محسن ترکی: شرمسارم از اینکه جزو خانواده داوری هستم!

محسن ترکی داور لیگ برتر

 سکوت چند ماهه محسن ترکی در مصاحبه با قانون آنلاین شکست؛ پس از صحبت‌های دیروز اصفهانیان در خصوص برخورد با محسن ترکی؛ این داور با سابقه فوتبال کشورمان دلایل قضاوت نکردنش را بیان کرد. محسن ترکی با ۲۵ سال سابقه قضاوت در آستانه یک رکورد جهانی قرارداد اما از سوی کمیته داوران بایکوت شده و می‌گوید با حضور اصفهانیان داوری ایران به زیر صفر رسیده است!

*رئیس کمیته داوران خبر از برخورد با شما داده و گفته باید پاسخگو باشید.
برای ایشان متاسفم که حرف‌هایش را با رسانه‌ها می‌زند نه با من و این رفتار باعث شرمندگی جامعه داوری است که به جای صحبت با من در سانه‌ها مصاحبه می‌کند.
*یعنی در این مدت هیچ صحبتی با شما نشده است؟
هیچ صحبتی با من نکردند و تنها یک شب من با اصفهانیان تماس گرفتم که چرا در رسانه‌ها صحبت می‌کنید و با خود من حرف نمی‌زنید؟
*اما گویا برای شما دواری گذاشته بودند که قبول نکردید.
اصلا اینطور نیست؛ حرف خودشان است خودشان ابلاغ زدند و خودشان هم بدون اطلاع من ابلاغ را باطل کردند. متاسفانه کمیته داوران بلبشویی است و هیچ حساب و کتابی ندارد. من واقعا برای این آقا متاسف هستم که به جای شنیدن دلایل من در رسانه‌ها با من حرف می‌زند. من هیچ تخلفی نکرده‌ام.
*ولی شما در برابر اتفاقات اخیر موضع گرفته بودید؟
من به خاطر هجمه‌های اخیر علیه داوری کشور موضع گرفتم و این موضوع را کتمان نمی‌کنم. موضعی که من گرفتم در اصل باید رئیس کمیته داوران می‌گرفت.
*این موضع شما به خاطر جامعه داوری بود یا به قول اصفهانیان به خاطر همشهری‌تان محسن قهرمانی؟
اصلا بحث همشهری بودن نیست. من به شخص محسن قهرمانی کار ندارم مدیریت ضعیف ایشان در این ماه سبب شده تا داوری فوتبال کشورمان به اندازه ده سال عقب بیفتد. من واقعا برای مسوولان فوتبال و داوری کشور متاسفم که در قبال اتفاقات اخیر سکوت کرده‌اند و یا موضوع منفعلانه می‌گیرند. اگر قرار است برخورد شود چرا برخورد نمی‌کنند تا مسائل روشن شود؟ مگر می‌شود در تمام جلساتی که قهرمانی را خواسته‌اند این آقا به عنوان مسوول داوری حضور نداشته باشند تنها در آخرین جلسه بوده آن هم تا جایی که من خبر دارم به درخواست قهرمانی بوده تا باید در جلسه حضور داشته باشد.
*شما معتقدیدی که اصفهانیان می‌توانسته این ماجرا را مدیریت کند اما نکرده؟
من می‌خواهم بدانم چه کسی باید در جریان این مسائل باشد و از حیثیت داوری دفاع کند و من تا حالا هر چه آقایان گفته‌اند سکوت کردم و صحبت نکردم اما وقتی در رسانه‌ها با ما صحبت می‌کنند هم مجبورم در رسانه‌ها از خودم دفاع کنم. این آقا مسوول شورای یک شهر است ولی نمی‌تواند چهار تا داور را مدیریت کند و واقعا این شیوه مدیریت خجالت‌آور است.
*شما با قضاوت نکردن در اصل به کمیته انضباطی اعتراض کردید یا کمیته دوارن؟
