ورود محمود گودرزی به پرونده تبانی در داوری لیگ برتر

گودرزی وزیر ورزش و جوانان

وزیر ورزش‌و جوانان جواب تلفن علی کفاشیان را نمی‌دهد و حتی حاضر به ملاقات با این مدیر هم نیست. او البته برای این کار خود دلایل خاص و مهمی دارد. محمود گودرزی می‌گوید وقتی از نظر مدیران فوتبالی او به عنوان متولی ورزش ایران حق نظارت روی این رشته پرطرفدار را نباید داشته باشد، پس هیچ کاری با فدراسیون فوتبال و مدیران استقلال طلبش ندارد! وزیر اعتقاد دارد نمی‌شود فدراسیون فوتبال هیچ کاری را با وزارت ورزش هماهنگ نکند اما انتظار کمک و دریافت بودجه‌های میلیاردی هم داشته باشد! به همین ترتیب با بررسی حوادث ماه‌های گذشته کاملا واضح است که همین عدم دخالت وزیر در اتفاقات فوتبال خودش مشکلات بسیار زیادی برای علی کفاشیان و همکارانش به وجود آورده است. البته در ماه‌های گذشته گودرزی در مواقع حساس برای کمک به فوتبال آمده و در بحران‌هایی چون حق پخش تلویزیونی برای صیانت از فوتبال کشور به ماجرا ورود کرده است. آخرین موضع‌گیری شفاف و مهم گودرزی درباره فوتبال اما مربوط به بحث داوری و اتفاقات چند هفته اخیر لیگ برتر فوتبال که شائبه تبانی را بر سر زبان‌‌ها انداخته، بوده است.

عدم پرداخت مطالبات داوران لیگ‌های دسته اول تا سوم، عدم پرداخت حق‌الزحمه داوران لیگ فوتسال و اعتصاب جنجالی آنها جلوی درب فدراسیون، اختلافات شدید مدیریتی در کمیته داوران فدراسیون فوتبال، اشتباهات تاثیرگذار بسیار مشکوک داوران در بازی‌های حساس لیگ‌های برتر و دسته اول، اعتراض شدید مربیان تیم‌های مختلف به وضعیت داوری مسابقات و… همه و همه بخشی از مشکلات این روزهای فوتبال ایران است که در دو کلمه مهم خلاصه می‌شود؛ «بحران داوری». رییس فدراسیون اما در ماه‌های گذشته آنقدر برای اعمال تغییرات در مجموعه تحت رهبری‌اش تحت فشار بوده که هیچ‌وقت فرصت و آرامش لازم را برای حل و فصل این مشکلات نداشته است. این عدم تمرکز اما به بیشتر شدن حواشی جامعه داوری دامن زد. به حدی که در نهایت اتفاقاتی رخ داد که وزیر ورزش و جوانان به شایعه تبانی احتمالی و اشتباهات مشکوک داوری در فوتبال ایران واکنش تندی نشان داد. چند وقت پیش که محمود گودرزی برای افتتاح چند پروژه به استان البرز سفر کرده‌ بود، در گفت‌وگو با خبرنگاران به نکاتی اشاره کرد که تا مدت‌ها می‌توانست تیتر اول رسانه‌های مختلف را به خود اختصاص دهد، اما بنا به دلایلی رسانه‌ها روی اخطار و اتمام حجت محمود گودرزی مانور نداشتند!

