خداحافظی “تام هنینگ اوربو” داور نروژی از دنیای داوری

داور جنجالی نروژی به دلیل قرار نگرفتن در لیست نهایی داوران جام جهانی ۲۰۱۰ از دنیای داوری خداحافظی کرد.اوربوی نروژی که سابقه قضاوت در چند دیدار جنجالی را در کارنامه دارد با اعلام این که دیگر انگیزه‌ای برایش باقی نمانده است از دنیای فوتبال کناره‌گیری کرد. اوربو به دلیل محدودیت سنی نمی‌تواند در یورو ۲۰۱۲ قضاوت کند.

داور ۴۳ ساله نروژی در گفت‌وگو با رویترز با اشاره به وضعیت کنونی‌اش گفت: با توجه به این‌که کمتر از ۲ سال دیگر به سن بازنشستگی‌ام باقی مانده است هیچ انگیزه برای ادامه کار ندارم.

این‌گونه به نظر می‌رسد که قضاوت بحث برانگیز این داور نروژی در دیدار برگشت لیگ قهرمانان اروپا در فصل ۰۹-۲۰۰۸ از دلایل اصلی فیفا برای حذف این داور با تجربه بوده است.

اوربوی نروژی در چندین صحنه از اعلام پنالتی به نفع تیم چلسی خودداری کرد تا بارسلونا در نهایت با گل اینیستا در وقت تلف شده راهی دیدار پایانی در پاریس شود.

داور کهنه کار نروژی پیش از این اعلام کرده بود: همه بازی بارسلونا- چلسی را در خاطر دارند. اما من آن بازی را به دست فراموشی سپرده‌ام و می‌خواهم قضاوت خوبی در جام جهانی آفریقای جنوبی داشته باشم.

رونه ردرسن، رییس کمیته داوران نروژ به رویترز گفت: اوربو و دستیارانش امید زیادی برای حضور در جام جهانی داشتند اما نتوانستند رضایت فیفا را جلب کنند.

ردرسن در ادامه افزود: اوربو از سال ۲۰۰۱ تاکنون ۲۳ مسابقه را در چارچوب لیگ قهرمانان اروپا قضاوت کرده و در یورو ۲۰۰۸ هم حضور داشته است.

بعد از حذف چلسی توسط بارسلونا در فصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا، رسانه‌های انگلیسی با انتقاد شدید از عملکرد اوربو ، فشار زیادی به یوفا وارد کردند.

ردرسن درباره عملکرد اوربو گفت: او ۱۶ سال در لیست داوران بین‌المللی فیفا قرار داشت و غیر از دو دیدار چلسی-بارسلونا و بایرن مونیخ -فیورنتینا در بیشتر بازی‌ها خوب سوت زد.

رییس کمیته داوران نروژ در پاسخ به خبرنگار رویترز مبنی بر اظهارنظر رسانه‌های انگلیسی گفت: این اولین باری نبود که چلسی به داوری اعتراض داشت، من نمی‌دانم آنها با شنیدن این خبر چه واکنشی نشان خواهند داد. اما اگر این مساله را پیروزی تلقی کنند واقعا برایشان متاسفم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.