غیاثی: صحبت های رفعتی در مورد دلالی در داوری را قبول ندارم

رضا غیاثی در مورد اظهارات داوود رفعتی مبنی بر اینکه برخی دلال‌ها داوران را می‌خرند، اظهار داشت: صحبت‌های رفعتی را بیشتر احساسی می‌دانم که ناشی از اختلاف نظر با مسعود عنایت است. رفعتی می‌گوید علی‌رغم شایستگی که داشته عنایت در حقش ظلم کرده است.

رئیس سابق کمیته داوران فدراسیون فوتبال گفت: رفعتی حودش به من گفت که اگر سال‌ها به عنوان نفر چهارم فهرست کمک‌داوران بین‌المللی حضور داشته، پس حتما این لیاقت را دارا بوده و حالا که نفر سوم لیست به خاطر سنش کنار رفته باید او جانشین این فرد می‌شده نه آنکه نفر نهم لیست کمک‌داوران بین‌المللی به جای او وارد این فهرست شود.

غیاثی تاکید کرد:‌ از درون فدراسیون خبری ندارم و این مطالب را رفعتی به من گفت. خودش گفت بعد از رفتن شما از کمیته داوران باز هم عنایت من را به عنوان نفر چهارم این فهرست قبول داشت. رفعتی سال‌ها با عنایت دوست بوده اما این اختلاف نظرها را به گوش علی‌آبادی و کفاشیان رسانده و کفاشیان نیز در ذیل نامه نوشته در کمال متانت و ادب و انصاف به این مسئله رسیدگی شود. ظاهرا کفاشیان هم می‌داند که عنایت آدم بد‌دهن و بی‌ادبی است. اما این موضوع با وجود دستور کفاشیان حل نشد و رفعتی به سایر اعضای کمیته داوران از جمله بهروان، نظری و خوشخوان مراجعه کرد و حتی به مسئولان مربوطه سازمان تربیت بدنی نیز آنرا اطلاع داد.

غیاثی با اشاره به دوران ریاستش بر کمیته داوران عنوان کرد: در زمان ما کسی جرأت نمی‌‌کرد با داوران تماس بگیرد و اگر چنین تماسی برقرار می‌شد بر اساس سیاست‌های کاری تعیین شده، آن داور را کنار می‌گذاشتند. نمونه‌اش در مرحله پلی‌آف که بین دو تیم پیکان و پگاه برگزار شد و فردی با فریدون اصفهانیان تماس گرفت و گفت: می‌خواهد یکی از دو باشگاه را بخرد که در صورت سقوط به دسته اول می‌تواند آنرا ارزان‌تر بخرد. بعد از اینکه اصفهانیان این موضوع را به من گفت، مسعود مرادی را بجای او در این دیدار به عنوان داور انتخاب کردیم.

وی در ادامه به خبرنگار فارس گفت: حرف‌های رفعتی در مورد دلالی در داوری را قبول ندارم و همان حرف دکتر سیار را تکرار می‌کنم که جامعه داوری فوتبال ما پاک است و یک سبد سیب سرخ هستند که فقط یکی دو سیب گندیده در آن وجود دارد که همه آن‌ها را می‌شناسند. اگر چه انتقادهایی به عملکرد مسعود عنایت دارم و می‌گویم او سرکارش نیست و دائما در مسافرت است یا سوء مدیریت داشته اما به پاک‌دستی‌اش اعتقاد دارم. عنایت بی‌ادب است و به بزرگتر از خود احترام نمی‌‌گذارد اما معتقدم او پاک است.

رئیس سابق کمیته داوران فدراسیون فوتبال یادآور شد: اگر اهالی فوتبال از باشگاه‌ها تا رسانه‌ها و کارشناسان می‌گویند وضعیت داوری مطلوب نیست و راه را غلط می‌رود این معنایش کم کاری عنایت نیست. او تمام تلاش خود را انجام می‌دهد اما مقصر کسانی هستند که همچنان او را سر کار نگه داشتند.

غیاثی در مورد اظهارنظرهای فردی بنام محمدرضا فهیمی گفت:‌ من هم او را می‌شناسم و از علاقمندان به داوری است و در اعیاد و مراسم مختلف به من پیامک می‌دهد اما نمی‌دانم بر اساس چه حسی شاید بگویم فضولی و یا خودبزرگ‌بینی زیاد، حرف‌هایی در مورد داوری می‌زند که خود من هم آنها را باور نمی‌کنم. اینکه او می‌تواند به واسطه دوستی با عنایت در چینش داوران نقش داشته باشد، من این حرف را باور نمی‌کنم. شاید رفعتی آنها را باور کند. زمان من هم برخی مدعی بودند بخاطر دوستی با من می‌توانند ترکیب داوران را تغییر دهند که این ادعا نیز درست نبود.

غیاثی در مورد جعل مدرک مهندسی توسط رفعتی که فهیمی مدعی آن است گفت: بر اساس اساسنامه داوری برای داور بین‌المللی شدن مدرک دیپلم کافی است که رفعتی این مدرک را به ما ارائه کرد. اکنون نیز خیلی از داوران دیپلمه هستند اما اینکه بعد چه اتفاقی افتاده و یا لیسانس جعل شده یا نه، من از آن بی‌اطلاعم و خود آن شخص و مراجع ذیصلاح می‌توانند در موردش تصمیم‌گیری کنند. رفعتی بر اساس اظهاراتی که داشته چون عضو فدراسیون است باید در کمیته انضباطی مدارکش را ارائه کند و حتما هم مدرکی در این مورد دارد اما فهیمی باید در دادگاه ادعایش را ثابت کند. اگر از وقوع جرمی مطلع باشد و آن را به دادگاه اطلاع ندهد خودش هم مجرم است اما برای داور بین‌المللی شدن نیازی به مدرک لیسانس نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.