مشکلات مدیریتی پرسپولیس و معضلات فنی استقلال و ماجرای واگذاری سرخابی‌ها و حواشی دیگر فوتبال ایران به اندازه‌ای اهمیت خبری داشت که کمتر کسی به صحبت‌های وزیر و اهمیت داستان تبانی بپردازد. اینکه که چطور شد به یک‌باره محمود گودرزی از «تبانی» در فوتبال حرف زد، مساله‌ای است که بدون تردید در آینده‌ای نزدیک حرف و حدیث‌های بسیار زیادی در فوتبال ایران به راه خواهد انداخت، چراکه وزیر کارگروهی تشکیل داده تا به صورت رسمی داستان تبانی و اشتباهات مشکوک داوری فوتبال را مورد بررسی قرار دهند و سپس گزارشی مفصل از این اتفاقات به او بدهند. گودرزی چندی پیش رسما اعلام کرده بود: «اخیرا اتفاقات داوری خاصی در لیگ برتر فوتبال رخ داده است که امیدواریم حقیقت نداشته و تبانی نبوده باشد. چندین پرونده در این خصوص به وزارتخانه ارسال شده که در حال بررسی آن هستیم و امیدوارم نتایج این بررسی‌ها منفی باشد چراکه اگر ثابت شود به‌شدت با بر هم‌زنندگان حیثیت داوری در کشور برخورد خواهیم کرد و اجازه نمی‌دهیم ورزش کشور از این موضوع آسیب ببیند.»وزیر این حرف‌ها را زد و سپس به صورت محرمانه به مجموعه‌اش دستور داد تا از فدراسیون فوتبال بخواهند به صورت ویژه به این موضوع رسیدگی کنند. چند روز بعد از این اتفاق اما وزیر در گفت‌وگوی خود با خبرنگاران رسما اعلام کرده بود که فدراسیون و مسوولان فوتبالی به درخواست وزارت ورزش برای رسیدگی به این پرونده توجه لازم را نداشته‌اند و به نوعی این داستان را پشت گوش انداخته‌اند! شاید به همین دلیل بود که وقتی گودرزی برای تماشای بازی نفت تهران- الجیش قطر در پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا در ورزشگاه آزادی حاضر شد، در بین دو نیمه در لابی جایگاه میهمانان ویژه این مجموعه، نایب‌رییس فدراسیون فوتبال را احضار و به‌شدت او را مورد انتقاد قرار داد. به گفته شاهدان عینی وزیر ورزش خطاب به رییس سازمان لیگ فوتبال ایران گفته بود: « این چه وضعیتی است؟ گزارش‌های محرمانه ناراحت‌کننده‌ای به من رسیده است! این چه شرایط بدی است که در داوری فوتبال کشور وجود دارد؟ چرا رسیدگی نمی‌کنید و توجهی به حرف‌ها ندارید؟ فکر کرده‌اید هیچ کسی شما را نمی‌بیند؟! به خاطر این شرایط با شما برخورد خواهیم کرد! امیدوارم این شایعات اثبات نشود و این وضع را درست کنید…»اخطار رسمی وزیر ورزش به نایب‌رییس دوم فدراسیون فوتبال جلوی بسیاری از میهمانان و افراد حاضر در جایگاه میهمانان ویژه ورزشگاه آزادی، به قدری شفاف و روشن است که نشان می‌دهد گودرزی عزم خود را جزم کرده تا به پشت پرده گزارش‌های محرمانه‌ای که درباره داوری کشور برای او ارسال شده به صورت ویژه رسیدگی شود.

در گزارش ارسالی به وزارت ورزش، طبق اعلام شخص وزیر به این نکته اشاره شده که در هفته‌های اخیر و در بازی‌های حساس لیگ برتر، بعضا داوری‌ها و اشتباهات داوران به نفع چند تیم خاص اتفاق می‌افتد که این مساله اعتراض باشگاه‌ها و مربیان دیگر را به همراه داشته است!قضیه بحران داوری به قدری جدی اتفاق افتاده که مهدی تاج هم چند وقت پیش از علی کفاشیان درخواست کرد جلسه‌ای فوق‌العاده برای رسیدگی به پرونده داوری فوتبال ایران در دفتر رییس فدراسیون برگزار کنند تا به این مسائل به صورت ویژه رسیدگی شود. با این حال این عضو هیات رییسه که متولی برگزاری مسابقات فوتبال ایران است با برخورد وزیر رو‌به‌رو شده است و مامور شده که هرچه‌سریعتر به این پرونده رسیدگی و گزارش‌های لازم را به دفتر وزیر ورزش ارسال کند. خبر جالب این است که در حاشیه جلسه اخیر هیات رییسه فدراسیون فوتبال و در شرایطی که تمام اعضا از برخورد تند وزیر ورزش با نایب‌رییس دوم فدراسیون قرار گرفته‌بودند، رییس سازمان لیگ فوتبال ایران با اشاره به وضعیت بحرانی داوری، خطاب به اعضا اعلام کرده ‌بود که محمود گودرزی به‌شدت از عملکرد فریدون اصفهانیان رییس کمیته داوران گلایه‌مند بوده است!! صحبت‌هایی که باعث تعجب بعضی از اعضای هیات رییسه هم شده بود!با این وجود، وزارت ورزش به جد خواهان حل و فصل بحران داوری است و مقدمات برخورد با متخلفان احتمالی را که تبانی در فوتبال ایران را رقم می‌زنند آماده کرده است. در این بین باید منتظر ماند و دید واکنش فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ فوتبال ایران به این پرونده چه خواهد بود. آیا باز هم به اخطار‌های وزیر ورزش وجوانان بی‌توجهی می‌شود؟ باید صبر کرد. آینده آبستن اتفاقات مهمی است.

1 دیدگاه
  1. من این برنامه راندیدم و تشکر که صحبت های اقای وزیر منتشر کردید ولی متاسفم که این اختلاف ها مشکل ساز برای جامعه فوتبال خواهند شد .
    تشکر از اخبار های فوق العاده عالیتون. یا حق .

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.