عنایت: تصمیم کمک داور برای آفساید اعلام کردن گل ذوب آهن درست بود

رئیس کمیته داوران درباره قضاوت داوران دو دیدار نیمه نهایی جام حذفی که دیروز برگزار شد با سایت رسمی فدراسیون فوتبال گفتگو کرد.

به گزارش سایت رسمی فدراسیون، عنایت درباره بازی دیروز گسترش فولاد تبریز با ذوب آهن اصفهان گفت : تنها صحنه مشکوک بازی گل خلعتبری بود که توسط کمک داور مسابقه مردود اعلام شد در دقیقه ۵۸ بازی کمک دوم داور یعنی سعید زارع گل خلتعبری را آفساید اعلام کرد که براساس نظر ابراهیم میرزابیگی ناظر داوری حاضر در ورزشگاه که اتفاقا این ناظر در یک جای مناسب قرار گرفته بود آفسایدگیری این کمک داور کاملا درست بوده است.
عنایت ادامه داد: در لحظه ای که زننده ضربه آزاد به توپ ضربه می زند خلعتبری درموقعیت آفساید بوده اما یک لحظه پس از تماس توپ با پای بازیکن ذوب آهن و در واقع در زمان ضربه خلعتبری خودش را از وضعیت آفساید خارج کرده، اما مهم لحظه تماس است که خلعتبری در آفساید بوده است .
عنایت افزود : در فاصله ارسال توپ روی دروازه بازیکن وقت دارد خودش را از آفساید خارج کند که خلعتبری دقیقا همین کار را انجام داده است که از روی تصویر تلویزیونی نمی توان ثابت کرد که گل آفساید بوده یا نبوده است به این دلیل که در تصویر تلویزیون گیرنده و زننده ضربه ، در یک لحظه قابل دیدن نیست و شواهد و قرائن نشان می دهد که کمک داور درست کار کرده است.
رئیس کمیته داوران در ادامه گفت: متاسفانه برخی از کارشناسان اعلام کرده اند که این گل صددرصد درست بوده است اما زمانی که تصویر تلویزیونی ثابت نمی کند که گل درست بوده است چطور آن را درست اعلام می کنند؟وقتی تصویر تلویزیونی گویا نیست باید حق را به کمک داور و ناظر بازی داد. این گونه اظهارنظرها برای باشگاهها مطالبه ایجاد می کند . کارشناسان محترم داوری وقتی که تصویر تلویزیونی گویا نیست از اظهار نظر ، له یا علیه داوران خودداری کنند و روح انصاف را رعایت کنند و عدالت را درباره صحنه ها اجرا کنند.
عنایت درباره دیدار پرسپولیس و صبا گفت: بازی فوق العاده سخت ، با درجه سختی کار در شرایط جوی نامساعد و حساس و نزدیک بود یک ماراتن ۱۲۰ دقیقه ای که در نهایت ضربات بی رحم پنالتی برنده دیدار را مشخص کرد. درباره داوری این بازی باید بگویم داوران در طول بازی اشتباهاتی داشتند اما خوشبختانه این اشتباهات بزرگ نبود و یا تصمیمات اشتباه داور و کمک داوران این بازی در نتیجه بازی تاثیری نداشت. من به عنوان رئیس کمیته داوران همیشه سعی کرده ام با انصاف از عملکرد داوران بگویم و اگر یک داور هم صحنه ای را به اشتباه قضاوت کرد آن را اعلام کرده ام و به هیچ عنوان به دنبال حمایت کورکورانه از داوران نبوده ام. به نظر من اخطار دومی که ممبینی در شروع وقت اضافه اول به بازیکن صبا داد به خاطر اینکه بازیکن پرسپولیس در موقعیت حمله بود درست بود.
عنایت درباره صحنه های پنالتی گفت: همیشه پنالتی ها در فوتبال حساس بوده و در این میان یک سری قوانین اصلی باید رعایت شود. باید دروازه بان بین دو تیر و روی خط دروازه و رو به زننده ضربه پنالتی قرار داشته باشد و در هنگام ضربه زدن به پنالتی زن روی خط به طرفین شیرجه رود و واکنش نشان دهد. اما اگر پیش از ضربه زدن بازیکن دروازه بان حرکت کند در صورتی که پنالتی به گل تبدیل نشود باید یک بار دیگر پنالتی تکرار شود. جلو آمدن دروازه بانها در هنگام ضربات پنالتی فاحش باشد ضربه پنالتی در صورتی که به گل تبدیل نشود باید تکرار شود. مکث زننده ضربه پنالتی به قصد گول زدن دروازه بان مجاز است. در دیدار دیروز جلو آمدن فاحش از سوی دروازه بانان دو تیم در ۱۲ ضربه پنالتی که نواخته شد دیده نشد و همه پنالتی ها سالم بود. رئیس کمیته داوران در پایان گفت: تصمیم داور برای قبول نکردن ماسک شیث رضایی درست بود و همچنین اگر بازی به دلیل قطعی برق ناتمام می ماند. تصمیم برگزاری دوباره بازی یا هر تصمیم دیگری که گرفته می شد بر عهده سازمان لیگ بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.