اصلا چنین چیزی نیست و این مسئله صحت ندارد که من با کمیته انضباطی مشکل دارم. شاید قبلا به تصمیمات کمیته انضباطی اعتراض داشتم اما امسال کمیته انضباطی خوب برخورد کرد و جرائم مناسبی را برای تیم‌های مختلف در نظر گرفت و محکم پای احکامش ایستاد. الان اعتراض من به کمیته داوران است که نباید من ترکی موضع می‌گرفتم بلکه این وظیفه رئیس کمیته داوارن است اما واقعا خنده‌دار است که هر وقت از این آقا سوال می‌کنند خیلی راحت می‌گوید من خبر ندارم مگر می‌شود به جامعه‌داوران اتهام زده باشند اما شما به عنوان مسول خبر نداشته باشی؟
*اما یک دست صدا ندارد و محسن ترکی با قضاوت نکردنش نمی‌تواند شرایط را درست کند.
من که نمی‌توانم بگویم بقیه داوران هم سوت نزنند، در این مدت خدا شاهد است خیلی از داوران تماس گرفتند و خواستند به خاطر حمایت از من قضاوت نکنند اما من دخالت نکردم ولی شرمسارم از اینکه جزو خانواده داوری هستم. تا بقال سرکوچه هم از ما می‌پرسد داوران پول می‌گیرند، واقعا طعنه‌های مردم سنگین است. وقتی در اداره یا در جامعه طعنه می‌گویند شماره حساب بدهم! وظیفه من نیست که از حرمت داوران دفاع کنم بلکه رئیس کمیته داوران باید دنبال اعاده حیثیت باشد.
*شما که می‌دانید اینطوری است چرا قضاوت نمی‌کنید؟
من عاشق کار داوری هستم بیش از دو سوم عمرم را داوری کردم از ۱۶ سالگی وارد داوری شدم و در این ۲۵ سال سختی‌های زیادی را تحمل کردم و سختی زیادی دیدم با این شرایط نمی‌شود کار کرد و شخصیت من اجازه نمی‌دهد بروم قضاوت کنم.
*اتفاقات اخیر باعث شده دیگر داوران امنیت نداشته باشند. همین شما علاقه‌ای به قضاوت ندارید؟
متاسفانه ذهنیت مردم به خاطر رفتار غلط آقایان عوض شده و دیگر نتایج بازی‌ها خارج از زمین تعیین می‌شود. بجای اینکه در زمین حق‌شان را بگیرند نگاه می‌کنند تا ببیند داور بازی‌شان چه کسی است و شروع می‌کنند به مصاحبه کردن فریاد در زمین سر داور داد زدن تا اینگونه داور را تحت فشار بگذارند. مدیریت ضعیف آقایان سبب شده تا داوری به حاشیه رانده شود.
*یکی از علت‌ها هم به نظر می‌رسد ندادن حکم نهایی است؟
من هم همین را می‌گویم باید جریانات اخیر روشن شود و حق وناحق مشخص گردد و با افرادی که تهمت زده‌اند برخورد شود. فکر نکنم پیدا کردن آن خانمی که پول به حساب‌اش ریخته شده کاری داشته باشد.
متاسفانه هر چه جلوتر می‌رویم مشکلات بیشتر می‌شود.
*از اینکه محروم شوید نگران نیستید؟
اگر قرار است محرومیت هم باشد باید مسوولین داوری محروم شوند نه محسن ترکی اگر حرف‌های من ناحساب است بگویند، افرادی که بجای دفاع از حیثیت داوران سکوت کرده‌اند باید محروم شوند؛ آقایان فاتحه داوری کشور را خوانده‌اند و کاری کرده‌اند که دواری به زیر صفر برسد ۲۵ سال است قضاوت می‌کنم تا حالا و در هیچ دوره‌ای کمیته داوران را به این اندازه ضعیف ندیده بودم واقعا کسی نیست از آنها بپرسد آقایان پس شما در کمیته داوران چه کاره‌اید که روز به روز داوری ضعیف‌تر می‌شود. بعد از چند سال منتظر بودیم یک نفر از بدنه داوری رئیس کمیته داوران شود تا شرایط بهبود یابد اما به جرات می‌گویم کاس همان آقا تاج رئیس کمیته داوران می‌ماند. در آن ۵-۶ ماهی که تاج بود داوران از نظر روحی و روانی و اعتبار شرایط ویژه‌ای پیدا کرده بودند و آقای تاج واقعا از داوران حمایت می‌کرد.

10 thoughts on “محسن ترکی: شرمسارم از اینکه جزو خانواده داوری هستم!

