ويژگي هاي داوران برتر در فوتبال نوين


خصوصيات بهترين داوران: داوران بايد ياد بگيرند،تمرين كنند، از تجربيات استفاده نمايند و به كار ببرند اگر مي خواهند موفق باشند.آيا مي دانيد اگر هزاران صفحه كتاب بخوانيد با يك تجربه برابري نخواهد كرد پس با احترام به بزرگان داوري كشور سعي كنيد با احساس نياز هر چه بيشتر از تجربيات اين بزرگان استفاده نماييد.
داوران عزيز انتقاد پذير باشيد و حرفهاي بزرگان را با علاقمندي گوش كنيد و بكار ببريد.
زمان مي گذرد و داوري ها مي آيند ، اما بايد زيرك و هوشيار باشيد كه از قافله(علم روز) عقب نمانيد در تمامي كلاسهاي داوري شركت كنيد،چرا كه در هر كلاس تجربياتي را خواهيد آموخت.
اگر مي خواهيد داور موفقي باشيد و قله را فتح كنيد بايد خالصانه و صادقانه وقت بگذاريد،هر روز مطالعه كنيد،و به آناليز بازيهاي داخلي و اروپايي بپردازيد.
براي رسيدن به هدفهاي بزرگ بايد سختي ها را پشت سر بگذاريد و صبور باشيد،از خيلي از كارهاي روزانه خود چشم پوشي كنيد يا به عبارتي اوقات شخصي خود را فدا كنيد.
از ناظران و پيشكسوتان داوري بخواهيد شما را راهنمايي كنند و نقاط ضعف و قوتتان را به شما گوشزد نمايند .
در ادامه به خصوصيات داوران برتر اشاره نموده و به توضيح هر يك خواهيم پرداخت اميد است حق مطلب ادا گردد.

1-شخصيت(Personality):
بهترين داوران دنيا داراي بهترين شخصيت مي باشند،آنها رفتارشان را در زمين بازي ،وقت تمرين و در اجتماع تنظيم مي كنند،خوب و تميز لباس مي پوشند، اصلاح سر و صورت آنها بسيار عالي است و سعي مي كنند نسبت به ديگران با احترام رفتار نمايند. مردم تمامي داوران را تحت نظر دارند،  بعضي ها منتظرند كوچكترين ضعفي از داوران بگيرندو آنها را از جايگاهشان پايين آورند، آنان حتي به كفش ها و نوع عملكرد شما نگاه كرده و معاشرت شما را با اقشار مختلف تحت نظر مي گيرند(زير ذره بين).
پس سعي كنيد شخصيت خود را به نحو احسن شكل داده و استاندارد عمل كنيد، نه اينكه با برتري خود نسبت به ديگران فخر بفروشيد  البته اگر مي خواهيد جزو بهترين داوران باشيد.

2-شجاعت(Courage):
شجاعت از خصوصيات بارز بزرگترين و بهترين داوران …

به ادامه مطلب مراجعه نمایید

خصوصيات بهترين داوران:
داوران بايد ياد بگيرند،تمرين كنند، از تجربيات استفاده نمايند و به كار ببرند اگر مي خواهند موفق باشند.آيا مي دانيد اگر هزاران صفحه كتاب بخوانيد با يك تجربه برابري نخواهد كرد پس با احترام به بزرگان داوري كشور سعي كنيد با احساس نياز هر چه بيشتر از تجربيات اين بزرگان استفاده نماييد.
داوران عزيز انتقاد پذير باشيد و حرفهاي بزرگان را با علاقمندي گوش كنيد و بكار ببريد.
زمان مي گذرد و داوري ها مي آيند ، اما بايد زيرك و هوشيار باشيد كه از قافله(علم روز) عقب نمانيد در تمامي كلاسهاي داوري شركت كنيد،چرا كه در هر كلاس تجربياتي را خواهيد آموخت.
اگر مي خواهيد داور موفقي باشيد و قله را فتح كنيد بايد خالصانه و صادقانه وقت بگذاريد،هر روز مطالعه كنيد،و به آناليز بازيهاي داخلي و اروپايي بپردازيد.
براي رسيدن به هدفهاي بزرگ بايد سختي ها را پشت سر بگذاريد و صبور باشيد،از خيلي از كارهاي روزانه خود چشم پوشي كنيد يا به عبارتي اوقات شخصي خود را فدا كنيد.
از ناظران و پيشكسوتان داوري بخواهيد شما را راهنمايي كنند و نقاط ضعف و قوتتان را به شما گوشزد نمايند .
در ادامه به خصوصيات داوران برتر اشاره نموده و به توضيح هر يك خواهيم پرداخت اميد است حق مطلب ادا گردد.

