عسگری: نظرات کارشناسی با متن قانون مغایرت دارد

حسین عسگری نائب رئیس کمیته داوران
حسین عسگری در ابتدا گفت: بازیهای هفته ۲۹ لیگ برتر بسیار حساس و تعیین کننده بودند و مانند هفته های پیشین، به بازبینی فیلم ها و بررسی گزارش ناظران داوری بازیها پرداختیم.
وی ادامه داد: پس از بازبینی فیلم بازی ها مشخص شد که در بازی حساس نفت تهران و صبای قم ۲ اشتباه تاثیرگذار صورت گرفته که یکی از آنها اعلام خطای پنالتی به نفع تیم نفت تهران است. در واقع در این صحنه خطا روی بازیکن تیم نفت تهران خارج از محوطه جریمه رخ داده است و در صحنه ای دیگر باید داور به نفع تیم صبای قم اعلام خطای پنالتی می کرد.
رییس دپارتمان داوری افزود: در دیدار استقلال تهران و تراکتورسازی تبریز خود من ناظر داوری بودم و از نزدیک به اتفاقات داوری این مسابقه اشراف کامل داشتم و البته بار دیگر فیلم را مورد بازبینی دقیق قرار دادیم. بطور قاطعانه اعلام می کنم که در این بازی هیچ اشتباه داوری رخ نداده است اما متاسفانه کارشناسی که به نقد صحنه های داوری پرداخت اعلام کرد که داور باید ۲ کارت قرمز به بازیکنان تیم تراکتورسازی تبریز نشان می داد.
عسگری ادامه داد: البته صحبت های من پس از حضور در ورزشگاه، بازبینی فیلم و مطابقت دادن صحنه های این دیدار با قوانین داوری فیفا است و بر همین اساس نظر کارشناس داوری که نادرست است صرفا موجب ایجاد توقع نادرست برای تیم ها می شود و هجمه نسبت به جامعه داوری ایجاد می کند.
وی در ادامه بیان کرد: دیگر بازی حساس هفته ۲۹ لیگ برتر فوتبال بین تیم های پیکان و راه آهن برگزار شد که کارشناس داوری به اشتباه گل اول راه آهن را آفساید تشخیص داد که این گل کاملا سالم است و کمک داور به درستی وظیفه خود را انجام داد.
همچنین در این دیدار شاهد اعلام خطا به نفع تیم راه آهن بودیم که در واقع از همین اعلام خطا منجر به ثمر رسیدن گل راه آهن شد. در این صحنه بازیکن تیم پیکان اقدام به انجام خطا به وسیله دست خود و به نوعی سوار شدن روی بازیکن راه آهن کرد. در واقع داور مسابقه به درستی خطای بازیکن پیکان روی بازیکن راه آهن را اعلام کرد. البته داور بازی باید در یک صحنه به نفع تیم راه آهن اعلام خطای پنالتی می کرد که در این صحنه اشتباه کرد.
وی درباره اعلام داوران دربی تهران گفت: بازی بین تیم های پرسپولیس و استقلال از حساسیت مختص به خود برخوردار بوده و علیرغم اینکه این دیدار هیچ تاثیری در کسب مقام قهرمانی لیگ و همینطور کسب سهمیه جام باشگاه های آسیا ندارد اما باعث نمی شود که از داوران جوان  و کم تجربه استفاده کنیم. در نهایت فردا (پنجشنبه) از طریق سایت رسمی فدراسیون اسامی داوران این دیدار و داوران دیدارهای هفته پایانی لیگ برتر فصل ۹۳-۹۴ را اعلام خواهیم کرد.
عسگری همچنین درخصوص قضاوت روز گذشته دیدار حساس تیم های مس کرمان و مس رفسنجان و شبهه ای که در صحنه به ثمر رسیدن گل مس کرمان وجود داشت، بیان کرد: در صحنه به ثمر رسیدن تک گل بازی توسط مس کرمان برخی از کارشناسان معتقد به وقوع آفساید هستند که امروز فیلم بازی به دستمان رسید و این صحنه را مورد آنالیز قرار دادیم. بر همین اساس مشخص شد که پاسی که به مهاجم تیم مس کرمان می رسد توسط مدافع تیم مس رفسنجان به وی داده می شود.
وی افزود: طبق قوانین داوری فیفا، هرگاه مهاجم تیمی در موقعیت گل قرار گرفته باشد اما آن صحنه آفساید باشد، تنها در صورتی خطای آفساید وی اعلام نمی شود که مدافع تیم مقابل به اشتباه به مهاجم تیم زننده گل پاس را داده باشد. در واقع در این صحنه تصمیم کمک داور مبنی بر ادامه بازی درست و گل به ثمر رسیده کاملا صحیح است.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.