 1. باسلام.ماهم بعنوان عضو کوچکی از جامعه داوری نسبت به اتفاقات اخیر متاسفیم.به امیدحمایت همه جانبه کمیته داوران از داوران شایسته ایرانی در بدو ورود به جام جهانی وداورانی ارزشمند همچون ترکی ها که بودنشان درمیادین ورزشی باعث افتخار جامعه داوری و بالا بردن سطح ارتقاء داوری کشور ودلگرمی داوران جوان که بی شک آنان را الگوی خود قرار می دهند.
  * بی حرمتی به ساحت خوبان قشنگ نیست باورکنید پاسخ آیئنه سنگ نیست
  *سوگند میخورم به مرام پرندگان در عرف ما سزای پریدن تفنگ نیست
  *در کارگه رنگرزان دیارما رنگی برای پوشش آثار ننگ نیست
  *از بردگی مقام بلالی گرفته اند در مکتبی که عزت انسان به رنگ نیست
  *دارد بهار میگذرد با شتاب عمر فکری کنید که فرصت پلکی درنگ نیست
  *وقتی که عاشقانه بنوشی پیاله را فرقی میان شراب و شرنگ نیست
  *تنها یکی به قله تاریخ می رسد هرمرد پاشکسته که تیمور لنگ نیست

 2. با سلام.
  باعث افتخار بنده است که در جامعه داوری انسان هایی هستند که شاید نامی برای خود دست و پا نکرده اند ولی دلسوز و مضطرب آینده داوری کشور هستند. با تشکر فراوان از *آقای پشمی بوکانی* نسبت به مطالب که بیان کردند و شعر جالبشان.

 3. احسنت .قاطع مثل همیشه.
  همواره حقیقت را بگو حتی اگر به ضررت باشد
  اقای ترکی همیشه حقیقتو میگن

 4. سلام عرض میکنم حضوراقای ترکی که هر داوری از صداقت و پاکی در داوری بخواهد مثالی بزند ایشان را اول نام میبرد ،اقای اصفهانیان همشهری من در داوری سابقه درخشانی در فوتبال داشت لکن این شرط کافی برای مدیریت کمیته داوران آنهم در سطح فدراسیون و خصوصاجو بوجود آمده در فوتبال نمی تواند باشد اهالی فوتبال می دانند حضور من در مجمع هیات استان ونشان دادن کارت قرمز داوری به ایشان در حضور آقای کفاشیان و آقای حسن زاده تنها به خاطر ضعف اجرایی ومدیریت ایشان بود نه برای اینکه مرا از داوری محروم نمود و…الان هم به فکر داوران کشورم که با همه آنها دوستم واز چنین جوی ناراحتم و این مصاحبه آقای ترکی را میدانم دلیلش ضعف مدیریت آقای رئیس است متعجبم فدراسیون آقای کفاشیان با چه دیدگاهی ایشان را مدیر تزئین کرده است البته باید آقای اصفهانیان هم باید خودش پرهیز میکرد .در شورای شهرها همه می دانیم گاها چهر ه هایی انتخاب می شوند که فرق دیوار ۱۰سانتی با دیوار ۵سانتی را نمی دانند و لی با متوسل شدن به القاب و عکسهای بی ربط به شورا ،دید جامعه را به نفع خود تحریک کرده وتغییرمی دهند و…………امیدوارم در این دولت و وزارت جدید و با وزیر جدید جدی تر مشکل فوتبال و داوری را حل کنیم .و نگذاریم دیوار بلند اعتماد ریزش کرده و شور نشاط از فوتبال از بین برود.(قصدم تخریب شخصیت آقای اصفهانیان نبود بلکه کمک به ایشان برای رشد فوتبال و جامعه داوری میباشد.)

