گفت وگوی با اولین داور داربی پایتخت

عبدالله موزون

عبداله موزون اولین داور داربی که اولین بار در ۱۶ فروردین سال ۱۳۴۷ این بازی را قضاوت کرد امروز بعدازظهر به فدراسیون رفت و دیداری با مهدی محمدنبی دبیرکل فدراسیون داشت.

به گزارش سایت داوران ایران وی که سابقه قضاوت دو داربی و کمک داوری در یک داربی در کارنامه اش دارد  در حاشیه این دیدار سایت رسمی فدراسیون با موزون گفت و گویی انجام داد که در آن به خاطرات گذشته و نظرش را درباره کنونی داوری و قضاوت در دربی اشاره کرد. این مصاحبه را بخوانید.

دقیق یادتان می آید چطور برای اولین داربی پایتخت از سوی فدراسیون وقت انتخاب شدید؟

بله یادم می آید که به درخواست محمود بیاتی و دکتر امیر مسعود برومند برای قضاوت در داربی اول انتخاب شدم ، البته انتخاب من به این سادگی ها نبود و فدراسیون برای انتخاب داور این بازی حساس مته زیادی به خشخاش می گذاشت. یکی از مهمترین چالش های پیشرو فدراسیون برای انتخاب داور این بود که من بازیکن سابق شاهین بودم و با توجه به اینکه شاهین یکی و دوسال پیش منحل شده و بازیکنانش تیم جدیدی به نام پرسپولیس تشکیل داده بودند همه این باشگاه را به نام پدر پرسپولیس می شناختند. اما فدراسیون به من اعتماد کرد و با توجه به اینکه من قبلا بازیکن فوتبال هم بودم برای قضاوت در داربی انتخاب شدم.  که فکر کنم بازی با نتیجه صفر بر صفر به پایان رسید.
بازی را خوب قضاوت کردید؟
 بله ، اگر به آرشیو کیهان ورزشی و دنیای ورزش مراجعه کنید می بینید که کارشناسان وقت از کار من تمجید کرده بودند.
پس چرا در داربی دوم جک تیلور از انگلستان قضاوت بازی را بر عهده  گرفت؟
این انتخاب فدراسیون بود و من هم آن زمان به آن احترام گذاشتند، چرا که تیلور انگلیسی در آن سالها بهترین داور جهان بود. اما این داور که شغل اصلی اش قصابی بود به ایران آمد و در حالی که قرار بود من داور داربی باشم جک تیلور به جای من قضاوت را برعهده گرفت اما نکته جالب این است که من در داربی دوم کمک داور تیلور بودم. بازی در پایان هم با نتیجه بدون گل به پایان رسید.
داربی سوم را شما سوت زدید ، درست است.
بله، پس از داربی دوم و حمایت رسانه ها از داوران ایرانی ، داربی سوم را به من دادند و این در حالی بود که همان زمان محمود بیاتی و دکتر برومند اعلام کردند که غیر از موزون کسی را برای قضاوت داربی قبول نداریم. من علاوه بر داربی استقلال و پرسپولیس در آن زمان داربی های زیادی را بین تیم های شاهین – استقلال ، استقلال – دارایی  و بسیار از بازیهایی را که به یاد ندارم سوت زدم. در آرشیو کیهان ورزشی و دنیای ورزش موجود است که همیشه درباره من می نوشتند موزون عالی و خوب است و حد متوسط ندارد.
داربی سوم با چه نتیجه ای به پایان رسید؟
ج –  داربی سوم ۱۳ مرداد سال ۱۳۴۸ برگزار شد که استقلال موفق شد پرسپولیس را با نتیجه ۳ بر یک شکست دهد.
به نظر شما امروزه داوران چه در فوتبال ایران و چه در فوتبال دیگر کشورها اشتباهات تاثیر گذاری دارند؟
 در اوایل مصاحبه اشاره کردم من بازیکن سابق شاهین بودم ، پس باید متوجه شده باشید که قبل از قضاوت بنده فوتبالیست بودم. به نظر من یکی از مشکلات اصلی داوران این است که قبلا فوتبالیست نبود ند. همیشه در قضاوت هایم سعی کردم بی طرف باشم اما به نظرم در حال حاضر مسائل مادی باعث شده تا فوتبال از آن حالت دوست داشتنی وضعیت دیگری پیدا کند. به نظرم بازیکنان باید داور را قبول داشته باشند. زمانی که من سوت می زدند می گفتند موزون خودش بازیکن بوده و بهتر می داند که ما چه می کشیم. من خودم بازیکن تیم ملی هم بوده ام  و قبل از آن در آبادان بازیکنانی مثل جاسمیان، دهداری و برمکی شاگردان من بودند. می خواهم به یک نکته اشاره کنم و آن این است بارها مهاجمان را دیده ایم که در یکی دو متری دروازه خالی توپ را به بیرون می زند این اتفاق ممکن است در داوری هم بیافتد چرا که اشتباهات داوری جزئی از بازی است.
 روز جمعه داربی تهران برگزار می شود به نظر شما داربی در این روزها برگزار می شود با داربی های زمان شما چه تفاوتی دارد؟
 آن زمان پولی نبود و همه با عشق بازی می کردند. همین آقای محمدنبی خودش بازیکن شاهین بوده و می داند که من چه می گویم. شما عقیده دارید هیجان این روزها بیشتر است؟ من با شما مخالفم. هیجان آن روزها بیشتر بود ولی پولی در کار نبود. در دنیایی که سنگینی سکه و لطافت عاطفه فشار می آورد معلوم است که بازیکنان کم کاری می کنند و داور هم اشتباه می کند. شما هیجان را فقط داربی می بینید. من می خواهم به شما بگویم آن روزها همه بازیها شرایط داربی را داشت.
درباره بازی جمعه چه نظری دارید؟
من در حیطه داوری می خواهم صحبت کنم برای داوران بازی روز جمعه آرزوی موفقیت می کنم و همچنین از تماشاگران می خواهم احترام داوران و بازیکنان را حفظ کنند مطمئنا بهترین داوران برای این بازی انتخاب خواهند شد و ان شاءاله که شاهد بازی زیبا و جوانمردانه خواهیم بود.
سایت داوران ایران ارزوی سلامتی برای این پیشکسوت عزیز و تمامی پیشکسوتان داوری ایران دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.