1-شخصيت(Personality):
بهترين داوران دنيا داراي بهترين شخصيت مي باشند،آنها رفتارشان را در زمين بازي ،وقت تمرين و در اجتماع تنظيم مي كنند،خوب و تميز لباس مي پوشند، اصلاح سر و صورت آنها بسيار عالي است و سعي مي كنند نسبت به ديگران با احترام رفتار نمايند. مردم تمامي داوران را تحت نظر دارند، بعضي ها منتظرند كوچكترين ضعفي از داوران بگيرندو آنها را از جايگاهشان پايين آورند، آنان حتي به كفش ها و نوع عملكرد شما نگاه كرده و معاشرت شما را با اقشار مختلف تحت نظر مي گيرند(زير ذره بين).
پس سعي كنيد شخصيت خود را به نحو احسن شكل داده و استاندارد عمل كنيد، نه اينكه با برتري خود نسبت به ديگران فخر بفروشيد  البته اگر مي خواهيد جزو بهترين داوران باشيد.

2-شجاعت(Courage):
شجاعت از خصوصيات بارز بزرگترين و بهترين داوران در هنگام قضاوت و غير آن است.آنان در تصميمات خود  دچار ترس و وحشت  نيستند چرا كه با مطالعه دقيق و آمادگي  عالي  تصميم مي گيرند. چون درست تصميم گرفته اند از عواقب آن  هراسي ندارند.
چرا  بايد پنالتي دقيقه 90 را اگر به سود ميهمان يا ميزبان اتفاق اقتاد بررسي نكرد،مگر هدف تيم داوري جز اين است كه حقوق تيمها حفظ شود؟
پس اگر مي خواهيد اسم شما جزو بهترين داوران باشد شجاعت داشته باشيد،بهتر است بگوييم  اگر مي ترسيد وارد حرفه داوري نشويد. فشار بازيكنان،تماشاگران،مطبوعات و مربيان همه و همه وجود دارد وقتي شما درست تصميم گرفته ايد ديگر از چه چيزي وحشت و هراس داريد.

3-ميزان تحصيلات (Education):
در جامعه امروز كه جامعه اي علمي و دانشگاهي است داوران نبايد عقب تر و كمتر از ديگران باشند آنها بايد  با كسب معلومات علمي در سطح دانشگاهها به ديگران نشان دهند از لحاظ هوش و زكاوت برتر از ديگران  هستند(يا به عبارتي اگر برتر نيستند كمتر نخواهند بود) و تحصيلات عاليه را گذرانده اند،علي الخصوص در ياد گيري زبان خارجه كه براي ارتباط الزامي است كوشا باشند،به كارهاي تحقيقاتي در زمينه علمي و داوري بپردازند تا از دانش روز عقب نمانند.
داوران عزيز اگر علاقمنديد داور موفقي باشيد تحصيلات عاليه همگام  با داوري فوتبال نقش موثري در پيشرفت شما خواهد داشت.
تحصيلات دانشگاهي شخصيت شما را نيز شكل داده و به مقبوليت در بين بازيكنان و مردم خواهد افزود، توصيه مي كنم تحصيل در دانشگاه را فراموش نكنيد.

4- آمادگي بدني(Super fitness):
فوتبال امروز فوتبال سرعت مي باشد، ورزشي كه در آن تحرك بسيار زياد است، تيمها و بازيكنان مدتها تمرينات سرعتي و استقامتي انجام مي دهند تا به موقع به هدف خود كه دستيابي به پيروزي يعني گل است برسند. شما به عنوان يك داور چقدر به آمادگي بدني خود فكر مي كنيد  ؟
شما مي توانيد با برنامه دقيق تمريني خود اعم از تحمل استقامت و تحمل سرعت در طول هفته بطور منسجم بر آمادگي بدني خود بيافزاييد.
بازيكنان هر تيم 11 نفرند و شما يك نفر.11 به 1 بسيار بحث انگيز است  و شما بايد خيلي خوب در اين مورد فكر كنيد كه چگونه و با چه تمريناتي حضور مستمر خود را در تمام نقاط زمين نشان دهيد.
يادتان باشد گاهي لازم است آمادگي بدني خود را با عمل به رخ تمامي بازيكنان بكشانيد، چرا كه آنها بايد بدانند شما در سطح ايده آلي قرار داريد.
نكته قابل توجه اين است كه آمادگي بدني مطلوب به موقعيت قرار گيري شما در زمين و جا به جايي به موقع كمك شاياني خواهد نمود.
بعضي از داوران دليل تمرين ننمودن خود را تست رفتن خود مي دانند(يعني2800 متر در 12 دقيقه پاس مي كنند) اما آقاي جورج كورتني مي گويد 2700 متر را مادر بزرگ من هم مي تواند بدود.
اين گفته براي تمامي داوران درس بزرگي است  پس هر روز تمرين كنيد نه اينكه روزي 10 كيلومتر بدويد، بلكه با برنامه تمريني هدفمند( سرعتي ،استقامتي ،اينتروال،تمرينات جايگيري) براي رسيدن به سطح آمادگي  بدني مطلوب تلاش كنيد. شما اگر تصميم درستي را در  فاصله 15 تا 20 متري بگيريد حتما زير سوال و از مقبوليتهاي خود در نزد بازيكنان خواهيد كاست.(كم خواهيد كرد). ضمن اينكه از سال 2006 تست داوران بسيار تخصصي شده است بطوريكه ديگر با يك ماه  تمرين نمي توانيد جوابگوي نيازهاي بدني خود باشيد.بايد حتما در طول سال تمرين داشته باشيد.

