عسگری: بازی سپاهان ـ پرسپولیس باعث هجمه‌های زیادی علیه داوران شد

حسین عسگری نائب رییس کمیته داورانرئیس دپارتمان داوری گفت: محسن قهرمانی خودش باید تشخیص دهد که چه زمانی به داوری فوتبال بازگردد.

 

به گزارش سایت داوران ایران وبه نقل از خبرگزاری فارس، حسین عسگری در خصوص ارزیابی‌اش از داوری‌های فصل گذشته فوتبال گفت: اگر من بخواهم در این باره ارزیابی کنم شاید کسی فکر کند که من همان بقالی هستم که نمی‌گویم ماست من ترش است. به هر حال فوتبال ما خالی از اشکال نیست و شما وقتی وضعیت بازیکنان و قراردادهای آنها را می‌بینید و متوجه مشکلات آنها می‌شوید به این نتیجه می‌رسید که فوتبال ما دارای مشکلاتی است و داوری هم که مثل زنجیر به فوتبال وصل است.

 

وی ادامه داد: اما اگر بخواهیم منصفانه داوری‌هایمان را بررسی کنیم با همه بی‌مهری‌هایی که به داوران می‌شود آنها وظایف‌شان را خوب انجام دادند و اگر از داوران دنیا جلوتر نباشند عقب‌تر هم نیستند. متأسفانه می‌بینیم که در فوتبال ما هر کسی که از این ورزش منتفع می‌شود و پول گیرش می‌آید وقتی دچار ناکامی می‌شود دیواری کوتاه‌تر از داوران پیدا نمی‌کند و تمام مشکلات را به گردن داور می‌اندازد. متأسفانه این روش در فوتبال ما باب شده هر چند که می‌بینیم در بازی‌های زیر نظر فیفا هم مشکلات داوری هست و این مشکلات هم پاک شدنی نیست.

 

رئیس دپارتمان داوری در پاسخ به این سؤال که چرا داوران الیت در فوتبال ایران به یک نفر کاهش یافته، خاطر نشان کرد: به هر حال گاهی اتفاقاتی رقم می‌خورد که کسی باعث و بانی آن نیست. به طور مثال سعید مظفری‌زاده ناگهانی تصمیم می‌گیرد که از داوری خداحافظی کند و یا شخصی مثل محسن ترکی به دلیل مشکلات شخصی داوری را کنار می‌گذارد البته نمی‌توان از این قضیه هم راحت گذشت که ما داوران جدیدی را که معرفی کرده بودیم در ارزیابی‌ها مورد تأیید قرار نگرفتند و فقط خوشبختانه موعود بنیادی‌فر در دو بازی‌اش مورد تأیید قرار گرفته و باید در شهریور ماه در کلاس‌های نهایی شرکت کند که اگر بتواند آن کلاس‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارد وارد لیست الیت آسیا می‌شود.

 

عسگری درباره اینکه محسن قهرمانی و محسن ترکی چه زمانی به داوری باز می‌گردند، تصریح کرد: موضوع محسن قهرمانی بحثی است که به خودش مربوط می‌شود چرا که برای او حکم انضباطی داده شده و زمان آن مشخص است. موضوع محسن ترکی هم چون یک بحث شخصی است. خوشبختانه این مشکل در حال رفع شدن است و فکر می‌کنم او امسال بتواند در کلاس‌های داوری ثبت‌نام کند تا با قدرت به داوری بازگردد.

 

وی در پاسخ به این سؤال که اگر محسن قهرمانی بخواهد به داوری برگردد و با توجه به حاشیه‌ها و ذهنیتی که نسبت به داوری او به وجود آمده آیا این داور می‌تواند قضاوت‌های مناسبی داشته باشد یا نه، اظهار داشت: پاسخ این سؤال را فقط خود این داور می‌تواند بدهد و خودش باید بررسی کند که چه کاری صحیح است و چه کاری را نباید انجام دهد.

 

پیشکسوت داوری فوتبال کشورمان درباره اینکه کدام بازی در لیگی که گذشت بیشترین فشار را به جامعه داوری آورد، گفت: بازی‌های زیادی بودند که داوری‌ها و کمیته داوران را مورد فشار قرار داد اما بازی رفت سپاهان و پرسپولیس در اصفهان یک بازی ویژه بود به طوری که هجمه‌های غیرمنصفانه‌ای بر علیه داوران به وجود آمد. ما هم قبول داریم که در آن بازی اشتباه شد اما هجمه‌ها و شرایط بدی برای داوران فوتبال کشورمان رقم خورد.

 

رئیس دپارتمان داوری با بیان اینکه هدف ما تقویت جامعه داوری است، خاطر نشان کرد: در این مدت ۳ سالی که ما در کمیته داوران هستیم بنا را بر تقویت هر روز جامعه داوری گذاشتیم که محور اصلی آن هم بحث آموزش است که در هر بخش باعث توسعه می‌شود و در داوری‌ها هم همین کار را پیش گرفتیم اما مهم این است که خود داوران هم از خودشان آمادگی نشان دهند که این موضوع مربوط به خودشان است و مورد دیگر هم تسلط به قوانین است تا در لیگ بعدی شاهد قضاوت‌های خوب و صحیحی باشیم.

 

عسگری در پایان در پاسخ به این سؤال که برای علیرضا فغانی و حسن کامرانی‌فر که نماینده جامعه داوری ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل هستند، آیا برنامه خاصی در نظر گرفته شده یا نه، افزود: نمی‌دانم منظور شما از برنامه خاص چیست اما با فدراسیون مکاتبه می‌کنیم تا مراسمی در شأن این ۲ عزیز انجام دهیم تا جایگاه آنها حفظ شود اما اگر قرار باشد برای تیم ملی فوتبال جهت اعزام به برزیل مراسم خداحافظی انجام شود ما هم با مسئولان فدراسیون صحبت می‌کنیم تا در این مراسم هم از داوران تجلیل گردد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.