آیین نامه کمیته داوران یا دپارتمان داوری!

قانون

این روزها اختلاف های پیش آمده مابین اعضای کمیته داوران و رئیس دپارتمان داوری ( که البته با حمایت گروهی خاص به این اختلاف ها دامن می زنند ) ، نه تنها هیچ نتیجه مثبتی در روند کار داوران ندارد، بلکه ایشان را با استرس و هیجانات منفی دیگری برای قضاوت به داخل زمین می فرستد.

در راستای ماده ۴۴ اساسنامه فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران  و به همت کمیته حقوقی و تدوین مقررات، آیین نامه کمیته داوران  مشتمل بر ۱۱ فصل، ۳۳ ماده و ۷ تبصره تدوین و به تصویب هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال رسید. از طرفی دیگر رئیس دپارتمان داوری که خود از داوران بزرگ و صاحب نام کشور در دهه های گذشته بوده و به شخصی قانونمند زبانزد خاص و عام می باشد، بارها در صحبتهای خویش اعلام نموده که ما تابع قانون و مقررات بوده و از آن به هیچ عنوان تخطی نمی کنیم. حال برای روشن شدن اذهان عمومی به موارد ذیل اشاره می نماییم:

اولین و مهمترین تعریف به ماده ۱ بند ۲ اشاره می نماید : کمیته داوران گروهی از افراد که برای تشکیلات داوری و در تمامی موارد مربوط به داوری و داوران تصمیم گیری می کنند.

و اما مهمترین و حساس ترین بخش آیین نامه به  یکی از مهمتری وظایف و اختیارات کمیته داوران در ماده ۵ بند ۴ آن اختصاص دارد :

تعیین و انتصاب داور برای مسابقاتی که توسط فدراسیون سازماندهی گردیده و یا خواهد شد.

این بند از اساسنامه مشخصا چیدمان داوری در تمامی مقاطع اعم از لیگ برتر، لیگ دسته اول و … و حتی بازیهای دوستانه را وظیفه بلا منازع کمیته داوران می داند و هرگونه مخالفت و موضع گیری علیه آن بی حرمتی به قانون، قانون گریزی و بی احترامی به تشکیلات فوتبال کشور و در مراحل بالاتر فدراسیون جهانی فوتبال می باشد و از کلیه افراد انتظار میرود قانون را سرلوحه کار خویش قرار داده و برای اعتلای داوری کشور کوشش نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.