نصیرزاده: باید به نظرات محسن قهرمانی احترام گذاشت

هوشنگ نصیرزاده کارشناس داوری

 

هوشنگ نصیرزاده ، کارشناس داوری بعد از سال ها قضاوت عملکرد داوران لیگ ایران ، در یادداشتی به تکنیک کارشناسی داوری می پردازد . در این یادداشت او از کلمه غش کردن به سمت دار استفاده کرده که البته شاید قبلا در دستورکار او نبود اما در دربی نمود عینی داشت .
به گزارش سایت داوران و به نقل از گل، نصیرزاده عقیده دارد در صحنه هایی مثل این که محل اختلاف شدید کارشناسان است ، همان بهتر که به تصمیم داور احترام بگذاریم.
یادداشت را بخوانید :

یک) برخی بازیکنان فوتبال ما هنوز در دهه ۶۰ و حتی قبل از آن سیر می‌کنند. این‌ها انگار هنوز نمی‌دانند دنیا وارد هزاره سوم شده و بیش از ۱۲ سال هم از این هزاره گذشته است. متاسفانه برخی از دوستان فوتبالیست به جای مدرن و حرفه‌ای کردن افکار خود هنوز عقایدشان را با سکوها هماهنگ می‌کنند و نمی خواهند بپذیرند دنیای فوتبال عوض شده و نگاه سنتی گذشته دیگر در هیچ کجای فوتبال دنیا وجود ندارد. نمی‌دانم چرا بازیکنی که ۱۰ برابر دیه یک فرد از باشگاه‌اش در قالب یک قرارداد حرفه‌ای پول گرفته تصمیمی برای حرفه‌ای شدن ندارد. بحث من بر می‌گردد به دربی هفتاد و ششم. دیداری که با گذشت ۵ روز از آن هنوز ترکش‌هایش به این و آن می‌خورد و انگار قرار نیست بی‌خیال آن شوند. خیلی جالب است بعد از دربی برخی بازیکنان استقلال مرا پرسپولیسی خطاب کرده و برخی بازیکنان پرسپولیس هم مدعی شده‌اند که من استقلالی‌ام. به نظرم این‌گونه رفتارها در افغانستان که هیچ، در دورافتاده‌ترین جزایر دنیا هم منسوخ شده و اتفاق نمی‌افتد…

دو) موضوع کارشناسی داوری بازی دربی همیشه برای خود قصه‌ای‌است. قصه‌ای که از یک هفته قبل از این بازی برای انتخاب داور آن شروع و معمولا چند روز پس از آن هم ادامه خواهد داشت. غافل از اینکه طبق فرموده آقای انیشتین که معتقد است تمام انرژی‌های دنیا توان یک ثانیه عقب راندن زمان را ندارند، تمام کارشناسان دنیا هم توان تغییر یک تصمیم داور را ندارند. به نظرم کالبد شکافی‌های بیش از حد اتفاقات دربی سودی ندارد و بهتر است به جای این، افکارمان را کمی حرفه‌ای کنیم. به نظرتان بازی که تمام شده و گذشته کارشناسی آن چه نفعی دارد؟ چرا برای صحنه‌هایی که رخ داده و قابلیت بازگشت ندارد به جان هم افتاده‌ایم.

سه) آداب کارشناسی در تمام دنیا غش کردن به سمت داور است. این آداب می‌گویند در صحنه‌هایی که اختلاف نظر بین کارشناسان زیاد شده و ابهام زیادی در خصوص یک صحنه بیش از حد می‌شود باید به نظر داور و رای او احترام گذاشت. به نظرم در دربی هفتاد و ششم طبق همین قاعده باید به نظرات محسن قهرمانی احترام گذاشت و مبنا را صحت تصمیمات این داور در نظر گرفت.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.