رضا سخندان: مسائل پشت پرده بیشترین ضربه را به داوری ایران می‌زند

رضا سخندان گفت: کاندیداتوری یک تیم داوری ایرانی برای حضور در جام جهانی موفقیت بزرگی است.

به گزارش سایت داوران ایران، کمک داور بین‌المللی خراسان و کاندیدای قضاوت در جام جهانی برزیل، تصریح کرد: در خصوص انتخاب خودم مطمئن بودم ولی توقع انتخاب یک تیم داوری از ایران را نداشتم.

وی ادامه داد: با حضور حسین عسگری به عنوان نماینده ایران در کمیته داوران آسیا و پیگیری‌های وی توانستیم بعد از مدت‌ها برای اولین بار به صورت تیمی انتخاب شویم و تقریبا حق ایران ادا شود.

وی همچنین تاکید کرد: داوران ایرانی یک سر و گردن از داوران کشورهای دیگر بالاتر هستند و باید گفت جزو سه کشور اول هستیم ولی موضوعی که بیشترین ضربه را به داوری ایران می‌زند مسائل پشت پرده است.

سخندان خاطرنشان کرد: متاسفانه کشورهای عربی مانند بحرین برغم اینکه از سطح داوری ایران بسیار پایین‌تر هستند، به دلیل حمایت زیاد و داشتن نماینده در AFC طی سال‌های اخیر برای قضاوت در مسابقات جهانی انتخاب می‌شوند و ایران در این مسابقات جایگاه بسیار کمی داشت اما طی دو سال اخیر به دلیل حضور نماینده ایران، وضعیت بهتری پیدا کرده‌ایم.

وی با بیان اینکه ما نیاز به حمایت بیشتری از سوی فدراسیون و کمیته داوران داریم، عنوان کرد: با پتانسیل و نیروهای خوبی که ایران در امر قضاوت فوتبال دارد، حتی جا داشت که دو تیم از ایران برای حضور در جام جهانی برزیل کاندیدا شود ولی به دلیل تعداد زیاد کشورها در منطقه و حالت سهمیه داشتن، این اتفاق نیفتاد.

کمک داور بین‌المللی فوتبال ایران در خصوص کلاس‌های آمادگی فیفا برای حضور در جام جهانی گفت: در کلاس‌هایی که اخیرا برگزار شد به سه فاکتور زبان انگلیسی قوی، دانش داوری و آمادگی جسمانی بالا به عنوان اصلی‌ترین فاکتورها اشاره داشتند.

وی افزود: همچنین از این پس مسابقات باشگاه‌های آسیا، مقدماتی جام جهانی، المپیک و تورنمنت‌های دیگر را در پیش خواهیم داشت تا آمادگی لازم را برای حضور در جام جهانی کسب کنیم.

سخندان در خصوص فغانی و کامرانی‌فر به عنوان داور و کمک‌داور دیگری که در تیم همراه او خواهند بود، اظهار داشت: خوشبختانه از لحاظ سنی، اخلاقی و تفکر به هم نزدیک هستیم به همین دلیل امیدوارم با تلاش بیشتر بتوانیم یک تیم کامل در جام جهانی به عنوان نماینده کشور ایران باشیم.

وی در خصوص تجربه‌های بین‌المللی خود تصریح کرد: پیش از این کاندیدای حضور در جام جهانی ۲۰۱۰ نیز بودم اما به دلیل مشکلاتی که به وجود آمده و حضور در جام ملت‌های آسیا و جابه‌جایی لیست‌ها، نتوانستم در آن شرکت کنم.

وی با بیان اینکه مطمئن بودم کاندیدای قضاوت در جام جهانی می‌شوم، اظهار داشت: پس از سه قضاوت موفق در جام ملت‌های آسیا و حضور در کنار خلیل الغمدی، به مسابقات جوانان جهان در مکزیک دعوت شدم که در آنجا نیز توانستم به موفقیت‌ها و تجربه‌های خوبی دست پیدا کنم و بعد از جام جهانی ۲۰۱۰، AFC برنامه‌ریزی خود را جهت آمادگی داوران آغاز کرد.

سخندان داشتن شخصیت داوری، آمادگی جسمانی و روانشناسی در داوری را از مهمترین فاکتورهای موفقیت دانست و افزود: در کنار این فاکتورهای اصلی، عوامل دیگری نیز هستند که همگی در کنار هم موفق بودن یک داور را باعث می‌شوند.

کمک داور بین‌المللی خراسان با بیان اینکه قضاوت در جام جهانی کار سختی است، افزود: در کنار تلاش بیشتر، نیازمند دعای ایرانیان برای موفقیت در این عرصه جهانی هستیم.

1 thought on “رضا سخندان: مسائل پشت پرده بیشترین ضربه را به داوری ایران می‌زند

  1. اگر سعید مظفری زاده هم بعنوان داور ذخیره اسیا زیر نظر باشه و یا جایگزین داور بحرینی بشه خوبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.