راه رسیدن تیم داوری ایران به فینال جام ملتهای اسیا

تیم داوری ایرانروشن ایرماتوف داور ازبکستانی که سوابق روشنی در فوتبال آسیا و جهان دارد، بازی افتتاحیه بین استرالیا و کویت را سوت زده بود. اما تیم داوری ایران با درخشش در این رقابت‌ها نظر کمیته داوران کنفدراسیون آسیا را برای قضاوت در مبارزه نهایی جلب کرد.

به گزارش سایت داوران ایران وبه نقل از “ورزش سه”، فینال امسال، صرف نظر از اهمیت ذاتی جام قهرمانی و نشان طلا، حساسیت و مضاعف و چشمگیری هم خواهد داشت. زیرا کره جنوبی برای شکستن طلسم ۵۵ ساله به میدان می‌آید و استرالیا هم می‌خواهد برای اولین بار فاتح جام ملت‌های آسیا شود.

شاید قضاوت مسابقه، عالی و بی نقص باشد اما فقط یک سوت اشتباه و سهوی، می‌تواند جام را در دستان میله یدیناک ستاره کریستال پالاس و کاپیتان استرالیا قرار دهد یا «کی سونگ یوئنگ» هافبک سوانسی در لیگ برتر انگلستان و کاپیتان کره جنوبی.

داور ذخیره فینال، فهد ال مرداسی از عربستان است و شمس المعادین سنگاپوری نیز ناظر داوری واپسین بازی جام شانزدهم خواهد بود.

نخستین بازی که  علیرضا فغانی، رضا سخندان و محمدرضا ابوالفضلی قضاوت کردند دیدار عربستان و چین بود. این بازی با برتری ۱-۰ چین خاتمه یافت.

فغانی یک ضربه پنالتی هم به سود عربستان گرفت اما آنها نتوانستند نتیجه را تغییر دهند. کوزمین اولاریو سرمربی این تیم در نشست خبری بعد از بازی گفت: داور باعث شکست ما شد. او سوت پایان بازی را به صدا درآورد بدون آن که وقت اضافه کافی در نظر بگیرد.

علیرضا فغانی هم بحث اعتراض عربستان را رد کرد و گفت: این موضوع فقط در رسانه‌های ایران مطرح شده.

فغانی و کمک‌های ایرانی‌اش قضاوت بازی کویت و کره جنوبی را نیز عهده‌دار شدند. دیدار حساس ژاپن و عراق را هم فغانی سوت زد. رقابتی که با برتری ۱-۰ ژاپن به پایان رسید.

بازی بعدی که قضاوتش به تیم داوری ایران سپرده شد، از بزرگترین شگفتی‌های جام شانزدهم بود. دیدار امارات و ژاپن که ۱۲۰ دقیقه به طول انجامید و سرانجام ضربات پنالتی، رای به صعود امارات داد.

حالا در سوت پایان جام ملت‌های آسیا هم داوری از ایران خواهد دمید. داوری که بزرگترین میدان رقابت عمر خود را پشت سر خواهد گذاشت . مسابقه ای بزرگتر از دربی .

سایت داوران ایران ارزوی سربلندی و سر افرازی برای تیم داوری ایران در فینال جام ملتهای اسیا را دارد

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.