 5. خدمت آقهی ترکی عزیز،سمبل داوری کشور خسته نباشید عرض منمایم.استاد عزیز به نظر شما نباید به آقای اصفهانیان که ایشان نیز همچون شما از صادقترین و پاکترین داوران تاریخ کشور بوده اند فرصت داد چرا که ایشان از زمانیکه سکان داوری کشور را در دست گرفته اند داوران جوان زیادی فرصت خودنمایی پیدا کرده اند و شما پیشکسوتان وظیفه دارید از این مقوله حمایت نمایید تا شاهد پیشرفت داوری باشیم.من اطمینان دارم که آقای قهرمانی مبرا از هر اتهامی خواهند بود و آن موقع از آقای اصفهانیان این انتظار راداریم تا باکسانیکه حرمت داوری را زیرسوال برده اند طبق گفته خودشان از طریق مراجع قانونی برخورد نمایند.شما الگوی ما داوران جوان میباشید.این را هم بگویم خیانتی را که آقای عباسی عزیز به داوری استان زنجان کردند و با وجود اینکه کمک داور تاپ در لیگ برتر بودند و به یکباره بدلیل عدم توانایی در پشت سر گداشتن تست داوری بدون هماهنگی با هییت استان به سرداوری تغییر رویه داد و باعث شد سهمیه استان در لیگ برتر کم شده و نیز همچون سنگی بزرگ بر سر راه داوران جوان استان افتادند فراموشنخواهیم کرد

 6. آقای محمدی،آقای عیوض محمد ی جایگزین شد و توانایی ایشان همین بس بود که توانستند همان زمان در تست سرداوران کشور موفق شوند و جهت اطلاع جنابعالی عرض می کنیم ایشان با توجه به توانائیس ابلاغ می گرفت و اینکه ابلاغ دیگران متاثر از این موضوع شود کاملا اشتباه است و آخر اینکه شما اگر ابهامی دارید با اسم کامل مطلب بدهید و باخودشان مباحثه کنید تا در مسیر تعالی داوری استان بتوانید گام مثبت بردارید .
  بدانید ابلاغ های کشوری پنهان شده داوری ایشان توسط هیات فوتبال استان موید دیدگاه آقایان است.

 7. بسمه تعالی جناب اقای ترکی عزیز داور بزرگی هستید هرفهای بچه گانه زدندن ممنوع دوست عزیزبا دشمنان مدارا با دوستان مروت چرا زمانی که اقای اصفهانیان انتخاب شدند اعتراض نکردی یا کمکش نکردی دشمن دانا حال که قضاوت نمیدن داریتخریب میکنی تاکی باید به داوران جوان میدان ندهیم حداقل اقای اصفهانیان این جسارت را دارد که به داوران جوان میدان میدهد زمانی میرسد که ایران در دنیا بهترین داوران را دارا میباشند برید به کیروش سرمربی تیم ملی اعتراض کنید بااوردن بازیکنان دورکه بزرگترین ضربه به لیگ برتر میزند وملی پوشان جوان می زند

 8. کاش رئیس کمیته مربیانتان هم از سیاستهای مربیگری شما چشمه ای را کسب میکرد چرا که با داشتن آ اسیا در سطح نوجوانان و نونهالان و حتی آموزشگاها نیز نتوانستند مقامی را داشته باشند ولی در حفظ آن سمت در ریاستهای متعدد ممتاز نشان دادند و خوب عمل می کنند .آقای اسدی شما با پشتکار و کار زیاد و بودن در میان منطقه خاص و با بازیکنان مستعد چنین عملکردی داشتید و مثل ایشان چشم به پولهای شورای شهر با مصوبات کذاییش به صندلی کمیته مربیان تکیه ندادید.پولهایی که زنجانیها با آه و ناله در قالب عوارض و ….شهرداری به جیب شورا ریختند بماند ببینیم حساب و کتاب چطور در خواهد آمد

 9. با سلام , جناب آقای ترکی سالم سازی فضای فوتبال بسیار بسیار مهمتر از غرور شما است، من نمی دانم که شما از چی می ترسید؟؟!!!! از روز اول که اراده کردند رو این پرونده و مسایل تبانی و …. کار کنند شما شروع به حاشیه سازی نمودید. داوری برای فوتبال لازم است و لی بدون فوتبال داوری معنایی ندارد پس اول اجازه بدهید که فضای فوتبال از ناخالصی ها پاک بشه. باتشکر

 10. اونها که به محسن قهرمانی اتهام ناجوانمردانه زدند و فضای داوری کشور را آلوده کردند خداوند جوابشان را داد. آقای دایی در تنش هرروزه با باشگاه و آقای رویانیان هم پشت میله های زندان
  سیلی خدا صدا نداره ولی درد داره…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.