اصفهانیان: حسن‌زاده باید پاسخگوی تصمیمش باشد

فریدون اصفهانیان رییس کمیته داوران

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال با بیان این که کمیته انضباطی این فدراسیون درباره بخشش کارت قرمز بازیکن پرسپولیس به او و همکارانش هیچ اطلاعی نداده است گفت که مساله را تا روشن شدن دلایل اتخاذ چنین تصمیمی پیگیری می کند.

فریدون اصفهانیان درباره رای چالش برانگیز کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال مبنی بر تبدیل کارت قرمز میثم حسینی – بازیکن پرسپولیس – به کارت زرد، اظهار کرد: داور به عنوان پلیس زمین یا رهبر و قاضی میدان وظیفه دارد که در زمین قضاوت کند، خطاها را اعلام و متخلفان را جریمه کند. بعد از این مانند پلیسی که مجرم را به دادگاه می فرستد، پرونده بازی را به مراجع ذیربط در فدراسیون ارجاع می دهد؛ این مراجع هستند که پرونده را بررسی می کنند و درباره اش تصمیم می گیرند. به هر حال کمیته انضباطی به ما در کمیته داوران چیزی درباره تغییر کارت قرمز حسینی به کارت زرد نگفته و ما از اخبار مطلع شدیم!

* بی اطلاعی مدرس فیفا از صحت تصمیم کمیته انضباطی

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال همچنین گفت: ما به عنوان داور و کمیته داوران کارمان را انجام و آن را به مراجع ذیربط ارجاع دادیم، حالا آنها هستند که باید پاسخوی تصمیمشان باشند. در فوتبال ممکن است که داور کارت زردی را به جای یک بازیکن خاص به بازیکن دیگری بدهد که در آن صورت کمیته داوران کارت زرد را از آن بازیکن می گیرد و به نام بازیکن خاطی ثبت می‌کند اما درباره این که کمیته انضباطی کارت قرمز کسی را به کارت زرد تبدیل کند چیزی نشنیده ایم. حتی این مورد را از یکی از مدرسان فیفا پرسیدیم که او هم اظهار بی اطلاعی کرد و گفت که باید آیین نامه فیفا را دوباره بازخوانی کند!

* تا روشن شدن مساله پیگیری می کنیم

اصفهانیان در ادامه از تصمیمش برای بررسی صدور رای کمیته انضباطی خبر داد و گفت: در اسرع وقت با رئیس کمیته انضباطی تماس می گیرم تا در ابن باره از او سوال کنم. آقای حسن زاده باید درباره این تصمیم توضیح دهد. ما تا روشن شدن ابعاد ماجرا موضوع را پیگیری می کینم.

* فدراسیون می خواهد آبروی داوران و باشگاه‌ها حفظ شود

مسئول دستگاه داوری فوتبال ایران همچنین درباره روند رسیدگی به پرونده محسن قهرمانی در فدراسیون گفت: بارها در این باره صحبت شده و صحبت های بیشتر چندان خوب نیست. خود آقای قهرمانی واقف است که چه اشتباهی مرتکب شده اما صحبت هایی مطرح می شود که بحث را به حاشیه می کشاند. عزیزانی که این اتهامات را به داور ما وارد کرده اند باید با سند و مدرک پاسخگو باشند. فدراسیون هم با جدیت پیگیر ماجرا است. مسئولان فدراسیون می خواهند آبروی داوران و باشگاه های فوتبال ایران حفظ شود.

* دعوا باید در خانواده حل شود

اصفهانیان درباره این که اتفاقات اخیر در حوزه داوری ایران چه بازتابی در آسیا داشته است گفت: نمی دانم شاید بحث این ماجرا به AFC هم کشیده شده باشد اما مهم این است که هر دعوایی باید در خانواده خود حل شود. ما در نظام مقدس جمهوری اسلامی زندگی می کنیم و مسئولان حتما پیگیر مساله هستند. یقینا موضوع روشن می شود و حق به حق دار می رسد. در این رابطه اقدامات مفیدی انجام شده است.

* مشکل از طرف هر فردی است روشن شود

رئیس کمیته داوران فدراسیون فوتبال همچنین با اشاره به نحوه گریز محسن قهرمانی از فدارسیون برای روبرو نشدن با خبرنگاران گفت: برداشت هر فردی از صحبت‌ها و رفتار دیگران متفاوت است. هر کسی بر مبنای ذهنیت خودش موضوعات را تجزیه و تحلیل می کند. واقعیت این است که مشکل از طرف هر کسی است باید روشن شود. قهرمانی اشتباه کرده است اما او برای داوری کشور زحمات زیادی کشده و در استان خودش دارای شخصیت است. نباید بحث را به حاشیه ببریم و همه کاسه و کوزه‌ها را بر سر داور بشکنیم مگر آن که عزیزان ما در باشگاه پرسپولیس ادعای خود را ثابت کنند.

* دایی باید با بازیکن خود برخورد می کرد

وی در ادامه گفت: سوال من این است که چرا وقتی در اولین بازی فصل، همین آقای قهرمانی به اشتباه به سود پرسپولیس ضربه پنالتی اعلام کرد، پرسپولیسی‌ها از اشتباه داوری حرفی نزدند؟ در بازی پرسپولیس و تراکتورسازی، قاسم دهنوی روی علی کریمی فن سالتو را اجرا کرد اما کسی چیزی نگفت. اگر همان روز آقای دایی با بازیکنش برخورد می کرد، امروز شاهد این اتفاق‌ها نبودیم. ضمن این که باید بپرسیم در بازی با سپاهان وقتی بازیکن اصفهانی روی حسینی خطا کرد و داور ندید، چرا حسینی با پا به او ضربه زد؟ این برخوردها قابل پیشگیری بود.

* انتقاد منصفانه را می پذیریم

اصفهانیان در ادامه گفت: در برنامه “۹۰” از مردم سوال شده بود که آیا انتقاد از داوران را منصفانه می دانند یا خیر. ما از انتقاد منصفانه استقبال می کنیم چون باعث پیشرفمان می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.