محمود رفیعی: شاید دیگر قضاوت نکنم

محمود رفیعی داور فوتبال

محمود رفیعی داور دیدار جنجالی پرسپولیس و داماش گفت که برای کناره‌گیری از جامعه داوری به جمع بندی رسیده است.

به گزارش سایت داوران ایران، داور دیدار پرسپولیس و داماش که به دلیل توهین‌های تماشاگران منتسب به پرسپولیس نیمه تمام ماند، درباره اتفاقاتی که در دیدار یکشنبه شب دو تیم رخ داد، گفت: به هر صورت این اولین باری نبود که برای پرسپولیس قضاوت می‌کردم. برای من و سایر داوران بین هیچ تیمی تفاوتی وجود ندارد. یک روز قضاوت پرسپولیس را بر عهده داریم و یک روز قضاوت بازی تراکتورسازی را، اما در دیدار شب گذشته فحاشی‌های بسیاری صورت گرفت و من تعجبم از تلویزیون است که چطور ۲۰ دقیقه این فحاشی‌ها و توهین‌ها را به صورت زنده پخش کرد.

رفیعی افزود: از پس از بازی تا الان که در مدرسه هستم، مدام همه می پرسند که چطور تلویزیون اجازه پخش این توهین ها را داد؟ من به تماشاگران و رفتارشان کاری ندارم. اما چطور می‌شود که این توهین‌ها به صورت زنده و با صدای بلند پخش می‌شود.

وی با بیان این که رفته رفته به این نتیجه‌ رسیدم که دیگر دلیلی برای قضاوتم وجود ندارد، گفت: با چه انگیزه‌ای و برای چه کسی باید قضاوت کنم. مگر قرار است پرسپولیس و استقلال و یا هر تیمی دیگر در خانه‌اش پیروز شود؟ مگر وقتی در بازی بارسلونا و رئال مادرید داور به اشتباه پنالتی را اعلام کرد اتفاقی برای آن داور افتاد؟ من مرتبه نخستی که بازی را متوقف کردم، به خاطر علی کریمی که واقعا باید از او تشکر کنم، بازی را ادامه دادم. او نماینده و کاپیتان پرسپولیس بود و من به خاطر عذرخواهی‌هایش باید بازی را ادامه می دادم. اما وقتی دوباره بازی شروع شد، فحاشی‌ها هم آغاز شد. اصلا شاید با این اتفاقاتی که افتاد قضاوت در هیچ رده‌ای را نپذیرم.

وی درباره عملکردش در بازی گفت: هنوز فیلم بازی را ندیده‌ام، اما من هر آنچه که اتفاق افتاد را دیدم و قضاوت کردم.

رفیعی درباره واکنش‌ها به تصمیمش گفت: من با هیچ کارشناس داوری مشکلی ندارم، اما این را می گویم که آقایانی که طبابت می‌کنند، بهتر است به طبابتشان بپردازند و راجع به داوری اظهارنظری نکنند. اگر آن‌ها در مطبشان کارشان را بهتر انجام دهند، مردم از آن‌ها راضی‌ترند. من بدهکار کسی نیستم و طبق قانون اختیار بازی دست خودم بود که بازی را قطع کنم و یا ادامه دهم. اکنون این کمیته‌ انضباطی و حسن زاده است که هر تصمیمی بگیرد، محترم است. من وظیفه داشتم گزارش بازی را بدهم و این کار را هم انجام دادم.

رفیعی درباره تصمیم مظفری زاده و ترکی برای تحریم بازی‌های لیگ به خاطر آنچه تسامح و تساهل فدراسیون فوتبال در قبال رفتار‌ها علیه داوری خواندند و ادامه این رفتارها به ایسنا گفت: در بازی پرسپولیس و تراکتورسازی سیاوش اکبرپور بدترین توهین ها را به من کرد، من به او ایرادی نمی‌بینم، چرا که او بازیکن است و زیر فشار. اما پس از لب خوانی که صورت گرفت من این مساله را به فدراسیون فوتبال گزارش کردم، اما متاسفانه فدراسیون فوتبال تنها این بازیکن را یک جلسه محروم کرد و سوال من این است که اگر چنین رفتاری با خود آن‌ها صورت می‌گرفت، چنین تصمیمی می‌گرفتند؟ پس از این اتفاق نزد عسگری رفتم و گفتم که دیگر نمی خواهم قضاوت کنم، اما او از من خواست که در تصمیمم تجدید نظر کنم و من به احترام او نظرم را عوض کردم.

رفیعی در پاسخ به این سوال که اکنون در تصمیم‌تان چقدر جدی هستید؟ گفت: برای چه باید قضاوت کنم؟ چه انگیزه‌ای برایم باقی مانده است؟ من مشکلم این است که چرا ما قانونمند نیستیم؟ مانند آن نامه ای که ترکی و مظفری زاده نوشتند را من هم نوشتم و تعدادی از داوران آن را امضا کردند، ما اعلام کردیم که اگر قرار باشد همین رفتارها ادامه پیدا کند، دلیلی برای ادامه کارمان وجود ندارد. من اکنون ۴۵ سالم است و به خاطر این که داور بین‌المللی هستم می توانم سه سال دیگر قضاوت کنم، اما با این رفتارها دلم به قضاوت نمی‌رود. بهتر است که صبح تا عصر در همین مدرسه‌ای که هستم با دانش‌آموزان کار کنم.

وی در پایان گفت: بار دیگر می‌‌خواهم از علی کریمی تشکر کنم. بعضی‌ها درباره صحبت‌هایی که کریمی با من کرده، مسایلی را مطرح کرده‌اند، اما تنها چیزی که کریمی گفت این بود که اولا عذرخواهی کرد، ثانیا به من گفت اگر هر تصمیمی که شما بگیرید، ما می‌پذیریم، اما این تصمیم با نظر خودتان باشد و از بیرون کسی به شما نظری را تحمیل نکند که من هم به او اطمینان دادم که توقف بازی تصمیم خودم است و او هم پذیرفت.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.