مكث كردن در زدن ضربات پنالتي ممنوع شد


فيفا اعلام کرد: بازيکنان هنگام زدن ضربه پنالتي حق ندارند مکث کنند و در صورت انجام اين کار با کارت زرد داور روبرو خواهند شد.

فيفا با غير ورزشي دانستن اين حرکت تاکيد کرد، در صورتي که بازيکني با مکث به توپ ضربه بزند و توپ وارد دروازه شود، ضربه پنالتي تکرار و بازيکن خاطي کارت زرد دريافت خواهد کرد.

جروم والکه دبير کل فيفا بعد از نشست با سپ پلاتر اعلام کرد اين قانون فصل آينده در تمام ليگ‌ها اجرا خواهد شد.

والکه در ادامه افزود: در چند سال اخير بازيکنان زيادي به اين شيوه پنالتي مي‌زدند. اين حرکت يک رفتار غير ورزشي است زيرا باعث فريب دروازه‌بان مي‌شود.

در توضيح اين قانون آمده است: بازيکن در هنگام حرکت به سمت توپ مي‌تواند مکث کند تا دروازه‌بان جهت ضربه را تشخيص ندهد. اما بعد از حرکت به سمت دروازه نمي‌تواند قبل از زدن توپ مکث کند.

داور چهارم که وظيفه نظارت بر تعويض‌ها را برعهده دارد بايد در اين مورد به داور بازي گزارش دهد.

جروم والکه با اعلام اين خبر گفت: به اين ترتيب نقش داور چهارم در زمين پررنگ‌تر خواهد شد. اما از اختيارات داور بازي به هيچ وجه کم نمي‌شود.

IFAB از ادامه طرح آزمايشي استفاده از 4 کمک داور در رقابت‌هاي اروپايي خبر داد، براساس اين يوفا مي‌تواند دو سال ديگر اين طرح را به صورت آزمايشي انجام دهد.

سپ بلاتر در اين جلسه همچنان با استفاده از تجهيزات الکترونيکي مانند قرار گرفتن دوربين روي خط دروازه يا بازبيني فيلم بازي مخالفت کرد.

رقابت‌هاي ليگ اروپا در فصل جاري با حضور دو داور در پشت دروازه‌ها برگزار شد.

طبق گزارش يوفا به IFAB استفاده از دو داور در پشت دروازه مثبت ارزيابي شده است.

يوفا در گزارش به فيفا اعلام کرده بود: با وجود اينکه در برخي بازي‌ها مشکلاتي به وجود آمد اما از اشتباهات داوري، مخصوصا در تصميمات مربوط به صحنه‌هاي مشکوک در محوطه جريمه تا حد زيادي کاسته شده است.

والکه در گفتگو با خبرنگاران گفت: اتحاديه فوتبال انگليس و يا هر کشوري که بخواهد از 4 داور استفاده کند بايد در تمام بازي‌ها اين طرح را آزمايش کند و استفاده از 4 داور در تعداد معدودي از بازي‌هاي خاص ممنوع است. کشورهايي که تمايل دارند از 4 داور استفاده کنند بايد تا پايان ماه جولاي تصميم خود را به IFAB اعلام کنند.


لینک کوتاه: davaran.ir/?p=123
پیام در مهر 1389 گفته:

واقعاً اگر مکث حذف بشه عالیه، چون عادلانه نیست. خیلی ها ضربه رو نمی زنند، اما دروازه بان حرکت میکنه و جای برگست نداره، اینکار شاید شانس 50-50 رو حذف کنه و 70-30 به سود زننده ضربه تغییر بده.

ج در بهمن 1391 گفته:

حالا اگر توپ وارد دروازه نشد چی/؟

پیام در اسفند 1391 گفته:

در هر صورت تکرار میشه… چه گل بشه چه نشه

علی زارع در خرداد 1392 گفته:

خوب است

نام شما:
ایمیل:
سایت: