت نان استقلال و پرسپولیس را نخوردم

محمد فنایی کارشناس داوری

محمد فنایی گفت: برنامه نود باعث پیشرفت داوری ایران و افزایش آگاهی مردم در رابطه با قوانین داوری شده است.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری آنا، محمد فنایی درباره شرایط داوری در لیگ چهاردهم گفت: «هر سال که می گذرد، شرایط برای جامعه داوری سخت‌تر می شود. داورها هیچ حاشیه امنیتی ندارند و همین عامل باعث می شود آنها نتوانند با روحیه و تمرکز بالا قضاوت کنند.»

وی افزود: «بازیکنان، مربیان و مدیران باشگاه‌ها بدترین توهین‌ها و رکیک ترین ناسزاها را به داوران می کنند، در فوتبالی که نتیجه گرا باشد چنین اتفاقی نیز می‌افتد. هر کس به دنبال این است ناکامی‌های خود را گردن داوری بیاندازد. حرف من این نیست که داوران اشتباهی نداشته‌اند، آنها در بعضی بازی‌ها اشتباهات تاثیر گذاری انجام داده اند. اما نباید به بهانه اشتباه داوران، به آنها ناسزا گفت.»

کمک داور فینال جام جهانی ۱۹۹۴ در پاسخ به این سوال که اختلافات موجود بین کمیته داوران و دپارتمان داوری به چه میزان در نابسامانی‌های داوری ایران نقش داشته است؟ اظهار داشت: «یکی از مشکلات فعلی داوران، همین اختلاف بین کمیته داوران و دپارتمان داوری است. این اختلاف به قدری بغرنج شده‌ است که امکان رفع آنها به هیچ عنوان وجود ندارد. متاسفانه نبی دبیرکل سابق فدراسیون فوتبال با حمایت‌های بیهوده از دپارتمان داوری باعث شد این اختلاف‌ها بیشتر شود.»

فنایی با اشاره به این مطلب که مسئولان فدراسیون فوتبال باید به اختلاف بین کمیته داوران و دپارتمان داوری ورود کنند، گفت: «دپارتمان داوری باید زیرنظر کمیته داوران باشد، اما در حال حاضر چنین چیزی نیست. در حال حاضر مسئولان دپارتمان داوری به صورت سلیقه ای عمل می کنند و خود را زیرنظر کمیته داوران نمی دانند. مسئولان فدراسیون فوتبال باید فکری به حال این مسئله کنند تا جامعه داوری بیش از این متضرر نشود.»

وی درباره حضورش در برنامه نود و تاثیر این برنامه در پیشرفت داوران اظهار داشت: «برنامه نود به عنوان پربیننده ترین برنامه‌ تلویزیونی توانسته اطلاعات مردم را درباره داوری افزایش دهد. من نیز سالهاست با این برنامه همکاری دارم و همیشه هم سعی کرده ام درباره صحنه‌های داوری به گونه ای اظهارنظر کنم که آبرو و اعتبار خودم را زیر سوال نبرم. برای من استقلال و پرسولیس هیچ تفاوتی ندارد. هیچ وقت هم نان این دو تیم را نخورده ام. هرچند بارها توسط بعضی از عوامل آنها مورد انتقاد و توهین قرار گرفته ام. درباره تاثیر این برنامه بر داوران ایرانی تنها به ذکر این نکته بسنده می‌کنم که برنامه نود باعث شده داوران با دقت بیشتری به داوری بپردازند.»

کارشناس داوری کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا در داوری ایران فساد وجود دارد؟ گفت: «هر جایی که پول باشد، فساد نیز وجود دارد. درباره وجود فساد در داوری نه آن را انکار می کنم و نه تایید، چرا که خودم تا الان فسادی را در داوری ندیدم. اما اگر داور فاسدی هم در بین داوران وجود دارد، باید نام آن داور منتشر شود و نباید هیچ گونه پنهان کاری در این زمینه صورت بگیرد.»

فنایی در پایان صحبت هایش نسل جدید داوری ایران را مایه امیدواری دانست و اظهار داشت: «جوان ها می توانند آینده داوری ایران را تضمین کنند به شرط آن که تحت آموزش درست قرار بگیرند و مسئولان کمیته داوران شرایط مساعدی را برای آن ها فراهم کنند.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.