5- رهبري و مديريت(Conductor and management):
رهبري و مديريت هنري است ذاتي و اكتسابي،يعني بايد براي قضاوت فوتبال پتانسيل آن را داشته باشيد و در جهت تقويت و بكارگيري روش هاي جديدتر كوشش كنيد اينكه در زمين فوتبال فقط اجراي قانون نماييد شكست خواهيد خورد.
گاهي وقتها بايد هوشيارانه به حرفهاي مربيان و بازيكنان گوش دهيدو خود را مطلق ندانيد چون داوران هم اشتباه مي كنند.(البته بي غرض)
رفتار خود را در زمين بازي كنترل كنيد، اگر گاهي خنده لازم است به صورت خود انعطاف دهيد چرا كه وقتي شما در تمام لحظات جدي باشيد بازيكنان هم جدي خواهند بود.
يك مثال فرانسوي مي گويد ديگران با شما همانگونه رفتار مي كنند كه شما با آنها رفتار كرده ايد.
پس ضمن احترام، تمامي حوادث را تحت كنترل داشته باشيدو مانند رهبر اركستي كه نوازندگان را آرام هدايت مي كند، شما بازي را هدايت و قضاوت كنيد.
اصطلاح روح قانون را مي توان در اين بحث گنجاند اينكه ضمن اجراي قانون كه هدف قانون گذار است با حفظ سلامتي بازيكنان، لذت و هيجان و شور و نشاط بازي از بين نرود.
اگر مدير و رهبر خوبي باشيد و اين اصطلاح را خوب درك كنيد مطمئن باشيد قضاوت عادلانه و مطلوبي  را خواهيد داشت.

6-فيزيك بدني خوب  ( Good Physical Body )
7-بكار گيري قوانين(Applying the laws):
اكثر داوران قوانين را  مي دانند، داوران موفق هر شب و روز مطالعه قوانين دارند، اما بعضي ها هم با اينكه قوانين را مي دانند در اجراي آن دچار ترديد و تزلزل مي شوند.
دليل آن واضح است يا مي ترسند و مصلحتي داوري مي كنند يا واقعا قانون را نمي دانند.
(دودلي و ترديد سرطان بزرگي براي داور است)
جالب است بعضي از داوران با اينكه مي دانند درست تصميم گرفته اند جاي كارت زرد و قرمز را با هم عوض مي كنند، پنالتي را ناديده مي گيرند، آخر همه دارند مي بينند چرا شما خود را به نديدن مي زنيد.
اگر در تمامي فشار هايي كه از سوي بازيكنان ،تماشاگران ، مربيان و مطبوعات بر روي شماست بر روي تصميم خود مصرانه ايستادگي كرديد آنگاه مطمئن باشيد فدراسيون فوتبال و كميته داوران شمارا حمايت خواهند كرد و قدم بر بلندي هاي داوري خواهيد گذاشت.
گذشت زمان عمل درست شما را ثابت خواهد نمود و كساني كه عاقلانه و بدور از احساسات اين بازي جذاب و قضاوت شما را تماشا مي كنند به شما احسن خواهند گفت ، پس با وجدان و شرافتمندانه قضاوت كنيم.

