حسین عسگری: ورود تکنولوژی به داوری هزینه بر است

حسین عسگری با بیان این که فیفا از این پس در انتخاب داوران الیت یا برگزیده سخت‌گیرانه‌تر عمل می‌کند، اظهار کرد: فدراسیون جهانی کشورهای عضو را ملزم کرده است که در بخش پشتوانه سازی داوری سرمایه‌گذاری کنند.

نایب رییس کمیته داوران فدراسیون فوتبال ادامه داد: هم‌اکنون بسیاری از کشورهای صاحب فوتبال دارای مدارس و آکادمی‌های داوری هستند ولی در ایران و خیلی دیگر از کشورها داوران با هزینه شخصی و بر اساس علاقه خود به سمت داوری می‌روند و پرورش آن‌ها سازمان منظم و درستی ندارد.

عسگری افزود: از این پس فدراسیون‌های کشورهای عضو فیفا موظف هستند با تاسیس مدارس داوری به صورت نظام‌مند داوران را پرورش دهند تا نیازهای داوری فوتبالی خود را تامین کنند.

عضو کمیته داوران کنفدراسیون فوتبال آسیا همچنین از درخواست فیفا برای ارائه پیشنهاد از سوی فدراسیون‌های عضو در مورد قانونی شدن تکنولوژی چشم الکترونیکی تعیین گل خبر داد و تصریح کرد: اگر این مسئله قانونی شود باید شروطی برای آن در نظر گرفت وگرنه بسیار هزینه‌بر خواهد بود.

وی ادامه داد: قرار بر این شد که از سوی AFC پیشنهادی به فیفا ارائه کنیم که بر اساس آن استفاده از تکنولوژی چشم الکترونیکی تعیین گل، تنها در مسابقه‌های خاصی مانند جام جهانی قانونی شود چرا که در صورت قانونی شدن این تکنولوژی همه ورزشگاه‌های دنیا ملزم به نصب آن می‌شوند ولی این کار در همه ورزشگاه‌های ایران و بسیاری از کشورهای آسیایی بسیار هزینه‌بر است.

عسگری در پایان با بیان اینکه احتمالا فیفا تا اواخر امسال فهرست اولیه داوران قضاوت کننده در جام جهانی را اعلام می‌کند، افزود: وظیفه ما این است داوران را به علم روز مجهز کنیم ولی دیگر آن‌ها باید خودشان را در قضاوت‌های بین‌المللی‌شان نشان دهند و نظر مسئولان کمیته داوران فیفا را به خود جلب کنند، در آن صورت ما نیز از ایشان حمایت می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.