عسگری: عملکرد فغانی در دیدار ۸۰ هزار نفری تراکتور- فجر قابل تحسین بود

حسین عسگری رئیس دپارتمان داوری در گفت و گو با سایت رسمی فدراسیون فوتبال، درباره عملکرد داوران در دیدارهای انجام شده لیگ برتر به نکاتی اشاره کرد.

به گزارش سایت داوران ایران، رئیس دپارتمان داوری درباره قضاوت های داوران در سه بازی گذشته گفت: دیدار تراکتور و فجر با اینکه در حضور بیش از ۸۰ هزارنفر برگزار شد و حساس هم بود بسیار خوب از سوی فغانی مدیریت شد و وی بر اساس گزارش ناظر داوری خوب قضاوت کرد.به هر جهت فغانی نامزد قضاوت در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل است و این اتفاق به او کاریزمای خاصی می دهد. در دیدار فولاد و سایپا هم مشکلی دیده نشد اما در دیدار راه آهن و مس کرمان محسن قهرمانی سه بازیکن را اخراج کرد.البته ما هنوز فیلم بازی را ندیده ایم و این مشکل را داریم زمانی که تیم های راه آهن، نفت و سایپا بازی دارند و میزبان هستند به دلیل اینکه پخش مستقیم ندارند، به دست کمیته داوران فیلمی نمی رسد و گزارش ناظران برای ما ملاک قضاوت می شود.

عسگری ادامه داد: سه اخراج در بازی راه آهن و مس کرمان اتفاق افتاد که دو اخراج به دلیل فحاشی دو بازیکن به هم بود که تصمیم داور کاملا درست بود.اما یکی از بازیکنان مس کرمان که یک کارت زرد هم داشت از سوی داور با کارت قرمز مستقیم روبرو شد.بازیکن در آن لحظه جملاتی را گفته که خود داور از نزدیک می داند و به همین دلیل به صورت مستقیم آن را اخراج کرده است.

رئیس دپارتمان داوری در مورد کارت های قرمز مستقیم گفت: دوست دارم به چند نکته آموزشی اشاره کنم. درباره کارت قرمز مستقیم باید بگویم که اگر بازیکنی خطای شدید یا برخورد شدید داشت و یا اینکه توهین و فحاشی کرد کارت قرمز مستقیم دریافت خواهد کرد.این کارت می تواند در صورتی هم به بازیکن خاطی داده شود که وی در آن بازی، هنوز هیچ کارتی را دریافت نکرده باشد.اگر بازیکن مورد نظر یک کارت زرد گرفته باشد و بعد تخلف خطا یا برخورد شدید و یا توهین و فحاشی را انجام دهد، می تواند بدون گرفتن کارت زرد دوم هم از بازی اخراج شود. اگر بازیکن دو کارته باشد یعنی در بازیهای گذشته اش دو کارت زرد گرفته باشد و این اتفاق برایش بیفتد هم به خاطر کارت قرمزش یک جلسه و هم به خاطر سه کارته شدن یک جلسه دیگر محروم می شود تا در مجموع دو جلسه محروم باشد.البته گزارش داور بازی در جریمه کمیته انضباطی تاثیر گذار خواهد بود.

عسگری در پایان گفت: در همه جای دنیا کمیته های انضباطی به علاوه بر محرومیت های بازیکنان ناشی از گرفتن کارت، با بازبینی فیلم بازیها خطای شدید را با یک جلسه محرومیت و برخورد شدید را با دو جلسه محرومیت مواجه می کنند تا دیگر تکرار نشود و بازیکنان مصدوم نشوند.این کار در جهت گسترش فوتبال جوانمردانه انجام می شود و ای کاش که در فوتبال ما هم این مدل پیاده شود.در یکی از جام های جهانی بازیکن تیم ملی برزیل به خاطر اینکه با آرنج به چانه یک بازیکن آمریکایی کوبید از سوی کمیته انضباطی فیفا ۸ جلسه از انجام بازی رسمی در تیم ملی برزیل مصدوم شد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.