8-تمركز(Concentration):
قصاوت فوتبال نياز به يك اصل مهم به نام تمركز دارد اينكه حتي شما به اندازه يك صدم ثانيه فكرتان را از زمين بازي منحرف نكنيد بسيار مهم است . در هنگام ورود به زمين به هيچ چيزي جز داوري موفقيت آميز فكر نكنيد به عبارتي خوب گوش كنيد ، خوب ببينيد و در آناليز بازي تلاش كنيد يقينا تمركز خواهيد داشت.
مسائل بيروني مربوط به بيرون زمين است خواهش مي كنم آنها را وارد گردونه فكر خود در هنگام قضاوت  نكنيد.تيمها تلاش مي كنند و هزينه هاي زيادي صرف كارهاي تيمي مي كنندشما مي توانيد با يك لحظه تمركز نداشتن همه را نابود كرده و ناديده بگيريد، پس با داشتن آرامش فكري مي  توانيد تمركز خود را به يقين برسانيد.
مطمئنا داوراني كه ازدواج كرده اند درگير مسائل خانوادگي هستندو نقش همسران آنها در ايجاد آرامش فكري داوران بسيار مهم و تعيين كننده است.
يك داور موفق يقينا بايد بخشي از موفقيت خود را مديون همسر خود باشد.
در اينجا اين نكته لازم است با توجه  به اينكه داوران سطح بالا بيشتر وقت خود را صرف مطالعه، تمرين و داوري مي نمايند بايد سعي كنند تقدير و تشكر ويژه اي از همسر خود انجام دهند چرا كه آنها نيز با فداكاري و ايجاد آرامش فكري و روحي در شما نوعي گذشت هديه مي كنند، لازم است قدرداني ويژه هر از گاهي داشته باشيد.

9- زبان بدني(Body language):
زبان اشاره يا زبان بدني يكي ديگر از عنصر هاي داوران برتر است كه بسيار حائز اهميت مي باشد بعضي داوران در هنگام قضاوت كلاس توجيهي داوري براي بازيكنان مي گذارند و در كل بازي به اندازه يك سمينار يك روزه صحبت مي كنند و مي خواهند علت تمامي خطاها را براي بازيكنان  توضيح دهند واقعا چه لزومي دارد؟
با اين كار جز اينكه سطح قضاوت خود را تا پايين ترين سطح تنزل دهيم فايده اي عايد ما نخواهد گرديد، ما در حقيقت با اين عمل از مقبوليت خود مي كاهيم(نگذاريد هيچ بازيكني استراتژي يا رمز دروني شما را كشف كند، هميشه خويشتن دار باشيد تا بازيكنان نتوانند شما را محك بزنند)
اين جمله نياز به درك و ارزيابي بالا دارد.
صحبت كردن با بازيكن در مواردي خاص بايد انجام شود و آن هم با هنرمندي خاص و زيركي ويژه.
اشارات نگاه و دست و نوع برخورد بهترين شيوه است اما اگر به صورت نادرست و مبتديانه انجام بگيرد مي تواند مخرب نيز باشد پس لازم است در اين زمينه از تجربيات بزرگان داوري كشور و دنيا استفاده كرده و تمرين كنيم  و هميشه هم تقليد نكنيم بلكه خودمان با خلاقيت در داوري در مواردي مبدا باشيم.

10-اعتماد به نفس(Confidence):
به تصميمات خود اعتماد كنيد بدانيد اولين شخصي كه بايد به شما اعتماد كند خودتان هستيد وقتي به خودتان اطمينان نداشته باشيد از ديگران نيز نبايد انتظار داشته باشيد.
گاهي داوران تصميمات درست خود را عوض مي كنند، به راستي چرا بايد اين گونه باشد چه چيزي باعث مي شود روحيه آنها تنزل پيدا كند.
يادآوري مي كنيم داوران خوب قوانين را مي شناسند اما براي اين كه خوب و درست قضاوت كنند بايد سه شرط را در كنار آن داشته باشند:
1-شجاعت 2-تمركز 3- اعتماد به نفس
اگر در كنار هم باشند مطمئن باشيد درست قضاوت خواهيد كرد.
ضمن اينكه آمادگي مطلوب بدني و زاويه ديد خوب مكمل و پيش نياز يك قضاوت عالي است.
پس تمرين كنيد كه چگونه و با چه روش هايي مي توانيد روحيه اعتماد به نفس خود را در سطح ايده آلي حفظ كنيد. با داوران با تجربه در اين مورد مشورت كنيد يقينا آنها ياريتان خواهند نمود كه چگونه اين ويژگي را در سطح مطلوبي حفظ كنيد، اما با تمامي اين موارد نقش خودتان در پذيرش اين اصل بسيار مهم و تعيين كننده است.

11-روانشناسي(Psychologist):
روانشناسي علم مطالعه اعمال و انديشه هاي افراد است و بطور كلي بايد در سه حيطه عاطفي، رواني و حركتي و شناختي مورد بررسي قرار گيرد.شناخت يا فهميدن بالاترين حوزه اين مبحث است ، اينكه شما چگونه بتوانيد با مطالعه و تمرين علت رفتار  فرد را تشخيص دهيد ودر سطح بالاتر وقوع آنرا پيش بيني كنيد.
در تمامي لحظات درك خود را نسبت به بازيكن و نتايج بازي تنظيم كنيد.
تيمي كه به لحاظ نتيجه  نسبت به تيم حريف برتر است در صحنه هاي مختلف رفتارهاي متفاوتي خواهند داشت، مي توانيد به صورت ذهني كه اصل مهمي در يادگيري است تمرين كنيد، خودتان رفتار را ايجاد و نوع برخورد را تدوين نماييد.اين مي تواند به سطح بالاي قضاوت شما كمك شايان نمايد. اين بحث بسيار مهم و در عين حال سنگين است كه نياز به مطالعه و استفاده از تجربيات پيشكسوتان دارد، پس داوران بايد آنقدر تمرين كنند كه يك روانشناس زبده باشند.

12-وقت شناسي(Punctual person):
وقت شناسي هم خانواده نظم و انضباط است اينكه وسايل دشواري را مادر يا همسرتان مرتب و آماده مي كند مطمئن باشيد داور موفقي نخواهيد بود.
بايد حتي كفشهاي داوري خود را شخصا تميز كرده و واكس بزنيد و اين كار را بر عهده كفاش سر كوچه نگذاريد.
بايد همه چيز در جاي خودش قرار گيرد، پس منظم باشيد.در وقت شناسي بايد سرآمد همه اقشار جامعه باشيد اينطور نباشد كه براي قضاوت يك بازي انتخاب شده ايد بعد از همه بازيكنان وارد استاديوم شويد.
به اصولي پايبند باشيد كه شما را به وقت شناسي رهنمون سازد.ضمن اينكه با حضور به موقع خود آرامش فكري و روحي را به خودتان هديه كرده ايد آن موقع خوب تمركز داريد چون نگران دير رسيدن يا نرسيدن  نبوده و همه چيز براي شما روال منطقي و درست را طي خواهد نمود.
به شما قول مي دهم تمامي داوران برتر دنيا سرسختانه طرفدار اصل وقت شناسي بوده و كاملا آن را اجرا مي كنند چرا كه آنها اين اصل را رمز موفقيت خود مي دانند.
در آخر اين مطلب را قبل از قضاوت هر بازي بخوانيد تا كاملا بر افكار خود متمركز باشيد.
در هنگام قضاوت يك بازي مهمترين موضوع براي من، حفظ تمركز در طي مسابقه است.
عبارت قديمي بازي پاياپاي (( اغلب واقعيت دارد و من مي خواهم مطمئن باشم كه اگر وضعيت خاص ايجاد شد در آنجا حاضر باشم و براي سوت زدن در حالت آماده باش باشم . انحراف در تمركز مي تواند در يك لحظه مهم تعيين كننده، نتيجه بازي را ضايع سازد. هميشه آرزو دارم كه بازيكنان برنده و بازنده را مشخص كنند.در تمامي اوقات تلاشم را به كار مي گيرم تا بدون توجه به امتياز بازي يا سطح مسابقه  تمركز خود را حفظ كنم.))


لینک کوتاه: davaran.ir/?p=518
مهدی حسینی در مهر 1391 گفته:

اطلاعات خوب است

مصطفی پیری در آذر 1391 گفته:

سلام
مطالب خوب و جالبی است

دانیال مختاری در آذر 1391 گفته:

بسیار جالب و مفید بود . دست شما درد نکنه

kamal azizi در شهریور 1392 گفته:

سلام
ضمن تشکروخسته نباشی لطقاًدرصورت امکان فایل کتاب جدیدداوری فوتبال(مشق فوتبال رابرامون ایمیل بفرمایید.

سعیدفتحی در مهر 1392 گفته:

باتشکرازمطالب خوبتان لطفاازبرگزاری کلاسهای داوری هم اطلاع بدید.

امیررضا طغرلی پور در بهمن 1393 گفته:

بسیار عالی بود. واسه داور جوان و تازه کار مثل من، مطالعه ی اینگونه مقاله ها میتونه بسیار مفید باشه.
ممنون

ناشناس در آبان 1397 گفته:

يكم به نظرتون مطالب كم نيست؟
اما جدا از اين سايت *٪*#٪ خوبي هستيد😊

نام شما:
ایمیل:
سایت: